Parathormon nedir nasıl tedavi edilir

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Parathormon nedir nasıl tedavi edilir
parathormon yüksekliği parathormon nedir pth nedir neden yükselir
parathormon, nedir, yüksekliği, tedavisi, düşüklüğü, normal değerleri, neden yükselir, pth, ne demek,

Gün geçmiyor ki bir hastalık adı daha duymayalım değil mi Melek'lerim. Evet ben parathormon hastalığını yeni duydum, belki sizler bu hastalığı önceden biliyorsunuzdur ve bilgi sahibisinizdir ama eminim ki benim gibi henüz yeni duymuş olan arkadaşlarımızda vardır. Şimdi bu hastalık hakkında detaylı bilgiler sunalım ve bilgi sahibi olalım Melek'ler.

84d9db6162c56a.jpg

parathormon Nedir

parathormon Primer hiper paratiroi dizme yol açan neden henüz bilinmemektedir. Hastaların yaklaşık % 85′inde parathormon, bezlerinden biri adenom denen selim tümör olarak büyümüştür.

Az sayıda vakada da Parathormon bezlerinden birisinde kanserleşme vardır. Ender olarak bazı vakalarda ektopik Parathormon, yapan bir başka kanser bulunabilir. hastalık sık ve yineleyen böbrek taşları, kemiklerden fazla kalsiyum kaybıyla (osteoporoz) ve buna bağlı kemik ağrıları, kolayca oluşan kemik kırıkları ile özelleşir.

Kan kalsiyumunun otoanalitik yöntemlerde saptanması daha hafif v akaların da tanınmasına yol açtığından, hastalığın eskiden sanıldığı kadar seyrek olmadığı anlaşılmıştır. Bu hastalarda oniki parmak barsağı ülserlerine de oldukça sık rastlanır. Yine kalsiyum yüksekliğine bağlı olarak çok su içme, çok idrar yapma, halsizlik, kabızlık, yanma hissi ve Psikiyatrik bozukluklara sık rastlanır. Kanda kalsiyum düzeyi artmış, fosfor azalmıştır. Tedavisi cerrahidir.

parathormon 59.68 çıkması normal midir bilgi verirsenız sevınırım

Ben böbrek nakilliyim 5 ay oldu dolayisiyla cok fazla su icmek zorundayim ve bugun baktirdim PTH 221.40 cok fazla yuksek mi.

Geri