1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Pamuk İle Kemal Arasındaki 13 Fark

  Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  1. Orhan Pamuk "Tek parti döneminde devletten ihale alma imtiyazını yaşayarak zengin olmuş" bir babanın talihli çocuğudur. Yaşar Kemal ise anacığının iç gömleğine diktiği bozuk paralarla 15 yaşında İstanbul’a gelip üç ay Gülhane Parkı’nda yatıp kalkarak alışmıştır İstanbul’a...
  2. Orhan Pamuk "içi kitaplarla dolu bir evde" büyümüştür. Yaşar Kemal ise içi masallar , destanlar ve ağıtlarla dolu bir evde...

  3. Orhan Pamuk "yazı" , Yaşar Kemal "söz"dür.

  4. Orhan Pamuk’un bir "ağabey kompleksi" vardır, hálá hesaplaşmasını tamamlayamadığı... Yaşar Kemal’in ise bir "Çukurova kompleksi" vardır ama bu kompleksinden memnundur.

  5. Yaşar Kemal , Çukurova’nın bütün dağlarını , taşlarını , kuşlarını , ağaçlarını , çiçeklerini sular seller gibi bilir... Orhan Pamuk ise soğuk kış geceleri can sıkıntısıyla dolaştığı İstanbul’un "kara sokakları"nı...
  6. Orhan Pamuk romanına malzeme toplamak için bir çılgın gibi Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne vurur kendini. Yaşar Kemal ise ağıt toplamak için halkın arasına.

  7. Orhan Pamuk ilham gelmesi için evinin salonunda volta atar. Yaşar Kemal ise eski bir alışkanlığı sürdürür , yani "mahpushane voltası" atar.

  8. Orhan Pamuk bir cümle yazar, okur beğenmez , yırtıp atar , sonra yeniden yazar. Yaşar Kemal ise vurur daktilonun tuşlarına savaşır gibi. Gürül gürül yazar, bir de bakar ki 40 destan sayfası çıkmıştır temizinden.

  9. Yaşar Kemal "Katip arzu halim yaz yare böyle" dizesinde işaret edilen arzuhalcilik mesleğinden tüpçülüğe kadar her türlü işe girip çıkmıştır. Orhan Pamuk ise hayatı boyunca çalışmak zorunda kalmamıştır.

  1O. Orhan Pamuk AB’ye şimdiden girmiş bir Nişantaşı’dır , Yaşar Kemal ise halis muhlis bir Anadolu.

  11. Yaşar Kemal kitapları yabancı dile zor çevrilir. Çevrilince de değerinden çok şey kaybeder. Orhan Pamuk kitapları ise yabancı dilde daha iyi durur.

  12. Orhan Pamuk’a kasmak ve gerginlik yaratmak acayip yakışır... Yaşar Kemal’e ise "ağız dolusu sövmek" şahane bir hava katar.

  13. Orhan Pamuk , "içindeki manevi boşluğu doldurmak" için edebiyatı seçmiştir. Yaşar Kemal ise "içindeki manevi doluluğu boşaltmak" için.


   
 2. ChaRacTeR

  ChaRacTeR Forum Okuru

  Ce: Pamuk İle Kemal Arasındaki 13 Fark
  ikisini de sevmiyorum..
   
Pamuk İle Kemal Arasındaki 13 Fark konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. PR ile Reklam Arasındaki Fark

  PR ile Reklam Arasındaki Fark

  reklam ve halkla ilişkiler arasındaki farklar PR ile Reklam arasındaki fark “Reklamın amacı ticaridir. Buna karşılık halkla ilişkilerin amacı ticari değildir, tam tersine daha geniş bir kitleyi olaylardan haberdar ederek onları bilgilendirmektir. Kamuoyunu belirli bir konuda etkilemek, halkın bu konuda bir görüşe sahip olmasını sağlamak, halkla ilişkilerde esas amaç olup, bunu da ancak uzun...
 2. Akıl ile Zekanın arasındaki fark ?

  Akıl ile Zekanın arasındaki fark ?

  Sevgili meleklerim bazen çok akıllısın deriz bazende çok zekisiniz deriz.... Pekiakıllı ile zekinin arasında bir fark varmıdır ??? Varmış da meleklerim... Bundan sonra biriisinee ne kadar akıllısın veya zekisin derken bir kere daha düşüneceğim... Akıl ile zeka arasında fark nedir? Akıl yalanla gerçeği, doğru ile yanlışı ayırabilme, bir konuda düşünce yürütebilme ve görüş bildirme...
 3. liseli ile üniversiteli arasındaki fark

  liseli ile üniversiteli arasındaki fark

  liselinin karnı tok, üniversitelininki hep açtır liseli eve geç kalma telaşı için...dedir, üniversiteli ...kalcak ev telaşı liseli arabesk/fantezi dinler, üniversiteli rock/metal liseli çalışmadan ders geçer, üniversiteli çalışsa da geçemez liseli; "Öss yi kazanayım rahatlicam", üniversiteli "şu okul bitsin rahatlicam" modundadir liseli hayallerin, üniversiteli...
 4. Çalışmak ile başarı arasındaki fark

  Çalışmak ile başarı arasındaki fark

  Arkadaşalr Çalışmak ile başarı arasındaki fark nedir
 5. Abbasiler İle Emeviler Arasındaki Farklar nelerdir yazın

  Abbasiler İle Emeviler Arasındaki Farklar nelerdir yazın

  Merhaba arkadaşlar ben Abbasiler İle Emeviler Arasındaki Farklar nelerdir merak ediyorum bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarım var ise lütfen benimle bilgilerini paylaşsın.

Sayfayı Paylaş