gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  parkelerinizin bakımı!

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Parkelerinizin görünümünü koruyabilmek için dikkat etmeniz gereken bir takım işlemler vardır. Bunları uygulayarak parkelerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.
  [​IMG] Parkelerinizin görünümünü koruyabilmek için dikkat etmeniz gereken bir takım işlemler vardır. Bunları uygulayarak parkelerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

  1 Numaralı Düşman: Su
  Parkeniz, suya maruz kalması durumunda parlaklığını kısa sürede yitirecektir. Elbetteki asıl zarar sadece parlaklığının gitmesi olamayacaktır. Su ile temas neticesinde parkenizde kabarma gibi türlü hasarlar oluşacaktır.
  Yapın: Parkeniz üzerine su dökülmesi durumunda yumuşak ve kuru bir bez ile hemen temizleyin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta dökülen suyun kenarlarından başlayarak ortasına doğru silmeniz gerektiğidir.
  Yapın: Buharlı temizleme makinanızın parkeniz için uygun olup olmadığını imalatçıdan öğrenin. Bazı modeller özellikle parke için özel olarak tasarlanırken kimi modeller faydadan çok zarar getirir. Unutmayın ki su ahşabın 1 numaralı düşmanıdır. Parke cilanız aşınmış veya çizilmiş ise buhar ahşap tabakalar arasına sızarak parkenize hasar verecektir.
  Yapmayın: Dökülen suyun parkeniz üzerinde kalmasına izin vermeyin ve asla ıslak bir bezle temizlemeyin.
  Yapmayın: Mum damlamış veya lekelenmiş zemininizi hafif dahi olsa nemli bezle kurulamayın.


  Kir ve Tozu yok edin!
  Suyun olduğu kadar kir ve toz da parkenize zarar verebilir. Kir ve tozun bıraktığı izler ahşap zeminin parlaklığını bozar ve ancak yeniden cilalanarak onarılabilecek çiziklere neden olur.
  Yapın: Zemininizi düzenli bir şekilde süpürün. İyi bir süpürge edinin, böylelikle kir ve tozu derinlemesine temizleyebilirsiniz. Bir başka alternatif ise belirli aralıklarla toz bezi kullanmaktır. Böylelikle kir, toz ve kimi zaman ayakkabıların altında birikerek gelen ufak kum tanelerinden kurtulabilirsiniz.
  Yapmayın: Dikey vakumlama yapan bir süpürge kullanmayın. Parke cilanızda girintiler yaratabilir.
  Yapmayın: Parke üreticisinin onaylamadığı kimyasal işlemler uygulamayın. Bu türlü yanlış uygulamalar parkenizin rengini donuklaştırdığı gibi bir sonraki cila işlemi esnasında bir takım sorunlara da neden olur.
  Yapın: Evinizin girişinde paspas kullanın. Böylelikle dışarıdan gelebilecek kir ve ufak taşlara engel olabilirsiniz. Paspasınızı da düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.


  Bölgesel kilimler
  Yapın: Kapı aralıklarında ve su ya da benzeri sıvıların dökülme ihtimalinin kuvvetli olduğu mutfak gibi yerlerde kilim veya halı parçaları kullanın.
  Yapmayın: Parkenizin cilasını etkileyip etkilemeyeceğini belirlemeden arkası kauçuk ya da vinil kaplamalı kilimler kullanmayın. Bazı malzemeler kimi ahşap cilaları ile reaksiyona girerek parkenin rengini bozabilir veya cilanın donuk görünmesine neden olabilir.
  Yapmayın: Yüzeyi ıslanmış kilimleri zeminizde kesinlikle tutmayın. Belirli aralıklarla kilimlerinizi kontrol edin ve herhangi bir nem ya da ıslaklık hissetmeniz halinde yerden kaldırın.


  Güneş ışığı
  Güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınlar zaman içinde renk bozulmasına neden olur.
  Cildimizi yakan ve yaşlandıran ultraviyole ışınları ahşap gibi organik maddeleri de etkiler. Bu nedenledir ki en iyi sanat kolleksiyonları her zaman penceresi bulunmayan odalarda muhafaza edilir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak her türlü ahşap zeminin rengini değiştirir. Kimi ahşap zeminlerin güneş ışığı nedeniyle renklerinin açıldığı bilinen bir gerçektir. Kiraz ağacı ve meşe gibi ahşapların renkleri ise koyulaşır. Su bazlı üretan cilalar, yağ bazlı üretan cilalara kıyasla renk değişimlerini daha etkili bir biçimde yavaşlatmaktadır. Kimi cilalar ultraviyole ışınların nüfuz etmesini engelleyen bir güneşten koruma tabakası içerir. Bu koruma tabakası sayesinde ahşabın değişim süreci uzar, yavaşlar.
  Yapın: Zemininizi korumak için tül, perde ya da güneşlik kullanarak güneş ışığını kısıtlayın.


  Mobilyalar
  Yapın: Çizikleri önlemek amacıyla mobilyalarınızın ayakları altına keçe ya da başka bir kumaştan parçalar yerleştirin. Toz ve kirin iyice yerleşmesini önlemek için bu parçaları düzenli olarak temizleyin.
  Yapın: Vurukları önlemek için plastik ya da metal yerine iz bırakmayan kauçuk mobilya tekerlekleri kullanın.
  Mobilyaların yerlerini değiştirmek istediğinizde çekmek yerine kaldırarak taşıyın. Böylece zemininizin yüzeyinde oluşabilecek çiziklere engel olursunuz.


  Ayakkabılar
  Yapın: Ayakkabınızda parkenizi çizecek ya da çukurlar yaratacak metal topuk ya da çivi bulunmamasına özen gösterin. Ayrıca unutmayın ki yüksek topuklu ayakkablıların ahşap zeminde çukurluklar yaratma ihtimali bir hayli yüksektir.
  Yapın: Ayakkabınızın tabanına yapışmış kir veya çakıl tanesinin zemininizi çizmemesi için ayakkabı tabanınızın derin tırtıklı olmasına dikkat edin.

   
parkelerinizin bakımı! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Parke

  Parke

  Evde yerlerin tertemiz, cilalı parke olduğunu gören kişi mal sahibi olur
 2. Parke modelleri

  Parke modelleri

  Parke modellerni bilirsiniz genelde desenler aynıdır renkler farklıdır ama şimdiki sizlerle paylaşacağm parke desenleri gerçekten çok şık ve değişik modeller Tek tip parkelerin tahtını sallayacağa benzeyen bu modellerden bazılarını sizlerle paylaşıyorum
 3. Meleklerimize Modern Parkeler 2013

  Meleklerimize Modern Parkeler 2013

  Bu konu: Meleklerimize Modern Parkeler 2013 hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ev dekorasyonlarında önemli bir yere sahip olan parkeler, kullanım kolaylığı, rahat temizlenebilmesi ve şık görünümü sebebiyle herkes tarafından tercih edilmektedir. Masif, lamine ve laminat olarak 3 çeşiti bulunur. Masif parkelerin hammaddesi ahşaptır ve bu yüzden başka parkelere göre oldukça uzun...
 4. Laminant Parkelere Nasıl Bakım Yapılır?

  Laminant Parkelere Nasıl Bakım Yapılır?

  laminant parke bakımı laminant parke bakımı nasıl yapılır Sevgili melekler, laminant parkelerinizi daha uzun süre, ilk günkü gibi kullanmak istiyorsanız, bakımına ve temizliğine gerekli özeni göstermelisiniz. Dikkatli kullanılan ve bakımı yapılan parkelerinizi çok uzun süre istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Peki bu bakım nasıl olmalıdır? Lamine parkeyi yeni yaptırmış kişiler, eğer...
 5. 2014 Laminant Parke Modelleri

  2014 Laminant Parke Modelleri

  2014 Laminant Parke Modelleri Modern Laminant Parke Modelleri Yeni Sezon Parke Modelleri Yer döşeme çeşitleri arasında yer alan laminant parke modelleri en beğenilen yer döşeme çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu yer döşeme çeşidi ile evlerinizde ve ofisleriniz de oldukça modern görünümler yakalayabilir ve her zaman evinizde yaratmış olduğunuz şıklığın mutluluğunu tadabilirsiniz. Laminant...

Sayfayı Paylaş