1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Petro-Kimya Teknisyeni

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  İçinde, petrolden çıkarılan hidrokarbonların kimyasal reaksiyona girerek hidrojen kaybettiği veya kazandığı, reaktör adı verilen bir cihazı çalıştıran veya çalıştırılmasına nezaret eden kişidir. GÖREVLER -Reaksiyona girecek maddelerin ve reaktörün ön hazırlıklarını yaparak sistemi reaksiyona hazırlar, reaksiyon için uygun koşulları oluşturur, -Reaktörün vanalarını gereken konuma getirerek ve kontrol panosundan kumanda ederek reaksiyonu başlatır, -Reaksiyon sırasında gerekli sayı ve sıklıkta örnekler alarak analiz ve kontrolünün yapılmasını sağlar ve kayıtlarını tutar, -Analiz ve kontrol sonucu verilen talimata uygun olarak reaktöre yapılan beslemeleri keser ve reaksiyonu sonlandırır, -Hammadde stoklarını gözler ve ikmali konusunda ilgilileri uyarır, -Reaktörün basit bakım ve onarımını yapar, gerektiğinde bakımla ilgili sorunları ilgililere aktarır, -Çalışma yerinin ve reaktörün temizliğini sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER -Reaktör ve reaktör donanımı, -Çeşitli pompalar, -Kaldırma, taşıma, yükleme, boşaltma araç ve gereçleri, -Çeşitli tartı ve ölçü aletleri, -Kalite kontrol cihazları, -Çeşitli el aletleri, -Kimyasal maddeler, -Gerekli iş güvenliği teçhizatı vb.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Reaktör operatörü olmak isteyenlerin; -Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, -El ve gözü eşgüdümle kullanabilen, -Kimya ve fizik konularına ilgi duyan ve bu konuda başarılı, -Dikkatli, sorumluluk sahibi ve tedbirli kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Reaktör operatörleri petrokimya rafinerilerinde çalışırlar. Çalışma ortamı kapalı, gürültülü, pis kokulu ve kirlidir. Reaktör operatörü birinci derecede makinelerle ilgilidir ve görevini genellikle yalnız yapar. Petrol mühendisi ve diğer operatörlerle birlikte çalışırlar.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Reaktör operatörleri petrokimya sanayii dediğimiz petrolden çeşitli maddeler elde edilen işletmelerde çalışmaktadırlar. Bunların başında Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ), Petro-Kimya Holding A.Ş. (PETKİM) gelmektedir. Bunlardan başka hammaddesi petrol olan boya, pet şişe, lastik vb. ürün imali yapan özel veya kamu işletmelerinde çalışabilirler. Bu alanda yetişmiş eleman sıkıntısı çekilmekte ve lise, meslek lisesi mezunlarından eleman yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Mesleğin gelecekteki çalışma alanı gelişen teknolojiye paralel olarak daha da genişleyecektir. Günümüzde yaygın kullanım alanı bulunan petrokimya ürünlerinin işlendiği işletmelerin hızla artması ve tüketicinin kaliteli mal isteği bu alanda teknik eğitim görmüş personel ihtiyacını artırmaktadır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi endüstri meslek ve çok programlı liselerin "Petro-Kimya" bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Endüstri meslek liseleri ve çok programlı liselere girmek için ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Meslek eğitmi süresince Teorik dersler ve pratik dersler birlikte verilmektedir. Eğitim süresi, endüstri meslek liselerinde ve çok programlı liselerde 3 yıldır.

  MESLEKTE İLERLEME Meslek liselerinin Petro-Kimya bölümünden mezun olanlar Boya Teknolojisi, Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme, Fermantasyon, Hasat Sonrası Teknolojisi, Boya ve İzolasyon Uygulama Teknikleri, Kağıt ve Kağıt İşleme Teknolojisi, Selüloz ve Kağıt Teknolojisi, Kimya, Kimya Teknolojisi, Kozmetik Teknolojisi, Lastik Teknolojisi, Lastik – Plastik, Maden, Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknolojisi, Petrol Sondajı ve Üretimi, Plastik Teknolojisi, Rafineri ve Petrokimya, Selüloz ve Kağıtçılık, Tarımsal Laboratuar, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Yağ Endüstrisi ön lisans programlarına gereken şartları taşımaları halinde sınavsız olarak girebilirler. Çalışma deneyimi, başarısı ve idarecilik vasıflarına göre amirlerinin kararıyla ustabaşı olabilirler.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU Endüstri meslek liselerinde öğrenciler, okul ve işletmelerde meslek eğitimi kapsamında, asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere ücret alırlar. Meslek yüksekokulları yolu ile meslek öğrenenler için eğitimleri süresince herhangi bir ücret almak söz konusu değildir. Ancak, çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs, kredi alabilirler. İşletmedeki eğitim süresince ise, işe işçi olarak girdikleri için bulundukları unvandan maaş almaktadırlar. Eğitim sonrası kazanç durumu işletmelere göre değişmektedir. Ücretler asgari ücretin 4-5 katına kadar çıkabilmektedir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER -İlgili eğitim kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

   
Petro-Kimya Teknisyeni konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Deli Petro

  Deli Petro

  1672 yılında Moskova'da doğdu ve kendi kurduğu Saint-Petesburg (Leningrad) da 1725 yılında öldü. Rusyayı Avrupalılaştırmak için çalışmalar yaptı. Petro'nun ilk işi bir ordu ve donanma meydana getirmek olmuştur. İngiliz gemilerinin nasıl yapıldığını öğrenmek için iki defa Arkanjel'e seyahat etmiş, mühendisler getirterek Voronej ve Don nehirleri üzerinde ilk Rus donanmasını yaptırmıştır....
 2. Kimya Teknisyeni

  Kimya Teknisyeni

  Her türlü kimyasal hammadde üretim, kalite kontrol ve analizde, araştırma ve geliştirme laboratuarlarında kimya mühendislerinin ve kimyagerlerin denetimi altında çalışan kişidir. GÖREVLER - Kimya mühendisi veya kimyager denetiminde her türlü kimyasal analizin ön hazırlıklarını yapar, - Laboratuar uygulamaları için gerekli levha, şema, model, grafik, resim ve deney malzemelerinin...
 3. CNC Teknisyeni

  CNC Teknisyeni

  Makine parçalarının imalinde kullanılan takım tezgahlarını, bilgisayarla çalıştıran kişidir. GÖREVLER -İmalat yapılacak parçanın, makinede hangi işlemlerden geçeceğini belirler, -Bu işlemlerde hangi aletlerin kullanacağını saptar, -Kullanılacak ölçme ve kontrol aletlerini belirler, -Söz konusu aletlerin çalıştırılması için bir bilgisayar programı yazar ve bunu tezgaha yükler, -Makinenin,...
 4. Anestezi Teknisyeni

  Anestezi Teknisyeni

  anestezi bölümü puanları anestezi teknisyenliği puanları sağlık meslek lisesi bölümü olan üniversiteler açıköğretim Her türlü ameliyatta hastanın uyutulması (anestezi) ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve hekime yardımcı olan kişidir. GÖREVLER -Anestezide kullanılacak araç-gereci hazırlar, -Hastanın ameliyathaneye alınmasını sağlar, -Hastayı ameliyata hazırlar,...
 5. Matbaa Teknisyeni

  Matbaa Teknisyeni

  Metal Levha İşlemecisi TANIM Metal levha işlemecisi, bakır, alüminyum, krom, pirinç vb. levha halindeki metalleri ya da metal alaşımlarını çeşitli aletlerle şekillendirerek ve süsleyerek kullanılabilir eşya (vazo, abajur vb.) haline getiren kişidir. (Meslek üyeleri kullanılan metale göre değişik adlar alırlar.) GÖREVLER - Yapılacak eşyanın taslak resmini çizer veya çizilmiş resmi...

Sayfayı Paylaş