Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Panik Atak ve Kalp Krizi

  Konu, 'Panik Atak' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  mesut kayalı dr mesut kayalı drmesut panik atak kalp krizi psikiyatri Göğüste sıkışma, ağrı, nefes darlığı hissi gibi şikayetler Panik Atak hastalığının tipik belirtileri arasında yer alıyor
  Bu belirtilere, kalp hastalıklarında da rastlanıyor. Bu durum Panik Atak hastalarının, kalp rahatsızlığı şüphesiyle doktora gitmelerine yol açıyor.
  Panik Atak Nedir?

  Panik atak, aniden başlayan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleri olarak tanımlanıyor.
  Hastaların çoğu zaman "kriz" adını verdiği bu nöbetler yani Panik Atak birdenbire başlıyor, giderek şiddetleniyor ve şiddeti 10 dakika içinde en yoğun düzeye çıkıyor.
  Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alpman, bu konuda "Göğüste sıkışma, nefes darlığı, göğüs ağrısı, terleme tipik panik atağın bulgularından. Bunlar kalp krizinde ve kalp damar hastalıklarında gördüğümüz sıkıntılar" diye konuştu.
  Yapılan araştırmalar, bu hastaların hekime başvurma oranının tüm psikiyatrik hastalıklardan daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü Panik Atak hastaları, sıklıkla kalp hastası olduğunu veya kalp krizi geçirdiğini düşünüp, hekimlerin yolunu tutuyor.
  Peki iki hastalık arasında ne tür farklar var?

  Psikiyatrist Uzman Dr. Mesut Kayalı, bu konuda şunları söyledi:
  "Panik bozuklukta heyecansal yanıt söz konusu. Ağrı nitelikleri bakımından kalp krizine benzemiyor. Hastalığın oluşturduğu duygular bakımından da çok benzemiyor."
  Kalp Krizi Geçirmiş İnsanda Panik Atak Gelişebilir
  Ancak şöyle bir risk de var. Daha önce kalp krizi geçirmiş bir insanda Panik Atak gelişebilir.
  Kayalı, "Bazı hastalıklar sırasında, seyrinde çıkan ortaya çıkan panik ataklar da var. Solunum yolu hastalıkları, kalp hastalıkları, metabolik, hormonal bozukluklar,elektronik değişiklilkler, kan şekerine bağlı panik ataklar görülebilir" dedi.
  Uzmanların ortak önerileri bu şikayetlerle gelen hastaların önce kalp ve damar hastalıkları yönünden kontrol edilmeleri.
  Kayalı, "Damarlarda birşey olmadığını bakılabilir ve değerlendirilebilir eğer kalp damar hastalığı mevcut değilse Panik Atak tanısını koymak son derece kolay bir hal alıyor" diye konuştu.

  kaynak:panikatak.org

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Nisan 2008
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: Panik Atak ve Kalp Krizi
  paylaşım için tşkler..
   
Panik Atak ve Kalp Krizi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Panik Atak ve Anksiyete

  Panik Atak ve Anksiyete

  panik atak olan ünlüler panik atak anksiyete ataklı ünlüler ve anksiyete Anksiyete, otonomik sinir sisteminin hiperaktivitesine bağlı somatik belirtilere eşlik eden, korku hissi ile belirli patalojik bir durumdur. Belli bir nedene yanıt olarak korkudan ayrılır. Panik atak spontan nöbetlerle ortaya çıkar. Buna bazen agorafobi eklenebilir beklenti ansiyetesi panik çaresizlik veya utanma hissleri...
 2. Panik Atak ve Genetik

  Panik Atak ve Genetik

  panik atak genetik mi Panik Atak ve Genetik İkizler ve aile bireyleri üzerinde yapılan çalışmalar, agorafobi ve panik atak'ın genetik ile ilişkisinin önemli derecelerde olabileceğine ilişkin bilgiler içermektedir. Panik bozukluğu olan 40 hasta, agorafobi ile birlikte panik atakları olan 40 hasta ve kontrol grubu olarak anksiyeteye ilişkin belirtileri olmayan 20 kişi üzerinde...
 3. panik atak ve türleri

  panik atak ve türleri

  nefes kesilme hissi Başta "Panik Bozukluk" olmak üzere, bir çok psikiyatrik bozuklukta görülebilen; aniden beklenmedik bir anda, herhangi bir yerde ortaya çıkan yoğun kaygı-bunaltı, korku karışımı bir nöbettir. Bu nöbet kişiye öylesine yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaşatırki; kötü bir şey olacağı veya sonunun geldiğini, öleceğini hisseder. Panik atak sırasında bazı...
 4. Hamilelik ve Panik Atak

  Hamilelik ve Panik Atak

  gebelikte panik atak hamilelikte panik atak ve hamilelik hamilelikte tedavisi gebelikte tedavisi Kadınlar fiziksel özelliklerinden dolayı duygusal anlamda daha duyarlı, korkulara ve hastalıklara karşı daha dirençsizdirler. Bir de günümüz koşullarının eklenmesi, kadınlarda bazı psikolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklardan en çok karşılaşılanı panik ataktır. Özellikle...
 5. panik atak ve hamilelik

  panik atak ve hamilelik

  merabalar herkeze ben iki aylık hamileyim ve panik atak hastasıyım bebeğimi çok istiyorum ama gerçekten kötü günler yaşıyorum benim gibi olan biri varsa lütfen bana yazsın lütfen morale çok ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

Sayfayı Paylaş