Pamuk İle Kemal Arasındaki 13 Fark

M

Misafir

Forum Okuru
Pamuk İle Kemal Arasındaki 13 Fark
1. Orhan Pamuk "Tek parti döneminde devletten ihale alma imtiyazını yaşayarak zengin olmuş" bir babanın talihli çocuğudur. Yaşar Kemal ise anacığının iç gömleğine diktiği bozuk paralarla 15 yaşında İstanbul’a gelip üç ay Gülhane Parkı’nda yatıp kalkarak alışmıştır İstanbul’a...

2. Orhan Pamuk "içi kitaplarla dolu bir evde" büyümüştür. Yaşar Kemal ise içi masallar , destanlar ve ağıtlarla dolu bir evde...

3. Orhan Pamuk "yazı" , Yaşar Kemal "söz"dür.

4. Orhan Pamuk’un bir "ağabey kompleksi" vardır, hálá hesaplaşmasını tamamlayamadığı... Yaşar Kemal’in ise bir "Çukurova kompleksi" vardır ama bu kompleksinden memnundur.

5. Yaşar Kemal , Çukurova’nın bütün dağlarını , taşlarını , kuşlarını , ağaçlarını , çiçeklerini sular seller gibi bilir... Orhan Pamuk ise soğuk kış geceleri can sıkıntısıyla dolaştığı İstanbul’un "kara sokakları"nı...

6. Orhan Pamuk romanına malzeme toplamak için bir çılgın gibi Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne vurur kendini. Yaşar Kemal ise ağıt toplamak için halkın arasına.

7. Orhan Pamuk ilham gelmesi için evinin salonunda volta atar. Yaşar Kemal ise eski bir alışkanlığı sürdürür , yani "mahpushane voltası" atar.

8. Orhan Pamuk bir cümle yazar, okur beğenmez , yırtıp atar , sonra yeniden yazar. Yaşar Kemal ise vurur daktilonun tuşlarına savaşır gibi. Gürül gürül yazar, bir de bakar ki 40 destan sayfası çıkmıştır temizinden.

9. Yaşar Kemal "Katip arzu halim yaz yare böyle" dizesinde işaret edilen arzuhalcilik mesleğinden tüpçülüğe kadar her türlü işe girip çıkmıştır. Orhan Pamuk ise hayatı boyunca çalışmak zorunda kalmamıştır.

1O. Orhan Pamuk AB’ye şimdiden girmiş bir Nişantaşı’dır , Yaşar Kemal ise halis muhlis bir Anadolu.

11. Yaşar Kemal kitapları yabancı dile zor çevrilir. Çevrilince de değerinden çok şey kaybeder. Orhan Pamuk kitapları ise yabancı dilde daha iyi durur.

12. Orhan Pamuk’a kasmak ve gerginlik yaratmak acayip yakışır... Yaşar Kemal’e ise "ağız dolusu sövmek" şahane bir hava katar.

13. Orhan Pamuk , "içindeki manevi boşluğu doldurmak" için edebiyatı seçmiştir. Yaşar Kemal ise "içindeki manevi doluluğu boşaltmak" için.
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
661
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
PaSikA
Cevaplar
2
Görüntüleme
1K
BöğüRTLen
BöğüRTLen
THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
THESECRET
THESECRET
Üst