Peygamberimiz (sav) Hangi İsimleri Yasakladı?

Peygamberimiz (sav) Hangi İsimleri Yasakladı?
peygamberimizin isimlerinden birisi peygamberimizin yasakladigi 5 isim
Peygamberimiz Haz.Muhammed Mustafa (sav) yaşadığı dönemde bazı kimselerin isimlerini değiştirmiş, bazı isimleri de koymayı yasaklamıştır. İşte bu isimlerin listesi ve yasaklanma nedenleri... Peygamberimiz hanımlarından ikisinin ilk isimlerini değiştirmiştir. Biri Cüveyriye, diğeri Zeynep binti Cahş annemizdir. Her ikisinin ilk isimleri "Berre" idi. Ayrıca üvey kızının adı da "Berre" iken onu "Zeynep" olarak değiştirmiştir. Berre manası temizleyicidir. Ancak " O kendi nefsini temizler" diyerek kibir ve gurura sebep olmaması için değiştirmiştir. Zeynep, mücehverler değerli taşlar anlamındadır.

Hazn" (hüzünlü, kederli) ismini, "Sehl" (kolaylık, iyilik) ile değiştirmiştir.

Hz.Ömer'in kızının adı da isyancı anlamında "Âsiye" idi, Allah Resulü onu (asi isyan eden sad ile yazıldığında. Ancak sin ile yazılırsa hastabakıcı olur) "Cemile" ile,

Çorak arazi olduğu için, Afira" (otsuz, çorak) ismini, ,"Hadıra" (yeşillik, çimen) ile,

Peygamber Efendimiz, Yesar (kolaylık, bolluk), Rebah (menfaat, fayda), Eflah (kurtuluş, kurtuluşa eren), Necih (dileğine kavuşan) adlarının verilmesini de yasaklamıştır. Bu yasak bu isimlerin kötü hitaplara maruz kalmaması içindir.

Şihab'ı (Şahap, alev, ateş parçası) Hişam ile,

Asram, Âsi, Aziz, Atele (şiddet, sertlik), Şeytan, Hakem, Gurâb (karga) Habbâb, isimlerini değiştirdi.

Harb'i (savaş) Silm (barış) ile,

Muzdaci'ı (yatan) Münbais (kalkan) ile değiştirdi.

Peygamberimiz, bir yılan ismi olduğu için "Hubab" ismini, ateşten bir yılanın ismi olduğu için, "Şihab" ismini, Allah'a mahsus olduğu için "Aziz" ismini değiştirmiştir.Allah Resulü (s.a.v) BuyuruyorSiz kıyamet günü isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız, öyle ise isimlerinizi güzel koyunuz.

Peygamberlerin isimleriyle isimlenin. Allah'ın çok sevdiği isimler Abdullah, Abdurrâhman'dır. İsimlerin güzeli de Hâris ve Hemmâm isimleridir. En çirkinleri de Harb ve Mürre isimleridir.

Kıyamet günü, Allah'ın en ziyade kızacağı en kötü kimse, adı Melikü'l-emlâk (Şehinşâh) olan kimsedir. Allah'tan başka Mâlik yoktur.

İsmimi isim olarak koyun, fakat künyemi kendinize künye yapmayın!

Kim benim ismimi almışsa, künyem ile künyelenmesin. Kim de künyem ile künyelenmişse, ismimle isimlenmesin.Kaynaklar:- Büyük İslam İlmihali RAUF PEHLİVAN

- Kütüb-i Sitte

- Ansiklopedik Çocuk İsimleri ve Hastalıkları, Ahmet Eğilmez, İpek Yayınları

 
G

gülgüzeli

Yeni Üye
Üye
Cevap: Peygamberimiz (sav) Hangi İsimleri Yasakladı?

paylaşımın için sağol canım...
 
L

*LavinyA*

Yeni Üye
Üye
Cevap: Peygamberimiz (sav) Hangi İsimleri Yasakladı?

çok güzel bir paylaşım ... isim konusu çok önemlidir ahirette sorgu günü herkes babasıın adıyla ve kendi adıyla çağrılcak... dikkat edilmesi gereken bir konu ve herkes çocuğuna en iyi güzel manalara gelen isismler koymalı..saolun paylaşımınız için.!!!!
 
Üst