1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.451
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Patara'da 2000 Yıllık Deniz Feneri

  Konu, 'Avrupa Tatil Beldeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Roma İmparatoru Neron tarafından Patara Limanı'na yaptırılan, hala ayakta kalabilmiş, bilinen en eski deniz feneri, 11 metrelik kum dağının altından gün ışığına çıkarıldı.

  Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Patara'da incelemelerde bulunan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'e, gün ışığına çıkarılan deniz feneri hakkında bilgi verdi.

  Fenerin korunması için restorasyon projesi hazırlanması gerektiğini kaydeden Işık, "İmparator Neron Patara Limanı'nın iki ağzına 12 metre yükseklikte 2000 yıl önce iki dev deniz feneri yaptırmış. Patara'da bulunan bu deniz feneri dünyada var olan en eski orijinal deniz feneridir.

  Dünyanın en eski deniz feneri Mısır'ın İskenderiye kentinde. Ancak bu fenerden günümüze hiçbir şey kalmamış. Patara'daki fener ise hala sağlam" dedi.

  Işık, 2000 yıllık deniz fenerinin Patara kazıları sırasında dev kum dağlarının altında bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

  "Deniz fenerinin bulunduğu yer tamamen kumlarla dolmuş. Sahilden oldukça uzakta Patara Limanı'nın batı köşesinde bulunuyor. Deniz feneri 11 metrelik kum dağının altından gün ışığına çıkarıldı. Büyük bir ihtimalle limanın diğer köşesinde de ikinci bir deniz feneri var.

  Ancak bulunan deniz fenerini kurtarmaya yönelik restorasyon projesi çalışması yapılmadığı sürece ikinci deniz fenerini kum altından çıkarmak istemiyoruz. Çünkü çıkarılan deniz fenerinin altından kumların çekilmesi nedeniyle fenerde yıkılma tehlikesi var. Diğer deniz feneri hiç olmazsa kumların altında korunuyor."

  Işık, deniz fenerinin sağlam olarak çıkarıldığına değinerek, "Ancak deniz fenerinin güney sağ köşesi yüzyıllar öncesinde Akdeniz'de oluşan, Mısır açıklarından gelen dev tsunami ile yıkılmış. Tsunami felaketinin Patara ve Kaş yöresine de büyük zararlar verdiği sanılıyor" diye konuştu.

   
Patara'da 2000 Yıllık Deniz Feneri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fener (deniz feneri)

  Fener (deniz feneri)

  Rüyada deniz feneri görmek yolculuga yorumlanir. Rüyasinda bir deniz fenerinde çalistigini görmek, uzaktan gelecek olan bir yolcusunu bekledigine; bir deniz fenerini uzaktan görerek ona dogru bir deniz vasitasi ile yaklasti-gini görmek, bir yolculuga çikacagina; bir deniz fenerinin birden bire söndügünü görmek bir akrabasinin veya ev halkindan birinin aniden bir yolculuga çikmasi gerektigine,...
 2. Deniz feneri

  Deniz feneri

  Rüyada deniz feneri görmek yolculuga yorumlanir. Rüyasinda bir deniz fenerinde çalistigini görmek, uzaktan gelecek olan bir yolcusunu bekledigine; bir deniz fenerini uzaktan görerek ona dogru bir deniz vasitasi ile yaklasti-gini görmek, bir yolculuga çikacagina; bir deniz fenerinin birden bire söndügünü görmek bir akrabasinin veya ev halkindan birinin aniden bir yolculuga çikmasi gerektigine,...
 3. Türkiye'nin Deniz fenerleri

  Türkiye'nin Deniz fenerleri

  oruç baba türbesi nerde türkiyenin deniz türkiyenin denizleri yurdumuzun çevresinde bulunan denizler deniz resimleri Gemicilerin dostu, tarihin sesiz tanıkları, huzur verici görüntüleri ile deniz fenerleri... Ülkemiz kıyılarında çeşitli tip ve özellikler taşıyan 354 fener bulunuyor. Bunlardan 82'i si Karadeniz de, 53 tanesi Marmara da, 85'i Ege kıyılarında, 73'ü Akdeniz de, 23'ü Çanakkale,...
 4. Deniz fenerini kim buldu, Deniz Fenerinin icadı

  Deniz fenerini kim buldu, Deniz Fenerinin icadı

  fenerin icadı Bu yazı: Deniz fenerini kim buldu, Deniz Fenerinin icadı içerik kısaca.. Deniz fenerinin tarihi, ilk deniz feneri, deniz feneri ne zaman bulundu, deniz fenerini ilk kim yaptı hakkında bilgiler içermektedir. Tarihi çok eskilere dayanan deniz fenerini, ilk kim bulmuş Melek'lerim; gelin merakımızı giderelim:) Deniz fenerinin tarihi, ilk deniz feneri, deniz feneri ne zaman...
 5. deniz fenerinin aşkı

  deniz fenerinin aşkı

  deniz fenerinin aşkı Bir Denizfeneri.. Okyanusla sonsuza dek komşu. Okyanusun mu ona daha çok ihtiyacı var yoksa, denizfeneri mi okyanus için vazgeçilmez bir sevgili? Gündüzleri, denizfeneri isyanlarda... Çünkü yanybaşındaki biricik sevgilisi gözlerinin önünde güneşle ihtirasla sevişmekte. Hep gece olsun ister, sevgilisi ona kalsın, yalnız onda bulsun gecedeki renginin güzelliğini......

Sayfayı Paylaş