Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Patronu yüzde 1 hisse vermedi dünyanın en zengini

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Patronu yüzde 1 hisse vermedi dünyanın en zengin Türk’ü oldu
  Ekonomist Dergisi’nce ’Yılın İş İnsanı’ seçilen Fiba Holding’in patronu Hüsnü Özyeğin, Yapı Kredi Bankası’nda yüzde 1 hisse isteğini reddeden eski patronuna kendi bankasını kurmasına vesile olduğu için teşekkür etti. Özyeğin, Forbes Dergisi’nin listesinde 3.5 milyar dolarlık servetiyle "dünyanın en zengin Türk’ü" konumunda yer alıyor.

  EKONOMİST Dergisi’nin geleneksel anketinde, ’Yılın İş İnsanı’ seçilen Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, ödül töreninde hem duygulandı, hem de yaptığı konuşma ile bütün dinleyenleri duygulandırdı. Özyeğin, orta halli bir ailenin çocuğu olarak, anne ve babasının kendisini Robert Kolej’de okutmak için çok güçlükle karşılaştığını, inanılmaz bir çaba harcadığını söyledi. Hüsnü Özyeğin, dünyaca ünlü Forbes Dergisi’nin hazırladığı "Dünya Dolar Milyarderleri" listesinde 3.5 milyar dolarlık servetiyle "dünyanın en zengin Türk’ü" konumunda bulunuyor.

  ESKİ PATRONA TEŞEKKÜR: Üniversiteden bu yana 44 yıldır çalıştığını kaydeden Özyeğin, Yapı Kredi Bankası’nın eski sahibi Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet’e iki kere teşekkür etti. Özyeğin, şöyle konuştu: "29 yaşında bana Pamukbank’ta Genel Müdür Yardımcılığı verdi. 32 yaşında genel müdür oldum. Bunun için teşekkür ederim. Ayrıca 1983’te Yapı Kredi’ye genel müdür olduğumda 100 milyon dolar zarar eden bankayı kısa sürede 70 milyon dolar kára geçirdim. Kendisinden yüzde bir hisse istedim. Yarısını hibe etmesini, diğer yarısını da satın almayı önerdim. Beni reddetti. Bunun için de teşekkür ederim. O anda kendi bankamı kurmaya karar verdim."

  EN BÜYÜK DESTEK EŞTEN: İş hayatında en büyük desteği eşinden gördüğünü anlatan Özyeğin, eşinin harika /_newsimages/3024806.jpgiki çocuk yetiştirdiğini söyledi. Özyeğin, oğlunun doğduğunu iki gün sonra bir seyahatinin ardından şoföründen, kızının doğduğunu ise yurtdışında telgrafla öğrendiğini aktardı. Hüsnü Özyeğin, ödülü 17 ülkede 16 bin çalışanı adına aldığını da sözlerine ekledi.

  BANKACILIĞI DEĞERLENDİRİRİZ: Büyük bir transformasyona girdiklerini belirten Özyeğin, "Çok önemli bir değişim oldu. Yeniden kadrolaşmaya çalışıyoruz. Yurtdışındaki bankalarımıza önem veriyoruz. Yurtiçinde ise, 3 senelik rekabet etmeme şartının dolmasının ardından bankacılık sektörünü yeniden değerlendiririz" dedi. Yeni sektörleri de mercek altına aldıklarını kaydeden Özyeğin, gayrimenkul alanındaki çalışmaları artıracaklarını söyledi.

  İETT’Yİ ÇALIŞIYORUZ: Özyeğin, 800 milyon dolara satılan Karayolları arazisi ihalesini, "Biz yüzde 10 düşük fiyat vermiştik. Fiyat olarak bir aykırılık yok. Herkes gayrimenkulün Türkiye’de giderek daha fazla pirim yapacağını söylüyor" diye değerlendirdi. İETT arazi ihalesine girip girmeyecekleri yönündeki sorumuzu Özyeğin, "Daha karar vermedik. Üzerinde çalışıyoruz. Bu kararları ben değil yöneticilerim veriyor" diye yanıtladı.

  BAŞARI ÖYKÜSÜ ÇOK: Bu yıl 16’ıncısı düzenlenen Ekonomide Yılın İş İnsanları ödül töreninde konuşan Ekonomist Dergisi Yayın Direktörü Rauf Ateş, eskiden ödül verecek yönetici, girişimci bulmakta zorlanırken; şimdi çok sayıdaki başarı öyküsünden etkilendiklerini söyledi.

  Ekonomist’ten kimler ödül aldı

  Yılın İş İnsanı: Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin

  Yılın Profesyoneli: Coca-Cola Company İcra Başkanı Muhtar Kent

  Yılın Bürokratı: TMSF Başkanı Ahmet Ertürk

  Yılın Kadın Girişimcisi: Les Ottomans’ın sahibi Ahu Aysal

  Yılın Erkek Girişimcisi: Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar

  Yılın Sivil Toplum Önderi: Eski TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı

  Bürokrat olmadığım için ’Yılın Bürokratı’yım

  EKONOMİST Dergisi’nin "Yılın Bürokratı" seçtiği Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, bürokrat olmadığı için yılın bürokratı ödülünü aldığını söyledi. Ertürk, şöyle devam etti: "Kamuoyunun arkamızda olduğunu bilmek çok anlamlı. Türkiye için anlamı ise daha büyük. Bürokrasi dediğimiz kamu yönetimi hantallık, durağanlık, sorumluluktan kaçmak olarak algılanıyor. Bürokrasiye verimlilik, etkinlik ve hız kavramlarını soktuk. Verimliliği sağlamak için çalışıyoruz. Bir katkımız olduysa ne mutlu bize."

  Türkiye’nin adını, markasını yükseltmeye çalışan takımız

  EKONOMİST Dergisi’nin ’Yılın Profesyoneli’ seçtiği The Coca-Cola Company İcra Başkanı Muhtar Kent, bütün ödül alanları bir ekibin parçası olarak nitelendirdi. Türkiye’nin ismini, markasını, imajını yükseltmeye çalışan bir takım olduklarını vurgulayan Kent, "Bu kolay bir uğraş değil. Akıntıya karşı hareket ediyoruz. Bu ödül bize büyük bir enerji kaynağı oldu. Türkiye’nin imajını düzeltmek için daha büyük bir azimle çalışacağız" dedi.

  DALGA TABİATIN PARÇASI: Muhtar Kent, global piyasalardaki dalgalanmayı şöyle değerlendirdi: "Dalgalanma her zaman olacak. Aşağı inecek ve çıkacak. Tek değişmeyen şey dünya ekonomisi. Asya, Latin Amerika dahil bütün gelişmekte olan ülkeler çok hızlı büyüyor. Biraz aşağı inişler olduğu zaman katiyen tedirgin olmamak lazım. Bunlar tabiatın bir parçası. Dünya ekonomisi gitgide büyüyor. Çin’de üretilen araç miktarı Amerika’da üretileni geçti. Bu asrın sonunda Hindistan 2 milyar, Çin 1.5 milyar nüfusa ulaşacak. Endonezya, Amerika’nın nüfusunu geçecek. Büyük degişiklikler oluyor dünyada. Bu yüzden ufak tefek iniş çıkışlarla vakit kaybetmemek lazım. Önümüzdeki 20 senelik resmi çok iyi çizmeliyiz."

  HEDGE FONLAR EV ARAR: Hedge fonların kaçtığını, ancak her zaman kendine bir ev bulmak mecburiyetinde olduğunu vurgulayan Kent, "Sokakta yatamaz ya! Kendine bir barınak bulması lazım. Neresini bulacak? En iyi büyüyen, en iyi politikaları izleyen barınağa doğru gidecektir. Türkiye olarak, bu fonları kalıcı olarak kapmak için bize de çok büyük iş düşüyor" diye konuştu.

  DEMOKRASİYİ İLERLETMEK: Politikaya girmek istemediğini anlatan Kent, "Dünyada nereye gidersem gideyim herkesin konuştuğu bir şey var; Türkiye müslüman ama laik, demokratik bir ülke. Herkes örnek gösteriyor. Bütün amaç burada, bu demokrasi kulvarında ileriye doğru gelişmekten ödün vermemek" dedi.

  Yarım günlüğüne bile erkek olmak istemem

  YILIN Kadın Girişimcisi seçilen Les Ottomans’ın sahibi Ahu Aysal, kadın olmaktan çok gurur duyduğunu belirterek, "Bir milyon kere dünyaya gelsem, yarım günlüğüne bile erkek olmak istemem" dedi. Ödülün hakkı olduğunu savunan Aysal, olmayacak bir rüyayı gerçeğe çevirdiğini belirtti. Aysal "Daha çok çalışacağım. Buna hazırım. Daha çok ödül alacağım. Uzun yıllar yurtdışında yaşadım. Bütün çalışmalarım ve projelerimle diğer kadınlara da örnek olmak istiyorum" diye konuştu.

   
Patronu yüzde 1 hisse vermedi dünyanın en zengini konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 1- 2.38 metre boyuyla dünyanın en uzun adamı

  1- 2.38 metre boyuyla dünyanın en uzun adamı

  dünyanın en uzun adamı kaç metre en uzun adam kaç metre dünyanın büyük adamı adamının boyu büyük adamının boyu
 2. Dunyanın En Zengin Ulkeleri...!

  Dunyanın En Zengin Ulkeleri...!

  dünyanin en zengin ülkeleri dünyanın en zengin ülkeleri dünyanın 100 ülkesi dunyanin ulkesi 2010 1 Lüksemburg $ 55,100 2 Norveç $ 37,800 3 ABD $ 37,800 4 San Marino $ 34,600 5 İsviçre $ 32,700 6 Danimarka $ 31,100 7 İzlanda $ 30,900 8 Avusturya $ 30,000 9 Kanada $ 29,800 10 İrlanda $ 29,600 11 Belçika $ 29,100 12 Avusturalya $ 29,000 13 Hollanda $ 28,600 14 Japonya $ 28,200 15 Birleşik...
 3. Dünyanın en zengin yatırımcısı Warren Buffett: Krizde ahmakça işler yaptım

  Dünyanın en zengin yatırımcısı Warren Buffett: Krizde ahmakça işler yaptım

  Dünyanın en zengin yatırımcısı Warren Buffett, ekonomik krizde ahmakça yatırımlar yaptığını itiraf etti. Küresel kriz, dünyanın en zengin yatırımcısı, yaşlı kurt Warren Buffett'ı da çarptı. Ünlü yatırımcı, 2008'de çok ahmakça yatırımlar yaptığını söylerken, şirketi Berkshire Hathaway tarihinin en kötü yılını geride bıraktı. Şirketin kârı 2008 son çeğreğinde yüzde 96 düştü. Önceki...
 4. En zengin 100 Türk

  En zengin 100 Türk

  Forbes'in açıkladığı rakamlara göre en zengin Türk Hüsnü Özyeğin oldu. Forbes, en zengin 100 Türkü açıkladı. Listeye göre, bu yıl Türkiye'nin en zengin kişisi, geçen yılın üçüncüsü Hüsnü Özyeğin olurken, geçen yılın birincisi Mehmet Emin Karamehmet ikinciliğe geriledi. En zengin 100 Türk'ün toplam serveti, geçen yıla oranla ortalama yüzde 49,1 oranında azalarak 56 milyar 165 milyon dolar...

Sayfayı Paylaş