1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Övgünün başarıdaki rolü

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Öğretmenin adı bayan Thompson’du ve 5.sıf öğrencilerinin önünde ayakta durduğu ilk gün onlara bir yalan söyledi. Çoğu öğretmen gibi, onlara baktı ve hepsini aynı derecede sevdiğini söyledi. Bu mümkün değildi, çünkü orada en önde, sırasına adeta çökmüş gibi oturan küçük bir öğrenci vardı.
  Adı Teddy Stoddard. Bir önceki yıl, bayan Thompson, Teddy’i gözlemiş, onun diğer çocuklarla oynayamadığı; giysilerinin kirli ve kendinin de hep banyo yapması gereken bir halde olduğunu görmüştü ve Teddy mutsuz da olabilirdi.

  Çalıştığı okulda bayan Thompson, her öğrencinin geçmişteki kayıtları incelemekle de görevlendirilmişti ve Teddy’nin bilgilerini en sona bırakmıştı. Onun dosyası incelediğinde

  şaşırdı. Çünkü; birinci sıf öğretmeni: ”Teddy zeki bir çocuk ve her an gülmeye hazır. Ödevlerini düzenli olarak yapıyor ve çok iyi huylu... Ve arkadaşları onunla olmaktan mutlu...” diye yazmıştı.

  İkinci sıf öğretmeni:

  ”Mükemmel bir öğrenci, arkadaşları tarafından sevilen, fakat evde annesinin amansız hastalığı onu üzüyor ve sanırım evdeki yaşamı çok zor..” diyordu.

  Üçüncü sıf öğretmeni:

  ”Annesinin ölümü onun için çok zor oldu. Babası ona yeterince ilgi gösteremiyor ve eğer birşeyler yapılmazsa evdeki olumsuz yaşam onu etkileyecek.” diye yazmıştı.

  Dördüncü sıf öğretmenine gelince:

  ”Teddy içine kapanık ve okula hiç ilgi göstermiyor, hiç arkadaşı yok ve bazen sıfta uyuyor.” demişti.

  Şimdi bayan Thompson sorunu çözmüştü ve kendinden utanıyordu. Öğrenciler ona güzel kağıtlara sarılmış süslü kurdelelerle paketlenmiş yeni yıl hediyeleri getirdiğinde kendini daha da kötü hissetti. Çünkü Teddy’nin armağanı kaba kahverengi bir kese kağıdına beceriksizce sarılmıştı.

  Bunu diğer öğrencilerin önünde açmak ona çok acı verdi.

  Bazıları, paketten çıkan sahte taşlardan yapılmış, birkaç taşı düşmüş bileziği ve üçte biri dolu parfüm şişesini görünce gülmeye başladılar, fakat öğretmen, bileziğin ne kadar zarif olduğunu söyleyerek ve parfümden de birkaç damlayı bileğine damlatarak onların bu gülmelerini bastırdı.

  O gün okuldan sonra Teddy öğretmenin yanına gelerek; ”Bayan Thompson, bugün hep annem gibi koktunuz” dedi. Çocuklar gittikten sonra öğretmen yaklaşık bir saat kadar ağladı. O günden sonra da çocuklara okuma, yazma, matematik öğretmekten vazgeçerek onları eğitmeye başladı. Teddy’ye özel bir ilgi gösterdi. Onunla çalışırken zekasın tekrar canlandığı hissetti. Ona cesaret verdikçe çocuk gelişiyordu. Yılın sonuna dek, Teddy sıfın en çalışkan öğrencilerinden biri olmuştu.

  Öğretmenin, hepinizi aynı derecede seviyorum yalanına karşın Teddy, onun en sevdiği öğrenci olmuştu.

  Bir yıl sonra, kapısın altında bir not buldu. Teddy’dendi. Tüm yaşantısındaki en iyi öğretmenin kendisi olduğunu yazıyordu. Ondan yeni bir not alana kadar 6 yıl geçti. Notunda liseyi bitirdiğini ve sıfındaki üçüncü en iyi öğrenci olduğunu ve bayan Thompson’un halâ hayatında gördüğü en iyi öğretmen olduğunu yazıyordu. Dört yıl sonra, bir mektup daha aldı Teddy’den. O arada zamanın onun için zor olduğunu çünkü üniversitede okuduğunu ve çok iyi dereceyle mezun olmak için çok çaba sarfetmesi gerektiğini yazıyordu. Ve bayan Thompson halâ onun hayatında tanıdığı en iyi öğretmendi. Daha sonra dört yıl daha geçti ve bir mektup daha geldi. Çok iyi bir dereceyle üniversiteden mezun olduğunu ama daha

  ileriye gitmek istediğini yazıyordu. Ve halâ bayan Thompson onun tanıdığı ve en çok sevdiği öğretmendi. Bu kez mektubun altındaki imza biraz daha uzundu. Theodore F.Stoddard Tıp Doktoru.

  Bu hikaye burda bitmedi. İlkbaharda bir mektup daha aldı bayan Thompson. Teddy hayatın kızıyla tanıştığı ve evleneceğini yazmıştı. Babasın birkaç yıl önce öldüğünü, bayan Thompson’un düğünde damadın anne ve babası için ayrılan yere oturup oturamayacağı soruyordu. Tabii ki oturabilirdi.

  Tahmin edin ne oldu?

  Bayan Thompson törene giderken özenle sakladığı birkaç taşı düşmüş olan o bileziği taktı,

  Teddy’nin ona verdiği ve annesi gibi koktuğunu söylediği parfümden sürmeyi de ihmal etmedi.

  Birbirlerini sevgiyle kucaklarlarken, Teddy, onun kulağına ”Bana inandığız için çok teşekkürler bayan Thompson, kendimi önemli hissetmemi sağladığız için ve beni böyle değiştirdiğiniz için de...” diye fısıldadı.

  Bayan Thompson gözünde yaşlarla ona karşılık verdi:

  ”Yanılıyorsun Teddy... Ben değil, sen bana öğrettin.

  Seninle karşılaşıncaya kadar ben öğretmenliği bilmiyormuşum..!”

   
Övgünün başarıdaki rolü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Övgü ve takdir

  Övgü ve takdir

  takdir mesajları İnsanlar iki çehreden oluşurlar. Birincisi kendileri, ikincisi de olmak istedikleri kişidir. Çekingen kişiler cesur olmayı dilerler, başarısı olanlar başarılı olmayı, düzensiz olanlar düzenli olmayı, takdir görmeyenler takdir görmeyi, sevilmeyenle de sevilmeyi isterler. Eşlerin birbirlerine karşı tutumu bundan farklı olmalıdır. Yani bir hanım, kendi düzensizliğinden...
 2. ÇOCUKLARIN OKUL ve SINAV BAŞARILARINDA ANA-BABALARIN ROLÜ

  ÇOCUKLARIN OKUL ve SINAV BAŞARILARINDA ANA-BABALARIN ROLÜ

  ÇOCUKLARIN OKUL ve SINAV BAŞARILARINDA ANA-BABALARIN ROLÜ Normalde her ana-baba çocuğunun okulda ve sınavlarda başarılı olmasını arzu eder. Çocuğuna bu konuda destek vermek özellikle günümüzde her ana-babanın kuşkusuz en önemli görev ve sorumluluklarından biridir, böyle de olmalıdır. Ancak çoğu ana-baba bu konuda duyarlı olmalarına rağmen neleri-nasıl-ne zaman yapacağını tam olarak bilemez....
 3. ÖvgÜ Gereksİnİmİ

  ÖvgÜ Gereksİnİmİ

  ÖVGÜ GEREKSİNİMİ Çocuğunuzu, Topluma Uyumlu ve Yararlı Bir Kişi Olarak Yetiştirmede Kişisel Olarak Nasıl Etkili Olabilirsiniz? Çocuk yetiştirmedeki ve özellikle çocuğun kişiliğini yerleştirmedeki temel ilkelerden biri de övgünün harikalar yaratan gücünü kullanmaktır. Bütün çocukların övülmeye ihtiyacı, hepsinin de övgüye ve takdire değer yanları vardır. Övgüye değer yanlarını arayın! O...
 4. Obama'dan Erdoğan'a övgü

  Obama'dan Erdoğan'a övgü

  Başbakan Erdoğan'la görüşen ABD Başkanı Obama, "Erdoğan'ın liderliğinden çok etkilenmiştim" dedi. Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, Başbakınlık Merkez Bina'daki görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan'ın makam odasında birer açıklama yaptı. İlk sözü alan Başbakan Erdoğan şöyle konuştu: ''Bölgesel konuları değerlendirme imkanımız oldu, Afganistan, Irak, Orta Doğu gibi. Ve tüm...
 5. Özlem Yıldız'a Eşinden Övgü !

  Özlem Yıldız'a Eşinden Övgü !

  özlem yıldız sinan serter özlem yıldız haberleri özlem yıldız Son zamanlarda ekranlarda göremediğimiz ünlü sunucu Özlem Yıldız'ın evliliğinde bazı problemler yaşandığı konusunda basında bazı bilgiler dolaşıyordu melekler. Eşi Sinan Serter'in maddi problemler yaşaması sebebiyle zor günler geçiren Özlem Yıldız'la ilgili eşinden bir açıklama gelmiş. İşte haberin detayları... Sunucu Özlem...

Sayfayı Paylaş