Peygamber Efendimizden gıda tavsiyeleri

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Peygamber Efendimizden gıda tavsiyeleri
Helalinden kazanmak ve yemek şartıyle bal ve yağmur suyu , her derde devadır. buyrulmuştur.(Hadisi şerif)
Bir kimse ne kadar bakla yerse, Cenab-ı Hak o kimseden o kadar illeti çıkarır, buyrulmuştur.(Hadisi Şerif)

Çörek otu ölümden başka her derde devadır, buyrulmuştur.(Hadisi Şerif)

Tamamiyle faydalı olacağı niyetiyle patlıcan yemelidir. Fahr-i-alem sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz, patlıcan yediklerinde :

Patlıcanı, kim maraz ve illet niyetiyle yerse ona maraz ve illet olur. Kim şifa niyyetiyle yerse ona da şifa ve deva olur, buyurmuşlardır.

Efendimiz şöyle buyurmuş:

Miraç gecesi, cennet-ül-me'vaya girdim. Sidre't-ül-münteha'yı gördüm. Altta, dalları üzerinde sallanan patlıcanlar vardı. Cebrail'e : (Bunlar patlıcan mıdır? ) diye sordum. ( Evet ya Resulallah! En önce Cenabı Hakkın varlığına ve birliğine ve senin nübüvvetine şehadet eden ağaçtır. ) dedi, buyurdular.

(Hadisi-Şerifte ):Kabak, dimağı kuvvetlendirir ve aklı ziyade kılar, buyurulmuştur.

Kabak yemeği yediği zaman, sünnet-i-şerife olduğuna itikat etmelidir.

Yine (Hadisi Şerifte):

Mercimek yiyiniz. Onda bereket vardır. Kallbe incelik verir, göz yaşını akıtır. Cenabı- Hak, onunla yetmiş peygambere bereket halk etti, buyurulmuştur.

Bulamaç, her derde devadır, buyurulmuştur.

Kuru üzüm yiyiniz. Hastalıklara iyi gelir, sinirleri kuvvetlendirir, balgamı söktürür, vücuda ferahlık ve ağıza tat verir, üzüntüyü giderir ve insanın rengini düzeltir, buyrulmuştur.

Cevap: Peygamber Efendimizden gıda tavsiyeleri

evet peygamber efendimizin kabağın hertürlüsünü sevdiğini duymuştum teşekkürler canım:)

Biliyordum bunları ama okuyunca duygulandım yinede çok güzel bir konu ellerine sağlık...

içlerinde bilmediklerim vardı canım paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık canım

Geri