1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Petrol rekora koştu OPEC istifini bozmadı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Uluslararası petrol piyasasında Brent petrolün varil fiyatı 86.28 doları görerek yeni bir rekora ulaştı. Piyasanın diğer göstergesi ABD hafif petrolünün varil fiyatı da düne göre 85 sent artarak 87.95 dolara çıktı. Petrol fiyatlarının yükselmesinde, ABD'nin petrol stoklarında geçen hafta kaydedilen düşüş, petrol ihracatçısı Meksika'da kötü hava koşulları yüzünden bazı limanların kapanması ve Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine sınır ötesi harekât düzenleme ihtimalinin etkili olduğu belirtildi.


  ABD'den artırın çağrısı

  Rekor düzeye fırlayan petrol fiyatlarına karşın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), üretimi artırmaları çağrısında bulunan ABD'ye olumlu yanıt vermedi. OPEC Genel Sekreteri Abdullah el Bedri, "Piyasada yeteri kadar petrol bulunduğunu ve fiyatların da makul olduğunu" savunarak şu anda üretimi artırmaya gerek olmadığını söyledi.
  Bedri, 90 dolar civarında seyreden petrolün varil fiyatının ihracatçı ülkeler için fazladan kazanç anlamına gelmediğini iddia ederek, tersine üretimi artırmak için yüksek maliyetle yeni üretim yatırımları yapmakta olan üreticilerin doların değer yitirmesinden dolayı gelirlerinin azaldığını söyledi.
  Bedri, petrol fiyatlarının yüksekliğinin rafineri yetersizliği, mali spekülasyonlar ve üretim bölgelerindeki jeopolitik durum gibi üreticilerin kontrolünde olmayan etmenlerden kaynaklandığını ifade etti. ABD Enerji Bakanı, OPEC ve diğer petrol ihracatçılarına, üretimi artırmaları çağrısında bulunmuştu.


  Yabancı dolar sattı bono aldı, kur geriledi

  Cuma günü Amerika'da açıklanan düşük şirket kârlarının büyümenin yavaşlayacağına yönelik kaygıları gündeme getirmesiyle yurtiçi piyasada 1.2470 seviyesine kadar tırmanan dolar kuru iki hafta sonra ilk defa 1.1900 seviyesine geldi.
  Dolardaki hızlı gerilemede uluslararası piyasalarda euro'nun dolar karşısında güçlenmesi, yurtdışı piyasalarda olumluya dönen hava ve yabancıların bono almak için döviz satmaları etkili oldu.
  Bu arada uluslararası piyasalarda başlayan toparlanmanın İMKB'ye de alım getirdiği görüldü.
  Borsa gelen alımların etkisiyle günü yüzde 0.16 artışla 55 bin 728 puandan kapattı. Gösterge faiz ise 16.1 seviyesinden 15.80 seviyesine kadar geriledi.
   
Petrol rekora koştu OPEC istifini bozmadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Petrolde operasyon rekoru

  Petrolde operasyon rekoru

  İngiltere'de yayımlanan ekonomi gazetesi Financial Times, Türkiye'nin terör örgütüne karşı Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyon olasılığının petrol fiyatlarını rekor seviyeye yükselttiğini yazdı. Gazete, petrolün varil fiyatının 84 dolara yükseldiğine dikkat çekti ve Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine olası operasyonunun bölgeyi istikrarsızlaştırabileceği iddiasına yer verdi. Başbakan Recep...
 2. istif

  istif

  birşeyleri istifleyen kişinin eline çok iyi fırsat geçeceğine dalalettir
 3. Petrolde yeni rekor

  Petrolde yeni rekor

  Uluslararası piyasalarda petrolün varil fiyatı, petrol arzı kaygıları ve OPEC'in açıklaması nedeniyle 117,40 dolara kadar yükseldi. ABD ham petrolünün varil fiyatı Mayıs ayı teslimi 117,40 dolara çıktıktan sonra 117,12 dolardan işlem görmeye başladı. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 114,65 dolarla tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)...
 4. Petrol yeni rekoruna çıktı: 132 dolar!!!

  Petrol yeni rekoruna çıktı: 132 dolar!!!

  Petrol rekora doymadı. Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı ilk kez 130 doları aşarak, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Petrol 130.05 doları test ettikten sonra 132 dolara ulaştı. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 1,69 dolar artışla 129,53 dolar oldu. Petrol fiyatlarının artmasında, doların Euro ve yen karşısında değerinin düşmesi ve Petrol İhraç...
 5. Petrol fiyatında rekor düşüş

  Petrol fiyatında rekor düşüş

  ABD'de ham petrol ve benzin stoklarının beklenenden fazla artması nedeniyle, ABD ham petrolünün varil fiyatı 70 doların altına geriledi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) haftalık raporunda, ham petrol stoklarının geçen hafta 5,6 milyon varil arttığını açıkladı. Ham petrol stoklarının 3,1 milyon varil artması bekleniyordu. PETROL 69,92 DOLAR Açıklamada benzin stoklarının geçen hafta,...

Sayfayı Paylaş