1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Özel hastanelerde 'müşteri' cambazlığı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ile 'fark ücreti' ödeme konusunda anlaşmazlığa düşen özel hastaneler, hasta kaybetmemek için birbirinden ilginç yöntemler uyguluyor.
  'SSK ile anlaşmamız yok; ama sağlık karneni getir 30 YTL indirim yapalım'

  Vatandaştan alacakları fark ücretinin yüzde 30'la sınırlandırılmasından sonra 'masrafları karşılayamıyoruz' iddiasıyla sistemden çıkan Acıbadem Sağlık Grubu, karnesini gösteren hastalara muayene ücretinde 30 YTL'lik indirim yapma kararı aldı. Ankara'daki Özel Mesa Hastanesi de 150 YTL olan muayene ücretini 125 YTL'ye düşürdü.

  1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe giren yüzde 30'luk fark ücreti uygulamasını İstanbul'da 112 hastane kabul ederken 58 hastane bir ay bekleme süresi aldı, 12 hastane ise sistem dışına çıktı. SSK ile anlaşmasını iptal etmesine rağmen hasta kaybına uğramak istemeyen hastanelerden Acıbadem Sağlık Grubu 'Anlaşmamız yok ama sağlık karnenizi getirin, 30 YTL indirim yapalım' sloganıyla sosyal güvenceli hastalara kapılarının açık olduğunu aktardı.

  Hastane, 155 YTL olan uzman doktor muayene ücretlerini sağlık karnesi getiren hastalara 125 YTL'ye indirdiğini duyururken yönetim uygulamayla ilgili açıklama yapmayacaklarını belirtti. Anlaşmayı iptal eden bir diğer hastane olan Ankara Bayındır Hastanesi, 135 YTL olan muayene ücretlerini 25 YTL indirerek, 110 YTL'ye düşürdü. Süreçte en ilginç indirimi İzmir'deki Özel Kent Hastanesi yaptı. Hastane, sistemden çıkmadan önce devletten aldığı paket ücretin yanı sıra hastadan da 70 YTL fark ücreti alıyordu.

  1 Temmuz'dan itibaren anlaşmayı fesheden hastane, muayene ücretlerini sadece 5 YTL artırarak 75 YTL'ye çıkardı. Aynı hastane SSK döneminde şeker tahlilinden 9 YTL alırken, bu dönemde rakamı değiştirmedi.

  Hastanelerin, kampanyalarına rağmen sisteme dahil olmak zorunda kalacaklarını söyleyen Sosyal Güvenlik Uzmanı Ziya Perver, 1 Ekim 2008'den itibaren yürürlüğe girecek Genel Sağlık Sigortası'nın bütün Türkiye'yi kapsayacağını, bu durumda hiçbir hastanenin sistem dışında kalmayı göze alamayacağını aktardı.

  Öte yandan bakanlık yetkilileri ile özel hastanelerin muayene fiyatlarını revize ettikleri çalışmalar da bitmek üzere. Sağlıkta Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılacak düzenlemeleri en çok özel hastaneler istiyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, fark ücretleri konusundaki itirazlara ve 'kaos çıkar' iddialarına, "Türkiye'deki hastanelerin büyük çoğunluğunun düşük ücretle tedavi hizmeti verebilceğini biliyoruz." karşılığını vermişti.

  ekyol.com
   
Özel hastanelerde 'müşteri' cambazlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Müşteri

  Müşteri

  Kendinin bir şeye talip ve alıcı olduğunu görmek zaruret ve sıkıntıya, Müşteri olduğunu ve bir şeyi almakta para yönünden zorlanmadığını yahut kendisinden para talep edilmediğini görmek ihtiyaçların giderilmesine; Tüccarın varlıklı müşteri görmesi işleriin açılmasına, aciz müşteri cimriliğe, hayır ve hasehata önem vermemeye delalet eder.Rüyada alış-veriş eden bir kimseyi görmek darda kalmış...
 2. Özel hastanelerde 10 YTL muayene

  Özel hastanelerde 10 YTL muayene

  Yeni yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte hastalardan alınan katkılım payı düşürüldü. Buna göre vatandaşlar devlet hastanelerinde 3, özel hastanelere ise 10 YTL'ye muayene olabilecek. Sosyal Güvenlik Reformu 1 Ekim'de yürürlüğe girdi. Yeni yasayla birlikte günlük hayatımızda pek çok şey değişti ve değişmeye devam edecek. Bu değişikliklerden birisi de hastalardan alınan...
 3. Özel Hastanelere Sıkı Denetim!

  Özel Hastanelere Sıkı Denetim!

  Özel hastaneler, hastanelere denetim, denetim şartları hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Özel hastanelere bir takım denetimler geliyor melekler. Denetim safhaları yazımızda yer alıyor. Gereksiz tahlil yapan özel hastanenin karnesine bakılıp nedeni sorulacak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni uygulamasıyla hastanelerin karnesini Medula sistemi üzerinden yayınlayacak....
 4. özel hastanede doğum

  özel hastanede doğum

  arkadaşlar ist.avrupa yakasında gittiğiniz,memnun kaldığınız hastane ve doktorları yazar mısınız?hangi hastanede ssk lıya doğum kaç para acaba öğrenmek istiyorum.özelde doğum yapan varsa yazsın lütfeeeen acil!!!
 5. özel hastanemi yoksa devletmi

  özel hastanemi yoksa devletmi

  özel hastaneler Hastane randevu Arkadaşlar hastane seçimleriniz hangi yönde devlet hastaneleri önyargılarımı kıramadım ve özel hastanede doğum yaptım sizler hangilerini tercih ediyorsunuz?

Sayfayı Paylaş