gebe
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  887
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Parkinson

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  İngiliz hekim James Parkinson tarafından tanımlandığı için bu adı alan hastalık artık geliştirilen yeni tedaviler sayesinde büyük gelişme gösteriyor. Hastalık 40-75 yaşları arasında sıklıkla 60 yaşın üzerinde başlar.
  Hastalık süreç içinde gelişir. Başlıca dopamin içeren substansiya nigra hücrelerini yok eder. Fakat bunun nedeni henüz bilinmiyor.
  Hastalık ilk belirtisini titremeyle verir. Bu çok yavaştır ve uzun bir süreçte gelişir. Temel belirtileri ise titreme, kas sertliği ve hareket azlığıdır. Kas sertliği hastada yorgunluk, batma hissi, ağrı veya kramp şeklinde hissedilebilir. Sırt ağrısı ya da bel ağrısı yaratabilir ve genellikle öne eğik durmakla şiddetlenir.

  Hareketlerde yavaşlama diğer adıyla "bradikinezi" hastalarda farklı gelişebilir. Hareketleri yavaşlatır. Kravat bağlama , düğme ilikleme, çatal bıçak kullanmada bu yavaşlama görülür.

  Tedavi
  Hastalık, teşhis edildikten sonra ilaç tedavisine başlanılır. Bazı belirtiler ve seçilmiş hastalarda ise cerrahi müdahale yapılabilir.

  - Talamotomi: Beyinde "talamus" denilen çekirdeğin küçük bir bölümündeki hücrelere iğne elektrotlarıyla ulaşılır. Bu ulaşım, hasarın oluşmasından sonra meydana gelen el veya ayaktaki titremeyi büyük boyutta düzeltir.

  - Pallidotomi: Beyinde "talamus" komşuluğundaki "globus pallidus" adı verilen çekirdeğin iç bölümüne "stereotaksi" yöntemiyle hasar oluşturmaması için yapılır. Bununla beraber hastadaki temel belirtiler yüksek bir oranla düzelir.

  - Talamik stimülasyon: Bu uygulama ellerdeki titremeyi durdurmak amacıyla yapılır. "Talamotomi" ve "pallidotomi"deki gibi belirli beyin bölgelerine girilerek küçük bir elektrot yerleştirilir. Bu elektrotla bağlantılı, köprücük kemiğinin altına uyarıcı aracılığıyla yüksek frekanslı uyarı verilir. Hasta elindeki kumandayla uyarıcıyı açma ve kapama uygulayarak ellerdeki titremeyi durdurabilir.

  [​IMG]

   
Parkinson konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. tansiyon ilaclari parkinsonu azaltabiliyor

  tansiyon ilaclari parkinsonu azaltabiliyor

  Tansiyon ilaçları parkinsonu azaltabiliyor Yüksek tansiyon hastalarının kullandığı bazı ilaçların Parkinson hastalığı riskini azaltabileceği ortaya çıktı. İsviçreli bilim adamlarının yaptığı araştırma, damar büzülmesini azaltan ilaçlarla uzun süre tedavi olan yüksek tansiyon hastalarının, ellerde titreme, hareketlerde yavaşlamayla beliren sinir sistemi hastalığı Parkinson'a yakalanma...
 2. Parkinson Hastaligi

  Parkinson Hastaligi

  Hastalık ilk kez 1817 de İngiliz doktor James Parkinson tarafından tanımlanmış ve Dr. Parkinson hastalığı “sallayıcı felç” olarak kaleme almış. Yaşlılık döneminde ortaya çıkan, hareketlerde yavaşlama, istirahat halinde ellerde ve daha nadiren ayaklarda titreme, kaslarda sertlik ve denge dozukluğuyla ile gelişen Parkinson hastalığı ile ilgili merak ettikleriniz… PARKİNSONİZM NEDİR?...
 3. Parkinson hastalığında rehabilitasyon

  Parkinson hastalığında rehabilitasyon

  parkinson hastalığında hemşirelik bakımı parkinson aşamaları hastalığı hemşirelik bakımı parkinsonda Rehabilitasyon, hastalık sonrası oluşan özrü ortadan kaldırmak veya mümkün olan en az düzeye indirmek, kişinin evinde, işinde ve sosyal yaşantısında kendine ve topluma yararlı olabilmesi uygulanan tıbbi, fiziksel, psikososyal ve mesleki yaklaşımlar sürecidir. En önemli hedef hasta kişinin...
 4. Parkinson Hastalığı nedir

  Parkinson Hastalığı nedir

  Parkinson Hastalığı Parkinson Hastalığı, dopaminerjik nöronların harabiyetinden kaynaklanan progresif, nörolojik bir hastalıktır. Hastalık, ilk kez 1817 yılında James Parkinson tarafından tanımlanmıştır. Parkinson, daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkmakla birlikte bazen daha genç yetişkinlerde de görülebilmektedir. Aradaki fark az olsa da toplumda kadınlara oranla erkeklerde daha fazla...
 5. Parkinson Belirtileri Nelerdir?

  Parkinson Belirtileri Nelerdir?

  parkinson nedir,parkinson belirtileri,parkinson tedavisi,parkinson hastalığı hakkında bilgiler Parkinson Nedir? Parkinson, genellikle 50 yaş ve üstündekilerde görülen, nörolojik bir rahatsızlıktır. Yavaş yavaş ilerler ve zamanla insanın hatırlama, muhakeme etme ve günlük olağan işleri yapma yeteneğini yok eder. Parkinson Belirtileri: Bunların dışında, Parkinson hastalığında görülen...

Sayfayı Paylaş