1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Panik Atağın 13 belirtisi, 9 özelliği

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Toplum genelinde insanların yüzde kaçı hayatından memnun ve mutlu konulu bir araştırma yapılsa sonuç çok iç açıcı olmaz herhalde…
  Hayatın zorlukları yaşanan olumsuzluklar insanları bazen savunmasız ve güçsüz bırakabiliyor. Bu dönemi zaman zaman hepimiz yaşamışızdır, yaşamaya da devam ediyoruz. Böylesi durumlarda insanlar depresyon geçirebiliyor ya da farklı psikolojik hastalıklara yakalanabiliyorlar. Ne yazık ki birçok insanın hayatını zorlaştıran ve son günlerde sıkça duymaya başladığımız panikatak da bu hastalıklardan biri…

  Uzmanların mutlaka tedavi edilmeli görüşünde olduğu hastalık konusunda Psikiyatr Erdoğan Özmen, (91,8) İstanbul’un Sesi radyosunda Pazar hariç her sabah 07.00–10.00 saatleri arasında yayınlanan İstanbul’da Sabah programında Sevil Orhanlı Güngör’ün soruları yanıtladı.


  Sayın Özmen Panikatak nedir?


  Panik atak, başta panik bozukluk olmak üzere birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı fiziksel hastalıklarda görüle yoğun korku, kaygı, yoğun endişe karışımı bir nöbettir. Panik atak aniden başlayan ve zaman zaman tekrarlayan bir özelliğe sahiptir.
  Panik atağın belirtileri nelerdir?

  1- Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama ya da kalp hızında artma olması
  2- Terleme
  3- Titreme yâda sarsılma
  4- Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları
  5- Soluğun kesilmesi
  6- Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi
  7- Bulantı ya da karın ağrısı
  8- Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
  9- Derealizasyon (gerçek dışılık duygular) ya da deparsonalizasyon (benliğinden ayrılmış olma)
  10- Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
  11- Ölüm korkusu
  12- Paresteziler (uyuşma ya da karıncalaşma duyumları)
  13- Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları

  Panik atak ile ilgili bilinmesi gereken gerçekler nelerdir?

  Panik bozukluğu bir kalp rahatsızlığı değildir.

  1- Panik bozukluğu ölüme yol açan bir hastalık değildir.
  2- Panik bozukluğu bir akıl hastalığı değildir.
  3- Panik atağı sırasında insanların öldüklerine, delirdiklerine ya da kontrol dışı davranışlarda bulunduklarına ilişkin hiçbir tıbbi bilgi yoktur.
  4- Panik atak insanı hem duygusal yönde hem de bedensel anlamda aşırı derecede zorlayan bir yaşantıdır fakat bunu yaşayan bilir ve dışarıdan anlaşılmaz.
  5- Panik atak sırsında yaşanan nefes alma sorununu aşmak için yapılan en büyük hata hızlı nefes alıp vermektir. Oysa o daha yorucudur, yapılması gereken derin ve sakin nefes almaktır.
  6- Atak geçireceğim diye dışarı çıkmaktan, kalabalık yerlere gitmekten korkmayınız. Bu konudaki temel davranışınız hastalıktan önce neleri yapabilmekteyseniz onları yapmayı sürdürmek olacaktır.
  7- İlaç tedavisi panik atakları azaltmak için etkilidir ama sadece ilaç yeterli değildir. Bunun yanında eğer psikoterapi alırsanız sorunla başa çıkmayı öğrenmiş olursunuz.
  8- Tedavi içerisinde bile atakları yaşamaya devam edebilirsiniz, ama nasıl engelleyebileceğinizi öğrenmiş olduğunuzdan daha hafif atlatacaksınızdır.
  9- Atak başladığında belirtilerin en yoğun yaşandığı süre 10 dakikadır. Sağlık kuruluşlarına gitmeye çalışsanız bile vardığınızda geçmiş olacaktır. Unutmayın fizyolojik değil psikolojik bir rahatsızlıktır.

  Panik atak hastalığının tedavisi mümkün müdür?

  Panik atak tedavisi mümkün bir hastalıktır. Hastaya önce hastalığı nasıl kontrol edebileceği öğretilmektedir. Bunu başarabilen hasta ilerleyen zamanlarda panik atağı tamamen hayatından çıkarabilmektedir.

  Panik atak tedavisindeki en büyük sorun hastanın fiziksel bir rahatsızlığı olduğuna inanması ve bu nedenle psikolojik desteği geç aramasıdır. Yapılan araştırmalar, panik atak tanısı konulan hastaların yüzde yetmişinin hastalığın ne olduğunu bulmak için en az 10 doktora gittiğini göstermektedir. Birçok defa tam sağlık denetimi ve gerksiz birçok ilaç kullanmış olan hasta doğru yere geldiğinde panik atak teşhisi koymak ise kolay olmaktadır.

  Sadece psikiyatrsitler tarafından tedavi ve dönem dönem ilaç kıullanılmasınıda gerektiren tedavi aşamasında hastanın doktoruna güvenmesi çok önemlidir. Güven duyulan ve rahat hissedilen bir uzmana gidilmesi tedavi sürecini hızlandırabilmektedir.

  Tedavi sırasında nefes ve rahatlama egzersizleri, atağın üstüne gitme teknikleri ve kas gerginliğini yok etmeye yönelik alıştırmalar hastaya öğretilmekte ve uygulanmaktadır


   
Panik Atağın 13 belirtisi, 9 özelliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. panik atak!

  panik atak!

  Endişe hali, tanımlanması zor olan davranış modelleri sergiler. Kaygı (Anksiyete), herkes tarafından yaşanan bir durumdur. Genelde korkuya benzer; ama sözgelimi saldırgan bir hayvanın yarattığı korkudan farklı olarak kaygıda bir korku nesnesi yoktur. Panik atak (panik bozukluk), günlük yaşamda sık karşılaşılan karmaşık bir kaygı türüdür. Bu durumdaki kişiler, birden başlayan ağır panik...
 2. Panik Atak Nedir?

  Panik Atak Nedir?

  PanikAtak Nedir? Panikatak ile ilgili olarak ilk bilmeniz gereken panikatak nedir? Bu sorunun cevabını öğrendikten ve panik atağın ne olduğunu anlayabildikten sonra bu durumdan da kurtulabilirsiniz. Panikatak en kısa ve öz tabiri ile ani...
 3. Panik Atak Hastaların Düşünce ve Davranış Özellikleri

  Panik Atak Hastaların Düşünce ve Davranış Özellikleri

  panik atak hikayeleri panik atak öyküleri düşünce anksiyete hikayeleri tehlikelimidir Panik bozukluğu; sosyal ve mesleksel işlevsellikte ciddi sorunlara yol açan, panik atakları, beklenti gerginliği, fobik kaçınma, yeti yitimi ve sağlık konusunda endişe gibi bileşenleri olan gerileme ve yinelemelerle giden bir hastalıktır. Bu bozukluğun temel özelliği ani korku dönemleri şeklinde ortaya...
 4. Panik Atak Sosyal ve Demografik Özellikleri

  Panik Atak Sosyal ve Demografik Özellikleri

  -Panik Bozukluğu her yaşta başlayabilir. -En sık 20-30 yaş arasında başlar, yaş ilerledikçe başlama oranı düşer. -Etnik, kültürel farklılıklar çok önemli bulunmamıştır. -Şehir yaşamında, kırsal bölgelere göre daha sık görülmektedir. -Ekonomik durumla bağlantısı bulunamamıştır. -Eğitim düzeyiyle panik bozukluğu arasında direkt bir ilişki saptanmamıştır. -Evli insanlarda, dul yada boşanmış...
 5. Çocuklarda panik atak

  Çocuklarda panik atak

  cocuklarda panik atak çocuklarda panikatak çocuklarda panik atak belirtileri Çocuklar artık panik atak olmaya başladı.Sebebi bence bizleriz.Amann aman, yapma, etme, dikakt et, dur, vurma, kırma vs.. çocukları tetikliyoruz.Onlarda birşey olunca da panik oluyorlar:) Çocuklarda panik atak Panik atak kaygının endişenin motor ve fiziksel faaliyetlere yansımış şeklidir. Düşünce biçimleri...

Sayfayı Paylaş