1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  349
  Ödül Puanları:
  63

  Özel Hastanelere Sıkı Denetim!

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  Özel hastaneler, hastanelere denetim, denetim şartları hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar.

  [​IMG]


  Özel hastanelere bir takım denetimler geliyor melekler. Denetim safhaları yazımızda yer alıyor.  Gereksiz tahlil yapan özel hastanenin karnesine bakılıp nedeni sorulacak

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni uygulamasıyla hastanelerin karnesini Medula sistemi üzerinden yayınlayacak. Hastaneler, diğerleriyle yapılan karşılaştırmaları da izleyebilecek. SGK, özel hastanelerin gereksiz tahlil ve tetkiklerinin önüne geçebilmek için “karne” uygulaması başlattı. Medula üzerinden SGK’ya fatura ettikleri kalemleri görecek olan hastaneler, bu yolla denetim altında tutulacak.

  Genel Sağlık Sigortası (GSS) Genel Müdürü Hasan Çağıl, hastanelerin bilgilerini önceki günden itibaren kendilerine iletmeye başladıklarını belirterek, “Hem ne yaptıklarını geriye dönük olarak görmelerini hem de bizim, yapılan tüm işlemlerden haberdar olduğumuzu bilmelerini istedik” dedi.

  DOKTORLAR İÇİN ÇALIŞILIYOR


  Çağıl, şöyle devam etti: “Aynı ildeki yatak ile hasta kapasitesi benzeyen hastanelerdeki tahliller, ameliyat sayıları gibi bilgilerin kıyasları da ekranda yer alacak. Diğer hastanelerden çok farklı olan ya da hizmetlerinde ani artış olan özel hastanelere nedenini soracağız. Tabii ki bunun gerekçeleri olabilir. Ancak denetimde olduklarını bilmelerini istiyoruz.” Çağıl, hekimler için de benzer uygulama üzerinde çalıştıklarını belirtti.

  ‘SGK’nın gördüğünü biz de görebileceğiz’

  Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, kendi verilerini istatistiksel ve geriye dönük görmenin, sektör açısından faydalı olacağını söyledi. SGK'nın daha önce bu bilgilere zaten sahip olduğunu dile getiren Şengül, “Artık bizim de elimizde bu veriler olacak. Hastane, gerekli ve doğru işlemleri yapıyorsa, burada bir yükseliş olduğunda yapacak açıklaması vardır. Öte yandan hastanenin de gözünden kaçan şeyler olabilir. Ancak bu sistemle aynı ekran içinde hem kendi hastanemize ait bilgileri hem de diğer hastanelerle yapılan kıyasları göreceğiz” dedi.


  Habertürk.
   
Özel Hastanelere Sıkı Denetim! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Özel hastanelerde 'müşteri' cambazlığı

  Özel hastanelerde 'müşteri' cambazlığı

  Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ile 'fark ücreti' ödeme konusunda anlaşmazlığa düşen özel hastaneler, hasta kaybetmemek için birbirinden ilginç yöntemler uyguluyor. 'SSK ile anlaşmamız yok; ama sağlık karneni getir 30 YTL indirim yapalım' Vatandaştan alacakları fark ücretinin yüzde 30'la sınırlandırılmasından sonra 'masrafları karşılayamıyoruz' iddiasıyla sistemden çıkan Acıbadem...
 2. Özel hastanelerde 10 YTL muayene

  Özel hastanelerde 10 YTL muayene

  Yeni yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte hastalardan alınan katkılım payı düşürüldü. Buna göre vatandaşlar devlet hastanelerinde 3, özel hastanelere ise 10 YTL'ye muayene olabilecek. Sosyal Güvenlik Reformu 1 Ekim'de yürürlüğe girdi. Yeni yasayla birlikte günlük hayatımızda pek çok şey değişti ve değişmeye devam edecek. Bu değişikliklerden birisi de hastalardan alınan...
 3. Özel hastaneler hasta kaybına uğruyor

  Özel hastaneler hasta kaybına uğruyor

  SGK'nın özel hastanelerden aldığı 10 TL'lik muayene katılım payı hasta sayısını ve ciroları azalttı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun özel hastanelerden aldığı 10 TL'lik 'muayene katılım payı', hasta sayısını ve ciroları azalttı. Özelden kaçan hastalar katılım payının 3 TL olduğu devlet hastanelerini tercih ediyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası ile özel hastanelerde muayene olan...
 4. özel hastanede doğum

  özel hastanede doğum

  arkadaşlar ist.avrupa yakasında gittiğiniz,memnun kaldığınız hastane ve doktorları yazar mısınız?hangi hastanede ssk lıya doğum kaç para acaba öğrenmek istiyorum.özelde doğum yapan varsa yazsın lütfeeeen acil!!!
 5. özel hastanemi yoksa devletmi

  özel hastanemi yoksa devletmi

  özel hastaneler Hastane randevu Arkadaşlar hastane seçimleriniz hangi yönde devlet hastaneleri önyargılarımı kıramadım ve özel hastanede doğum yaptım sizler hangilerini tercih ediyorsunuz?

Sayfayı Paylaş