1. EspanOL

  EspanOL Forum Okuru

  Parosphromenus deissneri (Meyankökü Gurami)

  Konu, 'Akvaryum' kısmında EspanOL tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Boy:Ortalama 5 cm ye kadar büyür genellikle ama benim meyanköküm en son 7 cm ye kadar büyüdü.

  Sıcaklık:Uygun sıcaklık 26 derecedir.Üreme belirtilerinde 1-2 derece arttırmakta fayda var.
  Ph:5.0-5.7 arasında olmalıdır.

  Üreme:Ben dişi meyankökümden hiç yavru alamadım.Erkek su üst taraflarına köpükten yuva yapar.Suyun yüzeyine çıkar ve içine oksijen alır bu şekilde oluşturur.Genelde yumurta sayısı 70 i geçemez.Erkeği ayırmanıza gerek yoktur.Yumurtaları çift beraber korur.


  Yavrularının Büyümesi:Yavrular özellikle ani su değişimlerine veya ani sıcaklık düşüşlerine aşırı hassastır.Hemen hastalanıp ölebilirler.Bu yüzden yavruları büyütmesi biraz zordur.Ama uygun şartlar sağlandığında yavru alıadabilir.
  Davranış Biçimi:Davranış biçimi inci ve üç noktalı guramilere karşı biraz agrasif ama kendi türüne aşırı agrasif davranır.Erkek dişiyi gördümü hemen onu kovalar kavgaya girer.Agrasif bir balık diyebiliriz.

  Akvaryum şartları:Tüm labirentlerdede bahsettiğim gibi akvaryumda akıntı bulunmamalıdır.Nedeni havadan direk oksijeni almaktır ve akıntı bunu büyük derecede engeller.Balık strese girer.

  Beslenmesi:Boyları fazla büyümediğinden artemia veya tubifex sivrisinek lavrası yada beyaz kurtçuklardan verilebilir ancak tubifex verdiğimde meyanköklerimde anormal bir renk değişimi oldu.Saf renklerini hemen aldılar.Size tubifex i kesinlikle öneririm.   
Parosphromenus deissneri (Meyankökü Gurami) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bal gurami

  Bal gurami

  bal gurami Bal gurami Bal gurami (Colisa chuna): Anavatanı Hindistan ve Bangladeş olan bu balık, cüce guraminin çok yakın akrabasıdır. Farklı olarak vücudunda tatlı sarı bir bal rengi hakimdir.6 cm. boya ulaşabilir. En az 100 litrelik bir akvaryumda bakılması gerekir. Bakımı biraz tecrübe ister. pH 6,7 olmalıdır. 26°C sıcaklık idealdir.Su yüzeyine köpükten yuva yaparlar.
 2. Dev gurami

  Dev gurami

  gurami fiyatları dev gurami balığı çeşitleri öpüşen fiyatı Dev gurami Dev gurami (Osphronemus goramy): Anavatanı Asya'nın güneydoğusundaki tatlı sular olan bu balık gerçekten de dev bir balıktır. Ev akvaryumlarında bakılamayacak derecede iri bir balık türüdür.Aslında bu tür Asya'da sofra balığı olarak yetiştirilen bir balıktır.pH 7 cvarında olmalıdır, 27°C sıcaklık yeterlidir.70 cm. boya...
 3. İnci gurami

  İnci gurami

  inci gurami gurami İnci gurami İnci gurami (Trichogaster leeri): Anavatanı Malezya, Borneo, Sumatra'dır. 12 cm. boya ulaşabilen bu balıklar skin ve barışçıldır, karma akvaryumlarda bakılabilirler.Etçil ve otçuldur.pH 6-7 arasında olmalıdır. 24-30°C sıcaklık uygundur.Su yüzeyine köpükten yuva yapar.En az 100 litrelik bir akvaryum gerekir. Bakımı biraz tecrübe ister.
 4. meyankökü

  meyankökü

  ( (Süssholz / Réglisse / Licorice / Piyan / Boyan / Glycyrrhiza / Licorice) Haziran-temmuz aylari arasinda sari-mavi veya kahverengi çiçekler açan, 0,4-2 m yüksekliginde, çok yillik çalimsi bitkilere “meyan” denir. Yapraklari parçali, yaprakçiklar 4-7 çiftlidir. Çiçekler basak seklinde durumlar yapar. Taç ve çanak yapraklari iki dudakli olup, üst dudak iki kisa disli, alttaki üçü uzun...
 5. Meyankökü

  Meyankökü

  (Süssholz / Réglisse / Licorice/ Piyan / Boyan / Glycyrrhiza / Licorice) Haziran-temmuz aylari arasinda sari-mavi veya kahverengi çiçekler açan, 0,4-2 m yüksekliginde, çok yillik çalimsi bitkilere "meyan" denir. Yapraklari parçali, yaprakçiklar 4-7 çiftlidir. Çiçekler basak seklinde durumlar yapar. Taç ve çanak yapraklari iki dudakli olup, üst dudak iki kisa disli, alttaki üçü uzun...

Sayfayı Paylaş