Parosphromenus deissneri (Meyankökü Gurami)

E

EspanOL

Forum Okuru
Parosphromenus deissneri (Meyankökü Gurami)

Boy:Ortalama 5 cm ye kadar büyür genellikle ama benim meyanköküm en son 7 cm ye kadar büyüdü.

Sıcaklık:Uygun sıcaklık 26 derecedir.Üreme belirtilerinde 1-2 derece arttırmakta fayda var.
Ph:5.0-5.7 arasında olmalıdır.

Üreme:Ben dişi meyankökümden hiç yavru alamadım.Erkek su üst taraflarına köpükten yuva yapar.Suyun yüzeyine çıkar ve içine oksijen alır bu şekilde oluşturur.Genelde yumurta sayısı 70 i geçemez.Erkeği ayırmanıza gerek yoktur.Yumurtaları çift beraber korur.

Yavrularının Büyümesi:Yavrular özellikle ani su değişimlerine veya ani sıcaklık düşüşlerine aşırı hassastır.Hemen hastalanıp ölebilirler.Bu yüzden yavruları büyütmesi biraz zordur.Ama uygun şartlar sağlandığında yavru alıadabilir.

Davranış Biçimi:Davranış biçimi inci ve üç noktalı guramilere karşı biraz agrasif ama kendi türüne aşırı agrasif davranır.Erkek dişiyi gördümü hemen onu kovalar kavgaya girer.Agrasif bir balık diyebiliriz.

Akvaryum şartları:Tüm labirentlerdede bahsettiğim gibi akvaryumda akıntı bulunmamalıdır.Nedeni havadan direk oksijeni almaktır ve akıntı bunu büyük derecede engeller.Balık strese girer.

Beslenmesi:Boyları fazla büyümediğinden artemia veya tubifex sivrisinek lavrası yada beyaz kurtçuklardan verilebilir ancak tubifex verdiğimde meyanköklerimde anormal bir renk değişimi oldu.Saf renklerini hemen aldılar.Size tubifex i kesinlikle öneririm.

Benzer Diğer Konularımız !

Geri