Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  PENGUENLER CiNSiYETLERiNi GÜNEŞTEN ÖĞRENİR

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Antartika'da uzun kutup gecesi güneşin ufuktan yükselmesiyle biter ve 6 ay sürecek gündüz başlar.

  Çok geçmeden smokinlerini giymiş penguen sürüleri,kısa bacakları üzerinde
  hoplayarak ilerlemeye başlar. Önlerinde yürümeleri gereken yüzlerce kilometre
  buzlu yol vardır.
  Ve onlar 1 adımda yalnızca 10 cm ilerleyebilir. Ama dakikada 120 adım atarlar.
  Yürümekten yorulunca da beyaz göğüsleri üzerine yatıp bacaklarını bir kürek gibi kullanarak kızakla kayar gibi yol alırlar. Hedeflerine varınca bir çukur kazarlar. Çevresine taştan bir duvarcık çevirirler. Ve çukurun içine girerek beklemeye başlarlar.

  Bekledikleri Şudur:
  Güneşin kendilerine erkek yada dişi olduklarını bildirmesi. O zamana kadar cinsiyetlerinden haberleri yoktur.

  Güneş ışığı,cinsiyet bezlerini harekete geçirir.Ve hormonlardan biri daha
  fazla salgılanmaya başlar.Cinsiyetlerinin ne olduğunu ancak o zaman anlarlar.

  Eğer dişiyse çukurda kalır,ama erkekse yapacak çok işi vardır.

  Penguen geleneklerine göre,gagasına bir taş alarak törenle dişinin önüne koyar. Oralarda taş çok nadir olduğundan,bundan daha mükemmel bir düğün
  hediyesi yoktur.

  Şayet dişi taşı kaldırır ve eğilip kalkarsa erkek dişiyi tavlamıştır. Fakat taş olduğu yerde kalırsa,erkek penguen başka bir kız arar.

  Bazen iki erkeğin aynı dişiye göz koydukları olur. Bu durumda,taşları bir kenara bırakıp birbirlerinin üzerine atılırlar. Kanatlarıyla birbirlerine dakikada tam 200 tokat atarlar.

  Arada durup dinlenme kuralı da olan dövüş,taraflardan biri yorulup çekilinceye dek sürer. Bu dövüşlerde yaşamını yitiren olmamıştır.

  Erkekle dişi birbirini bulduktan sonra yorulmak bilmeden taş biriktirme işine başlarlar. İşin kolayını seçen penguenler komşularının taş kümelerinden taş çalarlar. Yakalanınca da kendilerini savunmaya gerek görmeden cezalarını çekerler.

  Güneş ışınları penguenleri daha çok ısıtmaya başlayınca aşk oyunları başlar.
  Bazı çiftler saatlerce karşılıklı olarak eğilip kalkarlar. Bazıları ise başlarını sağa sola döndürüp kendilerini beğendirmeye çalışırlar.

  Dişi yumurtladıktan sonra yuvadan ayrılamaz. Çünkü iri martılar yumurta ve yavrular için büyük bir tehlikedir. Kuluçka süresince anne ve baba yemek bile yemezler.

  Ancak yavrular çıktıktan sonra baba penguen balık tutmaya gidebilir. Yürüyemeyecek duruma gelene kadar midesini doldurur.Yuvada gagasını ardına kadar açarak yavruları besler.

  Yavrular 14 günlük olunca çocuk bahçesine gönderilirler.20 kadar nine ve dede penguen burada 120 çiftin yavrularının bakımını üstlenmişlerdir. Anne ve baba penguenler yiyecek bulurlar ve ayrım yapmaksızın tüm yavruları beslerler.

  Yüzmek,penguenlerin en büyük zevklerinden biridir. Penguenler bu denli sevseler de hiçbiri denize ilk giren olmak istemez. Yüzlercesi kıyıya toplanır,kanat çırparak birbirlerini suya itmeye çalışırlar. Bu kaygının nedeni fok balıklarıdır.

  Yavru penguenler yeterince büyüyünce yüzme dersleri almaya başlarlar. Bu iş yine nine ve dedelere düşer.

  Bir sürü yavruyu yanlarına alarak deniz kenarına götürür ve yüzme sanatının inceliklerini bir bir öğretirler.

  Mart ayı gelinceye kadar yüzmeyi,dalmayı,balık tutmayı,yürümeyi kısacası bir penguenin bilmesi gereken herşeyi öğrenmiş olurlar.

  Çok geçmeden Antartika yazı sona erer.

  Kışın gelişiyle penguenlerin cinsel güdüleri de söner.

  Artık penguenler için kışı geçirecekleri yerlere yürüme zamanı gelmiştir.

  Yüzbinlerce penguenden oluşmuş sürü,gürültüyle yol aldıkça,arkada bıraktıkları kıyı,6 aylığına sessizliğe ve karanlığa gömülür.

  kaynak:canimturkiyem.com

   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: PENGUENLER CiNSiYETLERiNi GÜNEŞTEN ÖĞRENİR
  çok şekerler dimi ama sevimliler hele yürüyüşlerine bayılıyorum
  paylaşım için saol emeğine sağlık canım
   
 3. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ce: PENGUENLER CiNSiYETLERiNi GÜNEŞTEN ÖĞRENİR
  bayılırım penguenlere saol canım paylaşım için emeğine sağlık
   
PENGUENLER CiNSiYETLERiNi GÜNEŞTEN ÖĞRENİR konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. penguenler

  penguenler

  penguenli lif örneği hiç görülmemiş lif örnekleri penguenli modelleri modeli penguen örnekleri Antartika 'da uzun kutup gecesi, gunesin ufuktan yukselmesiyle biter ve alti ay surecek gunduz baslar. * Cok gecmeden smokinlerini giymis penguen suruleri, kisa bacaklari uzerinde hoplayarak ilerlemeye baslar. Onlerinde yurumeleri gereken yuzlerce kilometre buzlu yol vardir. * Ve onlar 1...
 2. çocuk yaşayarak öğrenir..

  çocuk yaşayarak öğrenir..

  Çocuk yetiştirmenin öyle sanıldığı gibi sıradan ve çok Kolay bir şey olmadığı, ancak bu öz ile anlatılabilirdi... ÇOCUK, NE YAŞIYORSA ONU ÖĞRENİR Eğer bir çocuk; - Sürekli eleştirilmişse, kınama ve ayıplamayı öğrenir. - Kin ortamında büyümüşse, kavga etmeyi öğrenir. - Alay edilip aşağılanmışsa, sıkılıp utanmayı öğrenir. - Utanç duygusuyla eğitilmişse, kendini suçlamayı öğrenir. -...
 3. Penguenlerin öyküsü

  Penguenlerin öyküsü

  -Münzeviye ithaf olunur :minik: * Antartika 'da uzun kutup gecesi gunesin ufuktan yukselmesiyle biter ve alti ay surecek gunduz baslar. * Cok gecmeden smokinlerini giymis penguen suruleri , kisa bacaklari uzerinde hoplayarak ilerlemeye baslar. Onlerinde yurumeleri gereken yuzlerce kilometre buzlu yol vardir. * Ve onlar 1 adimda yalnizca 10 cm ilerleyebilir. * Ama dakikada 120 adim...
 4. Bir Çoçuk Bunları Öğrenir!!!!!

  Bir Çoçuk Bunları Öğrenir!!!!!

  Tüm anne babaların mutlaka okuyup kendini ve aile yaşantısını sorgulaması gereken bir yazı bana göre. Çocuğunuz neyi öğreniyor? ÇOCUK NEYİ ÖĞRENİR? Eğer bir çocuk kınanarak yaşarsa suçlamayı öğrenir. Eğer bir çocuk düşmanca davranışlar içinde yaşarsa kavga etmeyi öğrenir. Eğer bir çocuk alay edilerek yaşarsa sıkılganlığı öğrenir. Eğer bir çocuk utanç içinde yaşarsa suçluluk duymayı...

Sayfayı Paylaş