1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Otoyol ve köprülerde 12 milyar dolarlık yarış mayısta başlayacak

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Başta Maliye Bakanı Kemal Unakıtan olmak üzere, yetkililerin açıklamalarına göre köprü ve otoyolların özelleştirme süreci mayıs ayında başlıyor.
  Köprü ve otoyol işletmeciliğinin devri için mayıs ayında yapılması beklenenen özelleştirmenin yanı sıra, Gebze-İzmir güzergahına da onay çıkması yarışı hızlandırdı.
  Bu işte deneyimli dünya devleriyle müstakbel Türk partnerleri arasındaki görüşmeler devam ederken, bu 2 ihaleden elde edilecek gelirin 12 milyar doları bulması hesaplanıyor.

  AVUSTRALYALI Macquarie, İspanyol Abertis, Portekizli Brisa, Fransız Bouygues ve İtalyan Autostrade’nin en iddialı adaylar olarak görüldüğü, köprü ve otoyol işletmeciliği yarışında, geri sayım başladı. Köprü ve otoyolların ihale sürecinin mayısta başlaması beklenirken, Yap-İşlet-Devret modeli ile yeni yapılacak otoyolların ilki olan ve İzmit Köprüsü’nü de kapsayan Gebze-İzmir güzergahının ihalesi de bu yıl planlanıyor. Köprü ve otoyollardan elde edilmesi beklenen 5-6 milyar doların yanı sıra, yeni otoyoldan da bir o kadar gelir bekleniyor. Toplam 10-12 milyar dolarlık bir gelirle köprü ve otoyollarla, özelleştirme tarihinde yeni bir rekora imza atılmış olacak.

  MAYISTA SÜREÇ BAŞLIYOR: Başta Maliye Bakanı Kemal Unakıtan olmak üzere, yetkililerin açıklamalarına göre köprü ve otoyolların özelleştirme süreci mayıs ayında başlıyor. Henüz Özelleştirme İdaresi tarafından kesin bir takvim ilan edilmese de, tüm tarafların beklentisi sürecin yıl sonuna kadar tamamlanması yönünde. Havayollarında olduğu gibi işletme hakkının 20-25 yıllığına özel sektöre devredilmesini içeren bu ilk ihale paketinin içinde, 2 boğaz köprüsü ve 6 otoyol yer alıyor. İhaledeki yarışın nereye kadar varacağı bilinmez ama bu pakete şimdiden 5-6 milyar dolarlık bir fiyat biçiliyor. Bu da Özelleştirme İdaresi’nin bu yıl için öngördüğü 12 milyar dolarlık hedefin yarısını buradan elde etmeyi planladığını gösteriyor.


  İLK YİD TANSİYONU YÜKSELTTİ: Bu paketin yanı sıra dev otoyol işletmecileri arasında tansiyonu yükselten bir diğer gelişme de, körfeze bir köprü yapımını da kapsayan Gebze-İzmir güzergahında yapılacak otoyol projesi için Yüksek Planlama Kurulu’ndan (YPK) onay çıkması. Yap-İşyet-Devret (YİD) modeliyle yapılacak bu katılımcıların iştahını kabartmış görünüyor. YİDile yapılacak 6 otoyoldan ilki olacak bu otoyola da tek başına 5-6 milyar dolar teklif gelmesi bekleniyor. Gündemdeki bu 2 paketten toplam 10-12 milyar dolarlık bir gelir elde edilmesi bekleniyor. Böylece köprü ve otoyoldan elde edilen gelirin, bugüne kadar ki en büyük özelleştirme olan Telekom’u (6.5 milyar dolar) geride bırakacağına dikkat çekiliyor.
  Otoyollar, Yeşilköy Havalimanı gibi olacak

  İTALYAN Autostrade’ye danışmanlık hizmeti vererek yarışa hazırlayan Garanti Yatırım İcra Kurulu Başkanı Metin Ar, bu iş için tam 2.5 yıldır hazırlandıklarını açıkladı. Autostrade’in her iki ihaleye de katılacağını açıklayan Metin Ar, bu ihalelerin Türkiye açısından da özel bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Köprü ve otoyol ihalelerinden elde edilecek gelirin özelleştirme tarihinde önemli bir yere sahip olmasını bekleyen Metin Ar, bunun yanı sıra bu özelleştirmenin kaliteyi artıracağını vurguladı. İhalelerin tamamlanmasının hemen ardından park alanı, lokanta, akaryakıt istasyonu, otel, alışveriş merkezi gibi pekçok biriminin başlanacağına da dikkat çeken Ar, şöyle konuştu: "Bunun sağlayacağı yarar için İstanbul Havalimanının eski halini düşünmek lazım. Nasıl TAV işletmesini aldıktan sonra Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Terminali dünyanın en modern terminallerinden biri oldu, otoyollar da öyle olacak. Bu iş ayrıca inşaat şirketleri için de önemli bir gelir kapısı olacak."

  Yarışın en iddialı oyuncuları kimler

  İtalyan Autostrade: Avrupa’nın en büyük ücretli otoyol işletmecisi olarak bilinen grup, havalimanı ve demiryolu işletmeciliği de yapıyor. 2007 cirosu 3 milyar Euro olan grup, İtalya’daki yol ağının yüzde 64’üne (3.408 km) işletmesine sahip.

  İspanyol Abertis: Avrupa’nın başlıca otoyol işletmecilerinden biri. Telekom, havalimanı ve ve demiryolu işletmecisi. Geçen yıl 3.5 milyar Euro ciro yapan grubun, direkt olarak işlettiği toplam otoyol ağı yaklaşık 3.408 km.

  Avustralyalı Macquire: Dünyanın sayılı altyapı yatırımcıların biri. Yalnızca altyapı grubunun 2007 cirosu 700 milyon Euro civarında. Direkt olarak işlettiği otoyol ağı yaklaşık 2.929 km.

  Fransız Bouygues: Otoyol işletmeciliğinin yanındadünyanın başlıca altyapı yatırımcılarından da biri. 2007 cirosu yaklaşık 30 milyar Euro olan Bouygues’in işlettiği toplam otoyol ağı yaklaşık 1.312 km.

  Portekiz Brisa: Grup Portekiz’in yanı sıra İspanya ve Brezilya’da ücretli otoyol işletmeciliği yapıyor. 2007 yılına ait cirosu 586 milyon Euro. Toplam 14 otoyolda 1368 km. işletme hakkına sahip.

  Uluslararası devler Türk partner arıyor

  İŞLETME hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek köprü ve otoyol ihalelerinde 5 yabancı aday çok güçlü görülürken, bunların yanı sıra Japonya’dan Kanada’ya kadar pek çok grubun adı daha geçiyor. Ücretli otoyol işletmeciliğinde deneyimli bu şirketler, Türkiye’de bu işi birlikte yapabileceği partnerler arıyor. Autostrade’nin Doğuş ve Doğan grupları ile, Portekizli Brisa’nın Akfen Grubu ile, Global Holding’in de Avustralyalı Macquarie ile ortaklık yaptığı yönünde söylentiler dolaşıyor. Ancak konunun uzmanları, henüz ihale şartnamesi ortaya çıkmamışken, kimsenin kimseyle bir anlaşma imzalamasının mümkün olmadığını vurguluyor. Doğan Holding de, borsaya bir açıklama yaparak, değerlendirmelerinin sürdüğünü, ancak bugüne kadar üzerinde mutabakata varılan birlikte hareket etme niyeti ya da bununla ilgili bir ortaklık anlaşması olmadığını bildirdi. Yerli ve yabancı tüm gruplarda arayışların sürdüğünü söyleyen uzmanlar da, "Daha vakit varken kimse kimseyle nikah kıymaz, ancak flört eder" benzetmesi yapıyor.  Hürriyet


   
Otoyol ve köprülerde 12 milyar dolarlık yarış mayısta başlayacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Paralı Köprü ve Otoyollar Kazandırıyor

  Paralı Köprü ve Otoyollar Kazandırıyor

  Özelleştirmeleri gündemde bulunan İstanbul boğaziçi ve işletmedeki paralı yollar kazandırmaya devam ediyor. Karayolları Genel Müdürlüğünün son verilerine göre, bu yıl Eylül ayı sonu itibariyle İstanbul boğaziçi köprüleri ile işletmedeki paralı otoyollardan toplam 386 milyon 720 bin 361 YTL net gelir elde edildi. Söz konusu dönemde boğaziçi ve paralı otoyollardan çift yönlü olarak 239...
 2. Köprü ve otoyollar 35,5 milyon TL getirdi

  Köprü ve otoyollar 35,5 milyon TL getirdi

  Boğaziçi ve işletmedeki paralı yollardan 2009 Ocak ayı geliri 35 milyon 432 bin 283 Lira olarak gerçekleşti. Karayolları Genel Müdürlüğünün son verilerine göre, Ocak ayında İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden 12 milyon 152 bin 526 TL gelir elde edilirken bu sürede köprülerden çift yönlü olarak 11 milyon 640 bin 570 araç geçiş yaptı. Aynı dönemde, işletmedeki paralı...
 3. Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam

  Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam

  arkadaşlar Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam gelecek diyorlardı acaba ne oldu zam geldi mi? geldiyse ne kadar geldi?
 4. 2012 Otoyol ve köprü ücretlerine zam

  2012 Otoyol ve köprü ücretlerine zam

  2012 otoyol geçiş ücretleri Otoyollarda geçiş ücretlerine zam 2012 yılının ilk zamlarından biride otoyol ve köprü geçiş ücretlerine gelen zamlardan biri oldu Melek'lerim. Köprü geçiş ücretlerine ne kadar zam geldi diye merak eden arkadaşlarımıza bu yazımızda bilgiler sunuyor ve yeni zam hakkındaki haberleri aktarıyoruz Melek'ler. Otoyol ve Boğaz Köprülerinin geçiş ücreti 1 Ocak 2012...
 5. Bayramda Köprü ve Otoyol Geçişleri Ücretsiz!

  Bayramda Köprü ve Otoyol Geçişleri Ücretsiz!

  köprü geçiş bayramda, köprü geçiş ücretleri, köprü geçiş Sevgili melekler, yaklaşan Kurban Bayramı'nda köprü ve otoyol geçişleri her bayram olduğu gibi yine ücretsiz olacak. 12 Ekim 2013 Cumartesi günü saat 01.00'den itibaren başlayacak olan ücretsiz geçişler, 21 Ekim 2013 Pazartesi günü saat 03.00'te sona erecek. 15 Ekim 2013 Salı günü saat 00.00'dan başlayarak 18 Ekim 2013 Cuma günü saat...

Sayfayı Paylaş