Pençeli Afrika Kurbağası

M

Misafir

Forum Okuru
Pençeli Afrika Kurbağası
Xenopus laevis (Pençeli Afrika Kurbağası)

1030yb4.jpg


Latince Adı: Xenopus laevis

Dağılımı: Sahra Çölü'nün alt tarafları, serin kesimler.

Boyu: Erkekler 4-7 cm, dişiler 12-13 cm.

Sıcaklık: 16-27 °C

Su Kimyası ve pH: Diğer canlıların yaşadığı hemen her şarta uyum sağlarlar, yüksek tuzlulukta da kalabilir ancak sularında klor ve ağır ller olmamalıdır.

Davranışları: Yavaş hareket eden veya küçük balıklar hemen yem olacaktır. Tam bir kazı hastalarıdır. Bitkileri yerinden sökebilirler. İribaşları filtre üzerinden beslenirler. Doğada ışıksız balçık dolu havuzlarda yaşarlar.

Üreme: Üreme gece, en az titreşim olduğu zamanda olur. Bu da üremeyi izlemeyi oldukça zorlaştırır. İribaşlar ezilmiş yumurta sarısı veya balık yemi yerler. Bir çay kaşığının 1/8'inden fazla yem verilmemelidir. Yavruların kuyruğu kaybolurken yem verilmemelidir. Kaybolduğunda büyükler gibi beslenmelidir.

Beslenme: Doğada güçü canlılar, organik kum, ölmüş veya ölmekte olan balıklarla beslenirler. Akvaryumlarda ise Reptomin ve etli yemlerle beslenebilirler.

Genel Bilgi: Pek çok ilaç bu canlılardan elde edilen kimyasaldan yapılmaktadır. Bu kurbağa pek çok defa uzaya gönderilmiştir. Aynı zamanda hamilelik testinde de kullanılırlar. Hamile bir kadının üresi dişi Afrika Kurbağası'nın yumurtlamaya (ovülasyona) başlamasına neden olur.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
1
Görüntüleme
5K
Misafir
M
TİTAN
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
TİTAN
TİTAN
PEmBeLİ_PiSİ
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
PEmBeLİ_PiSİ
PEmBeLİ_PiSİ
E
Cevaplar
1
Görüntüleme
3K
fuhrer_albay
F
Üst