ÖvgÜ Gereksİnİmİ

ms_enemy

Yeni Üye
Üye
ÖvgÜ Gereksİnİmİ
ÖVGÜ GEREKSİNİMİ
Çocuğunuzu, Topluma Uyumlu ve Yararlı Bir Kişi Olarak Yetiştirmede Kişisel Olarak Nasıl Etkili Olabilirsiniz?

Çocuk yetiştirmedeki ve özellikle çocuğun kişiliğini yerleştirmedeki temel ilkelerden biri de övgünün harikalar yaratan gücünü kullanmaktır. Bütün çocukların övülmeye ihtiyacı, hepsinin de övgüye ve takdire değer yanları vardır. Övgüye değer yanlarını arayın! O yönleri hakkında övgünüzü esirgemeyin! Bir çocuğun iyi yanlarını övmek, kötü yanlarını cezalandırmaktan daha önemlidir. Olumlu davranışların üzerinde durun.

Onu toplum içinde övün. Liderlik hakkındaki bir kitabın yazarı olan Kenneth Blanchard "İnsanları iyi bir şey yaparken yakalayın ve yaptıklarını herkese anlatın" der. Hak eden birine toplumsal güveni vermek dünyanın en iyi liderlik tekniğidir. Toplum önünde teşhir etmenin çok caydırıcı bir yol olması gibi, toplum önünde övgü de kişinin performansını arttırmada en etkili yoldur. Bu tavsiye sadece yetişkinler için değil, aynı zamanda yetiştirilmekte olan çocuklar için de geçerlidir.

New York Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi. Sirgay Sanger "Evet demek; Evet, her zaman hayır demekten daha etkilidir. Övgü disipline sokmanın en iyi yoludur. Övgü çocuğunuzun hem gereksinimlerini hem de isteklerini sınırlar" der.

Dr. Sanger "Hoşunuza gideni coşkuyla karşılarsanız, coşkunun eksikliği hoşunuza gitmediğini gösterir. Çocuğunuzun yemeğini dökmemesini bekleyin, sonra temizliği için övün" der.

Dr. Lubetkin "Asla, odanı temizlediğin için seni seviyorum demeyin" der. "Sen kötü bir çocuksun yerine, dur yaptığın hiç hoş değil" deyin. Bir çocuğa asla hüsran kaynağı olduğunu söylemeyin. "Bana ne yaptığına bak" asla demeyin.

Doğrularını överek ve hatalarına göz yumarak, başarıya doğru adım atmasına yardımcı olun. Başarısızlığa uğradıklarında onlara yardım etmek için yanlarında olduğunuzu gösterin.

Çocuğunuzun bir işi ters gidip, hüsrana uğradığında engeli aşmak için övgüyü kullanın. Örneğin; "Geçen gece Peter ödevini son dakikaya bırakmıştı ve bitirmemek için elinden geleni yapıyordu." diyor annesi. "Peter ödevinin çoğunu yaptın, aferin hak ettin. Biraz daha gayret ettin mi bitireceksin, ben de seninle gurur duyacağım" dedim. İşine döndü, bitirdi ve yaptığından memnun oldu. "Neticede O'nu başarıya götüren gücün kendisinde olduğunu öğrendi.

alıntı

Geri