1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Pa-Kua Kullanımı

  Konu, 'Feng Shui' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kua hastalıgı kua hastalığı hastalığı nedir pa feng shui Doğum yılınızdan türeyen kendi kişisel Ch'i'nizi evrenin Ch'i'sine yönlendirerek çevrenizde kusursuz bir uyum sağlayabilir, bolluk ve iyi bir talih yaratabilirsiniaz.

  Pa-kua kullanılarak her ev bir trigramla ilişkilendirilir. İnsanlar da doğum yıllarına göre trigramlarla ilişkilendirilirler. Sizinle aynı trigrama sahip bir evde çok daha mutlu olursunuz. Örneğin bir Li evi, Li kişisine, Ken evi, Ken kişisine yarar getirir.

  KİŞİSEL TRİGRAMINIZ

  Tablolar bölümümüzdeki 'Kişisel Kua' tablolarına bakarak sekiz trigramdan hangisinin size ait olduğunu belirleyin. Ya da şu yöntemi kullanın:

  KİŞİSEL PA-KUA TRİGRAMINIZI BELİRLEMEK

  Hangi trigramın kime ait olduğunu belirlemenin kolay bir yolu vardır.

  Erkekseniz doğum yılınızın son iki rakamını yüzden çıkartın ve kalanı dokuza bölün. Kalan trigramınızı belirler. Kalan yoksa Li'sinizdir.

  Kadınsanız doğum yılınızın son iki rakamından dört çıkartın ve kalanı dokuza bölün. Aynı şekilde bölmenin kalanı yoksa, Li'siniz.

  o Kalan bir, kişi K'an
  o Kalan iki, kişi K'un
  o Kalan üç, kişi Chen
  o Kalan dört, kişi Sun
  o Kalan beş, kişi kadınsa Ken; erkekse K'un
  o Kalan altı, kişi Chien
  o Kalan yedi, kişi Tui
  o Kalan sekiz, kişi Ken
  o Kalan sıfır, kişi Li

  EVİNİZİN TRİGRAMINI BELİRLEMEK

  Kişisel trigramınızı belirledikten sonra evinizin bağlı olduğu trigramı belirleyebilirsiniz. Bu evinizin arkasının hangi yöne baktığıyla ilişkilidir (feng shui'de buna evin arkasının oturduğu yön denir). Örneğin bir Li evinin cephesi kuzeye bakar ve arkası güneye oturur, Ken evinin cephesiyse kuzeybatıya bakar ve arkası kuzeydoğuya oturur. Şekil 3C bir evin baktığı ve oturduğu yönlere göre trigramını gösterir.


  Şekil 3C: Bir evin trigramı baktığı ve oturduğu yönlere göre belirlenir.

  Artık evinizin trigramıyla kişisel trigramınızı kıyaslayabilirsiniz. 1964 yılında doğan bir Li erkeği için Li evi kusursuzdur. 1957 yılında doğan bir kadına Ken evi; 1936 yılında doğan bir erkeğe de K'an evi uygundur.

  Kişisel trigramınız evinizinkiyle uyuşmuyorsa, umutsuzluğa kapılmayın. Yine de size uygun bir evde yaşıyor olabilirsiniz.

  DOĞU VE BATININ DÖRT EVİ

  Trigramlar iki grupta toplanabilir: doğunun dört evi (Li, K'an, Chen, Sun) ve batının dört evi (Chien, K'un, Ken, Tui). Doğunun dört evi grubundaki trigramlar beş elementten üçüne aittirler: ateş, su ve ahşap. Çünkü su ahşabı doğurur, ahşap ateşi, böylece bu üç elementten birbirlerine çok uygun ve uyumlu bir gruplama ortaya çıkar. Aynı biçimde batının dört evi de toprak ve metal demetlerine bağlıdır bu da toprak metali doğurduğu için uyumludur.

  Sizinle aynı gruba dahil olan bir evde daha uyumlu yaşarsınız. Örneğin bir Chien kişisiyseniz, Chien evinde uyum içinde yaşarsınız ama aynı biçimde K'un, Ken Tui evleri de size uygundur, çünkü hepsi de batı grubundandır. Ayrıca kapısı batıya açılan bir evde yaşam başarınız artar.

  Doğunun dört evi grubunda olanlara da ön kapısı doğuya açılan bir ev mutluluk getirir. Sizin açınızdan doğru yönde olmayan bir evde yaşamanız kötü şans, hastalık, maddi sorunlar ve evlilik sorunları anlamına gelir. Rüzgâr çanları, bitkiler, çeşmeler ve başka çözümlemelerle yanlış evde yaşamanın negatif yönleriyle başa çıkabiliriz.

  Şimdi zor bir soruna geldik. Her evin içinde belli bir sayıda insan yaşar. Peki ya ikisi doğu ikisi batı grubuna aitse ne olacak? Aslında evin trigramı evin geçimini sağlayan kişinin trigramına uygun olmalıdır. Kişilerin kendi odaları kendi trigramlarına uygun olarak düzenlenmelidir.

  Eğer karı koca aynı ev grubuna aitse bu çok şanslı bir durumdur çünkü aynı yönde ve konumdaki ev her ikisine de çok uygun olacaktır. (Bu Çin astrolojisinde uyum durumunu belirlemenin etmenlerinden biridir. Ancak iki insanın uyumunu tam anlamıyla belirlemek için eksiksiz çizilmiş astrolojik haritalara gerek vardır.)

  POZİTİF VE NEGATİF YÖNLER

  Her ev pa-kua yönleriyle ve evin oturduğu yönle belirlenen sekiz alana bölünür. Bu alanlardan dört tanesi iyi, dört tanesi de kötüdür. Örneğin batıya oturup, doğuya bakan bir Tui evinde batı, güneybatı, kuzeydoğu ve kuzeybatı olumlu yönlerdir. Doğu, kuzey, güney ve güneydoğuysa negatif yönlerdir. Her ev tipi için negatif ve pozitif yönler Şekil 3D'de belirlenmiştir.


  1. Asal:

  İyi bir konumdur. Burada gösterilen konum her zaman evin oturduğu yönle aynıdır. Fu Wei ('İyi Yaşam' anlamına gelir) olarak da bilinir. Evin arkasının bulunduğu alan olup, yataklar ve kapılar açısından iyidir. Yatak odanız bu alandaysa daha fazla erkek torununuz olur (bugün bile doğuda bu düşünceye kıymet verilir). Feng shui'ye göre bu alana konulacak bir akvaryum örneğin, sizi talihsizliklerden korur.

  2. Sağlık:

  İyi bir konumdur. Tien Yi ('Göksel Doktor' olarak da bilinir). Canlılık ve sağlık getiren bir alandır. İyi arkadaşlar edinmenize yardımcı olur. Ana yatak odası, yemek odası ve kapılar için iyidir. Sağlığı bozuk olanlar ya da uzun süreli bir hastalıktan çekenler bu alana özen göstermelidir.

  3. Uzun Ömür:

  İyi bir konumdur. Nien Yi (pek çok torunlu uzun bir ömür) olarak da bilinir. Bu alan barış, uyum ve iyi sağlık getirir. Yemek odası ve yaşlıların yatak odaları için uygundur. Aile uyum içinde olmadığı zaman anlaşmazlıklara ve evlilik sorunlarına çözüm getirmek için bu alanın üzerinde durulmalıdır.

  4. Zenginlik:

  Bu mekân genellikle Sheng Chi ('İyi Ch'i Yaratan' anlamında) olarak adlandırılır. Bir evin içindeki en önemli alandır. Gelişme, terfi, maddi başarı ve canlılığı temsil eder. Ön kapı, mutfak kapısı, çalışma odası ya da muhasebenin tutulup maddi konuların konuşulduğu bir masa ile sağlık ve zenginlikle ilişkili her şey için uygun bir alandır. Bu alan tetiklendiği zaman maddi işler iyiye gider. Feng shui bu alana özen gösterenlerin sonunda mutlaka zengin olacağına inanır.

  Sheng Chi'nin gösterdiği yön sizin en talihli yönünüzdür. Yaşamınızla ilgili en önemli şeyleri bu yöne yönlendirir bu arada da sharlardan kaçınırsanız, kesinlikle başarılı olursunuz. Bunu yatağınızı bu yöne çevirerek, ön kapınızın bu yöne açılmasını sağlayarak ve bu yöne bakarak çalışarak elde edebilirsiniz.

  5. Ölüm:

  Ne yazık ki talihsiz bir adı vardır. Kazalar hastalığa ve başka talihsizliklere bağlıdır. Chueh Ming (Tam Felaket') olarak da bilinir. Tuvalet için iyi bir yerdir (tüm negatif alanlar kötü Ch'i'nin akıp gittiği yer olan tuvaletler açısından iyi yerlerdir). Evin en kötü alanıdır ve ön kapınız asla bu yöne bakmamalıdır. Ön kapımız bu yöne bakarsa ailenize hastalıklar girer, ayrıca tüm servetinizi ve iyi ününüzü de yitirirsiniz.

  6. Felaket:

  Tartışmalara, kavgalara, yasal sorunlara ve kızgınlığa ayrılmış bir alandır. Ho Hai ('Kaza ve Tehlike') olarak da bilinir. Tuvalet, kiler ya da depo için elverişlidir. Yatağınız bu yöne bakarsa başınızdan ufak tefek talihsizliklerin eksik olmayacağına inanılır.

  7. Altı Shar:

  Sürüncemede kalan işlere, kayıplara ve skandallara ayrılmış bir alandır. Lui Shar ('Altı Ölüm') olarak da bilinir. Yasal sorunlara ve hastalığa bağlanır. Mutfak ya da tuvalet için uygundur.

  8. Beş Hayalet:

  Ateşe, suça, maddi sorunlara bağlı bir konumdur. Wu Kuei ('Beş Hayalet') olarak da bilinir. Felaket alanı gibi depo ya da tuvalet için elverişlidir. Ön kapınız bu yöne bakarsa evinizde yangın çıkacağına ya da hırsızlık olacağına inanılır.

  "Tüm yetkililer sekiz alanın önemi üzerinde hemfikirdirler. Dört iyi ve dört kötü alanın hangisi olduğu konusunda da fikir birliği vardır. Ancak en önemli alanın hangisi olduğu tartışmalıdır. Mark D. Marfori Feng Shui: Discover Money, Health and Love (Cal., Dragn Pub., 1993) adlı kitabında, zenginlik alanının en olumlu alan olduğunu, onu sağlık, uzun ömür ve asal alanlarının izlediğini yazar. Felaket en kötü alan olup, altı shar, beş hayalet ve ölüm alanlarınca izlenir."

  İmza atmak, karar vermek, çalışmak, iş görüşmek gibi önemli bir uğraş içindeyken mutlaka olumlu alanlardan birine yüzünüzü vererek oturun. Çinliler kumar oynamayı çok severler ve bahse girerken zenginlik alanında oturmaya özen gösterirler.

  Neyse ki iyi alanları belirlemenin kolay bir yolu vardır. Eviniz doğunun dört evi grubundaysa doğuya bakan yönlerin dördü de sizin için iyidir. Aynı biçimde eviniz batının dört evi grubundaysa, dört batı yönü size yarar getirecektir.

  Örneğin bir Li evinde yaşıyorsanız, ev kuzeye bakıyorsa arkası güneye oturur; pozitif yönler ve alanlarınız kuzey, güney, doğu ve güneydoğudur (bu yönler doğunun dört evi grubunun evlerinin dördünün de arkalarının oturduğu yönlerdir). Aynı biçimde batının dört evi grubunda yaşıyorsanız, olumlu yönleriniz kuzeybatı, güneybatı, kuzeydoğu ve batıdır.

  Şimdi ayrıntılı olarak bir başka örneği inceleyelim. Diyelim ki bir Tui eviniz var, planı da Şekil 3E'deki gibi. Bir Tui evi doğuya bakar ve batıya oturur. Pa-kua'yı evin üzerine yerleştirerek pozitif yönlerin anlamlarını bulabiliriz. Bir Tui evi için batı, güneybatı, kuzeydoğu ve kuzeybatı pozitif yönlerdir (Şekil 3F).

  Ana yatak odası güneybatı ve batı yönlerindedir. Bu yönler sağlık ve asal alanları kapsar. Burası ana yatak odası için eğer ev sakinleri bir kız çocuğu istemiyorlarsa, kusursuz bir alandır (asal alanların kızlardan çok erkek bebek verdiklerine inanılır).


  Şekil 3E: Bir Tui Evi


  Şekil 3F: Evin planının üzerine pa-kua (İkincil Gök Dizisi) yerleştirilerek pozitif ve negatif yönler belirlenebilir.

  Kuzeydoğu yönünde yemek odası vardır, burası evin uzun ömür alanıdır. Uyumlu, mutlu bir aile yaşamı için yemek odasının bu konumu idealdir.

  Kuzeybatıda zenginlik alanı vardır. Ne yazık ki bu evde burada bir yatak odası var. Bu durum bu talihli alanın potansiyelinin çoğunun ziyan olduğu anlamına geliyor. Ancak bu odaya bir masa koyarak maddi işlerle uğraşırken bu masayı kullanmak bu durumu düzeltebilir. Daha iyi bir çözüm, bu odayı çalışma odasına dönüştürmek olabilir. Böylece ev sakinleri zenginlik alanından maksimum miktarda yararlanmış olurlar.

  Daha da kötüsü bu alanın bir bölümünün banyo olmasıdır elbette. Bu ev sakinlerinin zenginliğinin önemli bir bölümünün tuvaletten akıp gittiği anlamına gelir. Bu durumu düzeltmek için burada bir feng shui çözümlemesine gerek vardır.

  Batı yönünde asal alan vardır. İlk bakışta bu alanın çoğunun koridora kurban giderek ziyan olduğu düşünülebilir. Ancak bu alan yatak odaları ve kapılar için iyidir. Bu evin koridorunda altı kapı var ve asal alan üç yatak odasının da bir bölümünü kapsıyor.

  Böylece pozitif yönleri incelemiş olduk. Aynı zamanda dört negatif yön vardır. Bu evde güney yönü beş hayalet alanıdır ve bir yatak odasıyla oturma odasının küçük bir bölümünü kapsar. Bu alan suçla ve ateşle bağlantılıdır. Ev sakinlerinin ev boşken bu odaların pencerelerinin güvenli biçimde kapalı olmalarına dikkat etmeleri gerekir. Bu alanda mum ve açık ateş de bulunmamalıdır.

  Güneydoğu yönünde altı shar alanı vardır. Oturma odası da buradadır. Altı shar sürüncemede kalan işler ve potansiyel kayıplar anlamına gelir. Bu evde herhangi bir maddi plan zenginlik alanındaki yatak odasında yapılmalıdır; oturma odası da söyleşi ve dedikodu gibi işlere ayrılmalıdır. Ev sakinleri bu odada büyük planlar yapmaya eğilimli olabilirler ama bu planlarını bir sonuca ulaştıramazlar.

  Evin doğu yönü de oturma odasındadır. Burası ölüm alanıdır. Bir evde ön kapının bulunabileceği en elverişsiz konumdur ve bu evde ön kapı tam da buradadır. Ev sakinleri para, prestij ve sağlık kaybı gibi tehlikelerle karşı karşıyadırlar. Bu kötü etkileri yok etmek için feng shui çözümlemelerine gerek olacaktır. Elbette kapı zenginlik alanına kaydırılsa çok iyi olurdu ama bu ev için bu mümkün görünmüyor.

  Kuzey yönündeyse bu evin felaket alanı vardır. Mutfak burada olduğu için ev sakinleri bu odada tartışıp dururlar. Ayrıca bu olumsuz alandaki mutfakta yemek hazırlarken ev kazalarına karşı çok daha fazla dikkatli olmak gerekecektir.
  [​IMG]
  Bu ev tipik bir örnektir. Her odası evin bulunması gereken en olumlu yerinde bulunan bir eve rastlamak çok zordur. Neyse ki potansiyel zorluklan feng shui ile giderebiliriz.

  Ev kare biçimli değilse pa-kua'nın 'uzatılması' gerekir. Bu, pa-kua'nın evin biçimine uyum sağlamak için dikdörtgen bir biçim alması anlamına gelir. Kare ve dikdörtgen evlerin en iyi feng shui'ye sahip oldukları düşünülür çünkü pa-kua böyle bir evin planı üzerine yerleştirildiği zaman her trigram bölümü eşit büyüklükte olur. Uzun, ince dikdörtgen bir ev, kare bir ev kadar iyi bir feng shui'ye sahip olamaz elbette (Şekil 3G).


  Şekil 3G: Kare bir ev uzun, ince, dikdörtgen bir evden daha iyi feng shui'ye sahiptir.
   
Pa-Kua Kullanımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pazar Payı

  Pazar Payı

  Pazar Payı ve Müşteri Payı Pazarlama stratejiniz, pazar payının çoğunluğunu elde etmeyi amaçlıyor yoksa sahip olduğunuz müşterilerinize mi hitap ediyor ? Arada ki fark nedir ? Pazar payının çoğunluğunu elde etmek için sürekli yeni insanlara ulaşmak ve onları birer müşteri haline getirmek için oldukça para harcanmalıdır. Zaten sizin olan müşterileriniz için bir pazarlama stratejisi...
 2. Pa-Kua Gayeleri

  Pa-Kua Gayeleri

  pa kua pa kua haritası bagua haritası nasıl kullanılır bagua yön nasıl kullanılır pakua Pa-kua, evimizin olumlu ve olumsuz yönlerinin belirlemenin yanı sıra hepimizin sahip olduğu gayelerimizi de bulmaya yarar. Herkes zengin, mutlu, başarılı olmak ve takdir edilmek ister. Hem sevmek hem de sevilmek isteriz. Pa-kua'nın gayeleri tüm bunları temsil eder (Şekil 3K). Şekil 3K: Pa-kua Gayeleri -...
 3. Kuala Lumpur Bilgileri

  Kuala Lumpur Bilgileri

  malezyanın giyimi kuala hakkında bilgiler malezyada tatil malezyada giyim malezya yöresel kıyafetleri Para birimi : Ringgit olup kisaca RM diye ifade edilir. 1$= 3,8 Ringgit Saat farkı : Saatlerinizi 5 saat ileri almayı unutmayın! Resmi dil : Bahasa Meyalu (Malay) dilidir. Ancak İngilizcede yayagın olarak kullanılır. Sıcaklık : Tropikal bir iklime sahip olan şehirde en sıcak ay, Nisan ve...
 4. Malezya Kuala Lumpur Sepang Pisti

  Malezya Kuala Lumpur Sepang Pisti

  Yapılış tarihi: 1999 İlk GP: 17/10/1999 Grand Prix sayısı: 9 Kapasitesi: around 130000 Organizatör: Abdul Hamid Mohd Ali Tel: (+60) 3 85262000 Fax: (+60) 3 85261000 Adres: Sepang International Circuit 64000 KLIA Selangor Darul Ehsan Malaysia Pist uzunluğu: 5.543 km Tur: 56 (310.408 Km) Viraj sayısı: 15 (left 5) (right 10) Hız: 330 Km/h Start çizgisi: 0 m Downforce setup: orta 2007 hava...

Sayfayı Paylaş