Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Oyuncuların Askerlik Sorunları

  Konu, 'basketbol' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  enerbahçe Ülker'de İbrahim Kutluay ile Mirsad Türkcan ve 50´ye yakın sporcu, yasada değişiklik yapılmazsa, yeni yılda askere alınacaklar. Sarı-lacivertli kulübün, bu sporcularını anlaşma gereği serbest bırakacağı bildirildi.
  Milli Savunma Bakanlığı tarafından sevk işlemleri tehir edilmediği takdirde, 31 Aralık 2007'den itibaren pekçok ünlü futbolcu ve sporcu, ya kışlanın yolunu tutacak ya da yurt dışına çıkacak.

  Kamuoyunda Fenerbahçeli Tümer Metin ile birlikte anılan ve askerliklerinin 33 yaşına kadar tecil edilmesini öngören yasa hükmü yılbaşından önce değiştirilmezse milli basketbolcular; İbrahim Kutluay ve Mirsad Türkcan'ın da aralarında bulunduğu 50'ye yakın sporcunun silah altına alınacağı bildirildi.

  Umut hükümette

  1111 sayılı Askerlik Kanunu'nun 35. maddesinin E bendine göre sevkleri 33 yaşını doldurdukları yılın sonuna dek tehir edilen yükümlülerin tek umudunun, yeni hükümet tarafından alınacak karar olduğu belirtilirken, Fenerbahçe'nin bu kapsama giren sporcularını yapılan anlaşma gereği serbest bırakacağı öğrenildi.

  Sarı-lacivertli kulübün geçen yıl yaptığı sözleşmesine özel hüküm koyulan Tümer Metin'i 31 Aralık 2007'den itibaren yurt dışında bir kulüple anlaşması durumunda bonservis bedeli almadan göndereceği, İbrahim Kutluay'ın da aynı gerekçeyle Yunanistan'ın AEK takımıyla temasa geçtiği kaydedildi. Uzun zamandır askerlik ile ilgili sorunlarından kurtulamayan Mirsad Türkcan'ın da bir süre daha askere gitmemek için yurt dışına çıkabileceği vurgulandı.

  Paralı şartı

  Sporcunun en verimli çağında askere alınmasına karşı çıkan ve 33 olarak belirlenen yaş sınırının 37 veya 38'e yükseltilmesi gerektiğini belirten yetkililer ise şu anda Süper Lig ve 2. Lig'de 50'ye yakın futbolcunun yılbaşına kadar çıkacak yasayı beklediğini ifade etti.

  Söz konusu düzenlemenin yapılmaması durumunda sporculuk yaşamını yurt dışında sürdürmeyi düşünenlerin paralı askerlik yapabilmek için en az üç yıl bulundukları ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olmaları gerekiyor.

  Yasa ne diyor?

  Askerlik yasasının 35. maddesinin E bendi "Aşağıda belirtilen yükümlüler ve sevkleri Milli Savunma Bakanlığı'nca 33 yaşını doldurdukları yılın sonuna dek tehir edilir" hükmü içerirken C fıkrası ise "Türkiye Profesyonel Birinci ve İkinci Ligi'nde yer alan takımların kadrolarında bulunan profesyonel futbolcular", b fıkrası da "A büyükler milli takım kadrolarında yer alan sporcular" ifadelerini taşıyor.


   
Oyuncuların Askerlik Sorunları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Askerlİk Sanati

  Askerlİk Sanati

  ASKERLİK SANATI Askerlik sanatı, Mustafa Kemal'in kanısınca, bir sağduyu biçimdeydi. Savaş planlarını, hazırladığı tarzdan başka bir biçimde çizmedi. "İzmir hattı ve Bağdat Demiryolu'nun birleştiği noktada bulunan Afyonkarahisar'da taarruza geçtim. Çünki orada taarruza geçmek gerekirdi. Yunan yığınağı esasen beni bu surette hareket etmeye yöneltiyordu. Tan ağarırken düşmanı ansızın...
 2. askerlik kanunu

  askerlik kanunu

  Kanun Numarası : 1111 Kabul Tarihi : 21/6/1927 Yayımlandığı R.Gazete Tarih : 12 - 17/7/1927 Sayı : 631 - 635 Yayımlandığı Düstur : Tertip: 3 Cilt: 8 Sayfa: 866...
 3. Oyuncu

  Oyuncu

  Bakınız; Aktör / Aktris.Kişinin bir iş çevirmeye kalkacağına işarettir.
 4. Askerlik Halinde:

  Askerlik Halinde:

  Madde 54/a - (Ek madde: 18/02/1965 - 538/26 md.) Askerlik hizmetinin devamı müddetince erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (Uzman veya uzatmalı çavuş ve onbaşılar hariç) aleyhine takipte, icra memuru, bir mümessil tayin etmesi için kendisine münasip bir mühlet verir ve takibi bu sürenin bitmesine bırakır. Bu müddet içinde temsilci tayin edip icra dairesine bildirmiyenler hakkında takibe devam...
 5. Ergenlik Sorunları

  Ergenlik Sorunları

  ergenliğin sorunları ergenlik sorunları Ergenlik, çocuklukla erişkinlik arasında yer alan gelişim, ruhsal olgunlaşma ve yaşama hazırlık dönemi olarak tarif edilir.Geçiş evresi olan bu dönemde genç birey fizyolojik, biyolojik ve psikolojik alanlarda oldukça hızlı değişiklikler yaşar. Bu hızlı değişimlere bağlı olarak ergenin ruhsal ve duygusal dünyasında da bir takım değişiklikler olur ve buna...

Sayfayı Paylaş