Otopharynx Lithobates

E

EspanOL

Forum Okuru
Otopharynx Lithobates
777.jpgLithobates'ler yeryüzünde keşfedilmiş olan Malawi türleri arasında yaygın olarak bilinenlerdendir. Ancak akvaryum ortamlarında Dünya'da diğer Malawi türleri arasında pek fazla tercih edilen bir tür değildir. Üreme şekilleriyle, yaşayış biçimleri ve karakteristik özellikleri tamamen diğer Malawi türleriyle aynı özellikleri taşır.
Diğer türler gibi çok eşli bir balıktır. 1 erkek ve 4 dişi oranında beslenildiği zaman yavru alımı çok kolay olacaktır. Akvaryumumuzdaki bu populasyonu oluştururken balıkların boyutlarına dikkat edip aynı oranda almaya dikkat etmeliyiz.

Çünkü Lithobates'ler çoğunlukla kendilerinden daha iri dişilerden hoşlanır ve bu şekilde yavru almak dahada kolay bir hale gelir. Bu balıklarda hoşuma giden artı yönlerden biride bu, çünkü dişi ne kadar erkekle aynı boyda veya ondan daha iri olursa, erkek onu hırpaladıkça dişi çok az etkilenecektir. Yapı itibariyle çok dayanıklıdırlar çünkü. Dişi ağzına yumurta aldıktan sonra 22-25 gün arası kuluçka süresi vardır ve bir batında rahatlıkla 20-30 arası yavru verir.
Lithobates erkeği kendi türlerine karşı aşırı agresif tutum sergiler, bunun tam tersine diğer türler ile son derece uyumlu bir balıktır. Bu yüzden karma akvaryumlarda rahatlıkla beslenebilirler. Çok çekici mavi renkleri vardır. Seyir açısından çok estetik bir tablo çizerler.
Doğal ortamlarından bahsetmek gerekirse eğer, Malawi gölünün kumluk kesimlerinde de, kayalık kesimlerinde de yaşadıkları tespit edilmiştir. Doğal ortamlarında ve akvaryum ortamlarımız
da 15 cm kadar boya ulaşabilirler.
 

Benzer İçerikler

E
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
EspanOL
E
M
Cevaplar
3
Görüntüleme
18K
*MeleK*
*MeleK*
E
Cevaplar
0
Görüntüleme
9K
EspanOL
E
E
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
EspanOL
E
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
Misafir
M
Üst