1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Otomotiv ihracatında Rusya'nın yıldızı parlıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Yılın ilk 5 aylık döneminde Türkiye'den Rusya'ya yapılan taşıt araçları ve yan sanayi ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 116 oranında artarak 697 milyon 636 bin 525 dolara yükseldi. Böylece Rusya'nın sektör ihracatı içindeki payı yüzde 8,68 olarak gerçekleşti.
  Son yıllarda Türkiye'nin yıldız sektörü haline gelen otomotiv sektörü, birbiri ardına geliştirdiği yeni modelleri ve üretim kalitesi ile Avrupa'nın önemli üretim üslerinden biri durumuna geldi.

  Geçen yılı bütün sektörler içinde yüzde 20'lik ihracat payı ile ilk sırada kapatan otomotiv sektörü, bu yıl da ihracat başarısını devam ettiriyor. Sektörün 1 Ocak-31 Mayıs 2008 tarihleri arasındaki ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,14 oranında artarak 11 milyar 374 milyon dolara ulaştı.

  Avrupa'dan Orta Asya'ya, ABD'den Afrika'ya kadar pek çok ülkeye taşıt araçları ve yan sanayi ürünleri ihraç eden Türkiye'nin en önemli pazarını ise Avrupa ülkeleri oluşturuyor.

  Sektörün ülkeler bazındaki ihracatına bakıldığında Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere'nin üstünlüğü göze çarparken, son yıllarda Rusya'ya yapılan ihracat artışı da dikkat çekiyor.

  Yılın 5 aylık döneminde Türkiye'den Rusya'ya yapılan taşıt araçları ve yan sanayi ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 116 oranında artarak 697 milyon 636 bin 525 dolara yükseldi. Böylece Rusya'nın sektör ihracatı içindeki payı yüzde 8,68 olarak gerçekleşti. Rusya, ihracat sıralamasında Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere'nin ardından 5. sırada yer aldı.

  UTAYSİB YÖNETİMİNDEN BİR KİŞİ RUSYA İÇİN GÖREVLENDİRİLDİ


  Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) Başkanı Erkut Özerman, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'nın otomotiv ihracatındaki yükselen payını Yönetim Kurulunda değerlendirdiklerini söyledi.

  Rusya'daki otomotiv sektörünün daha yakından takip edilmesi için Yönetim Kurulundan bir kişiyi görevlendirdiklerini ifade eden Özerman, şunları kaydetti:
  “Rusya'da son yıllarda petrolün varil fiyatının yükselmesi Rus ekonomisine artı katkılarda bulundu. Rusya ekonomisi hızla iyileşiyor. Dolayısıyla refah seviyesi arttıkça otomotiv mamullerine olan talep artıyor. Rusya çok büyük bir ülke. Üretim olarak baktığımızda yılda 1,5 milyon adet gibi bir üretimleri var. O da bizimle birebir gibi. Rusya çok potansiyeli olan bir ülke. Ekonomik durumları düzeldikçe talep daha da artacaktır. Sevindirici olan bir durum ise Rusların Türk müteşebbisleri ile yakın ilişkilerinin olması. İleriye yönelik ciddi bir gelişme bekliyoruz.”

  Özerman, Rusya'ya yapılan ihracatın ağırlığının hafif ticari modeller olarak devam etmesinin beklendiğini söyledi.
  Türk otomotiv sanayisinin kısa ve orta vadede ihracat pazarlarının aynı şekilde olmasını beklediklerini dile getiren Özerman, yeni yeni ABD'ye ihracatın başladığını, önümüzdeki 3-4 yıl içinde Rusya'nın da ilk sıralarda yer almasının beklenebileceğini ifade etti.
  hurriyet.com
   
Otomotiv ihracatında Rusya'nın yıldızı parlıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ihracat

  ihracat

  Bir kişinin rüyada kendisini ihracat yaparken görmesi, rüyayı görenin çok arzulu ve aşırı istekli bir kimse olduğunu Bu özelliğinin etrafındaki insanlara zarar verdiğini ve çevresindekileri kaybetmek üzere olduğunu ifade eder.
 2. Rusya'nın gözü boğazlarda

  Rusya'nın gözü boğazlarda

  Rusya gözünü Boğazlar'a dikti. Türkiye'nin Montrö Anlaşması'ndan çıkıp, Boğazların Rusya ve Türkiye'nin ortak kontrolüne girmesini savunan Rusya'nın bir de tuhaf önerisi var. ABD'yi uzak tutmak için Boğazlar'a mayın döşeyelim! Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Izvestia, Gürcistan-Rusya savaşı sonrasında bölgeye yardım taşıyan Amerikan savaş gemilerinin geçişi büyük sorunlara neden olan...
 3. Cildinizmi Parlıyor

  Cildinizmi Parlıyor

  Cilt neden parlar? Cilt yağ bezlerinin salgıladığı fazla sebum nedeniyle parlar. Sebum "hidro-lipidik" yapıda ve cildi kurumaktan koruyan, yani aslında cildi koruma katmanı oluşturduğu için yararı da olan bir maddedir. Bazı bölgeler neden daha fazla parlar? Bazı insanların ciltleri parlamaya daha meyillidir. Bunun nedeni, yağ bezlerinin daha yoğun olması veya daha yoğun...
 4. Otomotiv ihracatı, ithalatı geçti

  Otomotiv ihracatı, ithalatı geçti

  Otomotiv ihracatı, ithalatı geçti 'Otomotiv Sanayii Dış Ticaret Raporu'na göre, nisan ayı ihracatı, mart ayına göre yüzde 8,6 oranında azaldı. Motorlu kara taşıt araçları ile bunların aksam ve parçaları dış ticaretinde, 2009 yılı ocak-mart döneminde 1 milyar 406 milyon dolar ithalata karşılık 2 milyar 429 milyon dolar ihracat gerçekleşirken, bu dönemdeki dış ticaret fazlası 1 milyar 23...
 5. Herşey parlıyor

  Herşey parlıyor

  Bu gibi kıyafetlerimizi genelde özel gecelere saklarız bu sezon ise daha sade ve net eklemeler yaparak her gece giyebiliriz ancak takı detaylarıyla kıyafetimizi daha fazla karmaşıklaştırmamalıyız. Bu pullar, payetler ve boncuklarla süslenmiş günlük atletlerimiz artık şık gecelerimiz için ideal, klasik bir ceket ise giyim tarzımızı aniden değiştirerek her ortama uyum sağlamamızı kolaylaştırır....

Sayfayı Paylaş