Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Peygamberimiz kadına şiddete izin vermedi?

  Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  kadına şiddet sözleri Peygamber Efendimiz (sas) şefkat kahramanıdır. Aile içi anlaşmazlıklarda hiçbir zaman şiddet yolunu öğütlememiştir. Kur’an-ı Kerim’in ilk müfessiri ve yorumcusu Peygamberimiz (sas)’dir. Kur’an’da geçen emirleri O’ndan daha doğru ve net şekilde anlayan birini düşünmek mümkün değildir.
  Öyle ise kadın dövme konusunda Peygamberimiz (sas)’in aile hayatına bir bakalım. O’nun örnek aile hayatında var mı böyle bir kadın dövme olayı?
  Efendimiz (sas)’in aile hayatında kadın dövmeyi teşvik değil, ayıplama sözlerini okumak mümkündür.
  Hanımına karşı şiddet kullananlara, akşam yatağına alıp da birlikte yatacağı ailesini gündüz döven adamı ayıplayan ikazdan sonra sözlerini şöyle bağlamıştır:
  - Bana göre sizin hayırlınız, ailesine karşı hayırlı olandır!
  Bundan sonra ailesine karşı hayırlı olma örneğini de bizzat kendi aile hayatında vermiştir.
  Nitekim bir defasında Aişe validemizle bir konuda anlaşamamışlar, farklı düşünmüşler.
  Aişe validemiz öyle değil şöyle, demiş. Efendimiz de hayır öyle değil böyle, demiş.
  Akla gelir ki Efendimiz (sas) sert bir karşılık vererek hanımını susturup sonucu kendi dediği şekilde bağlamıştır. Hayır, gerçek öyle değildir. Efendimiz’in teklifi şöyle olur:
  - Aişe! sen öyle değildir böyledir diyorsun; ben ise hayır öyle değil şöyle, diyorum. Bu işin sonu nasıl olacak? Senin dediğin mi olacak benim dediğim mi? İstersen babanı çağır, durumu ona anlatalım, onun hakemliğine razı olalım. O ne derse öyle olsun. Razı mısın?
  - Elbette!.. diyen Aişe validemizin babası Hz. Ebu Bekir (ra) gelir, aralarında hakem olur. İşte bu sırada ibretli bir karşılıklı konuşma geçer.. Efendimiz (sas):
  - Sen mi önce anlatacaksın ben mi? diye sorar. Aişe validemiz:
  - Sen önce anlat; ama doğru anlat! deyiverir. Bu doğru anlat! Sözcüğü baba Hazreti Ebu Bekr’in beyninde şimşek gibi patlar ve der ki:
  - Allah’ın Rasûlü eğri de anlatır mı ki böyle bir şart ileri sürüyorsun? Bundan sonra elini kaldırıp kızına ikaz darbesini indirmek üzere iken Efendimiz (sas)’in şefkatli gönlü razı olmazda der ki:
  - Ya Eba Bekir, biz seni buraya aramızda hakem olasın diye çağırdık, yoksa kızını dövesin diye değil!
  Böylesine haklı bir zeminde bile Efendimiz (sas)’in şefkatle dolu kalbi, dövmeye de, dövülmeye de izin vermemiş, rıza göstermemiştir. Kendi sünnetinde, özel hayatında da asla kadın dövme örneği vermemiştir. Tekrar ettiği sözü hep aynı olmuştur:
  - Bana göre sizin hayırlınız, ailesine de hayırlı olandır!.
  Hayırlı oma örneğini de işte böyle dövmeye engel olarak vermiştir
  Ahmed Şahin
  ailem.zaman.com.tr
   
 2. BöğüRTLen

  BöğüRTLen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.309
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Peygamberimiz kadına şiddete izin vermedi?
  sağol paylaşım için :)
   
 3. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Peygamberimiz kadına şiddete izin vermedi?
  emeğine sağlık
   
Peygamberimiz kadına şiddete izin vermedi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. peygamber efendimizin ayak izi

  peygamber efendimizin ayak izi

  rüyada peygamber efendimizin ayak izini görmek peygamber efendimizin ayak izi peygamberimizin izi peygamberimizin hakkında bilgi hakkında bilgi __________________
 2. Bu yılbaşı trt dansöze izin vermedi

  Bu yılbaşı trt dansöze izin vermedi

  TRT, BU YIL DA YILBAŞI PROGRAMINDA İDDİALI İSİMLERE YER VERİYOR. Geçen yılbaşı geccesi Tarkan'ı ekrana çıkaran, sanatçının aldığı ücretle tartışmalara neden olan TRT, bu yıl da yılbaşı programında iddialı isimlere yer veriyor. Kadir Çöpdemir'in sunması kararlaştırılan geccede, Muazzez Abacı, Hadise ve Sibel Can'ın mini konserleri olacak. 31 Aralık Çarşamba günü TRT, yeni yıl...
 3. Hülya avşar aldatılmaya izin vermedim dedi

  Hülya avşar aldatılmaya izin vermedim dedi

  'BEN DE ALDATILMAYA İZİN VERDİM!' SON OLARAK TMSF İLE ANLAŞMASINA ESKİ EŞİ KAYA ÇİLİNGİROĞLU’NUN DA ARACI OLMASIYLA GÜNDEME GELEN HÜLYA AVŞAR, ALDATILMA KONUSUNDA ERKEĞİN TEK BAŞINA SORUMLU TUTULAMAYACAĞINI SÖYLEDİ. Çilingiroğlu ile evliliği boyunca sık sık aldatılma haberleriyle basına konu olan Avşar, bir erkeğin aldatması için kadının da izin vermesi gerektiğini söyledi. Aldatmada...
 4. Peygamberin İzindeyiz

  Peygamberin İzindeyiz

  Biz Kur'an'ın hadimleri Pür imanlı ve zindeyiz Biz bu yoldan dönmeyiz asla Peygamberin izindeyiz İslamın nurlu gürsesi Kaldırdı zülmet-i ye'si Alemlerim efendisi Peygamberin izindeyiz Hayra koşan şerden kaçan Bize nurlu yolu açan Alemlere rahmet saçan Peygamberin izindeyiz Hak habibim dedi ona Bizden feda can uğruna Alem şahit olsun buna Peygamberin izindeyiz Onu sev sen onu...
 5. Kadına Şiddete Hayır Slogan Resimleri

  Kadına Şiddete Hayır Slogan Resimleri

  Son zamanlar da kadına yapılan şiddet, taciz ve dilimin söylemeye bile varmadığı ne yazık ki cinayet olayları oldukça artış gösterdi. Kadınlar ve genç kızlara yönelik bu olumsuz davranışlar karşısın da artık birlik olmamız gerekiyor. Asla "benim başıma gelmez" diye düşünmeyin...Bazen olayın ve şiddetin ne zaman ve nerede geleceğini bile kestiremessiniz. Ülkemiz de yaşanan son...

Sayfayı Paylaş