Etiketler:
 1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Peygamberimizin Anlatımıyla Duâ Ederek Kurtulan Üç Kişinin İbretli Kıssası

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  peygamberimizden kıssalar Ebû Abdurrahman Abdullah İbni Ömer İbni'l-Hattâb radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine gö­re, Rasûlüllah sallallahu aleyhi ve sellem'in şöyle bu­yurduğunu işittim demiştir:
  "Sizden önceki ümmetlerden üç kişilik bir grup yolculuğa koyulup, akşam olunca da, uyumak için bir mağaraya girdiler. Ansızın dağdan yuvarlanan bir kaya onların üzerine mağaranın ağzını kapattı. Bu­nun üzerine birbirlerine dediler ki:
  Muhakkak ki yaptığınız salih ameller ile Allah Teâla'ya duâ etmekten başka hiçbir şey sizi bu kaya­dan kurtaramaz.
  İçlerinden birisi: $
  Ey Allahım! Benim çok yaşlı olan annemle babam vardı. Onlardan önce ne çoluk-çocuklarıma ve En sevgiliden ne de hayvanlarıma bir şey yedirip içirmezdim, Birgün hayvanlara ağaçlık bir yer bulmak beni evden uzaklaştırdı; ben de onlar uyumadan önce dönemedim. Akşam sütlerini sağdığımda onları uyumuş halde buldum. Onları uyandırmayı ve onlar uyanmadan | da ne çoluk-çocuklarıma ve ne de hayvanlarıma bir şey yedirip içirmeyi hoş görmedim.
  Şafak şokene kadar süt kabı elimde onların I uyanmalarını bekledim. Çocuklar da ayaklarımın et-i rafında açlıktan ağlaşıyorlardı. Ve sonunda onlar da i uyanıp sütlerini içtiler.
  Ey Allahım! Eğer ben bunu senin rızânı kazan-I mak için yaptıysam, bu kaya sebebi ile başımıza gelen sıkıntıyı kaldır! diye duâ etti. Kaya biraz açıldı; g fakat mağaradan çıkmaya güç yetiremiyorlardı. Diğeri:
  Ey Allahım! Amcamın bir kızı vardı ki, ben onu herkesten çok seviyordum. (Diğer bir rivayette: Er-f keklerin kadınları sevmesinin en şiddetlisi gibi sevi-f yordum). Ona sahip olmak istedim. Fakat O benden yüz çevirdi. Tâki yıllardan bir yıl kıtlık olduğunda bana geldi. Kendisini bana teslim etmesi şartıyla ona yüzyirmi dinar verdim. O da kabul etti. Bu surette fırsat elverince (diğer bir rivayete göre: Cinsî müna­sebete başlayacağım zaman) dedi ki: Allah'tan kork! Haksız yere mühürümü (bekâretimi) bozma. Onu herkesten çok sevdğim halde kendisinden vazgeçip uzaklaştım. Ona verdiğim altınları da geri almadım.
  Ey Allahım! Eğer ben bunu senin rızânı kazan­mak için yaptıysam, başımıza gelen bu sıkıntıyı kal­dır! diye duâ etti. Kaya biraz daha açıldı; fakat ma­ğaradan çıkmaya güç yetiremiyorlardı. Üçüncü adam da:
  Seçilmiş dualar
  Ey Allahım! Ben birçok işçi tuttmuştum. Parasini almadan giden bir kişi dışında hepsinin ücretini vermiştim. Ücretini almadan giden kişinin parasını $ çalıştırdım. Bu paradan büyük bir servet meydana qeldi. Bir müddet sonra bu adam çıkageldi. Bana:
  Ey Allah'ın kulu! Ücretimi bana öde, dedi. Ben  de ona:
  Şu develer, sığırlar, koyunlar ve kölelerden gördüklerin senin ücretindir, dedim. Adamcağız:
  Ey Allah'ın kulu! Benimle alay etme, deyince, seninle alay etmiyorum, diye cevap verdim. Bunun üzerine onlardan geride bir tek şey bırakmayarak hepsini alıp sürdü götürdü.
  Ey Allahım! Eğer ben bunu senin rızânı kazanmak için yaptıysam, başımıza gelen bu sıkıntıyı kaldır! diye duâ etti. Kaya tamamen açıldı. Onlar da çıkıp yollarına devam ettiler.[
   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Peygamberimizin Anlatımıyla Duâ Ederek Kurtulan Üç Kişinin İbretli Kıssası
  emeğine sağlık
   
Peygamberimizin Anlatımıyla Duâ Ederek Kurtulan Üç Kişinin İbretli Kıssası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ahmet Kaya Biz Üç Kişiydik Şarkı Sözü

  Ahmet Kaya Biz Üç Kişiydik Şarkı Sözü

  biz üç kişiydik hikayesi Biz üç kişiydik; Bedirhan, Nazlıcan ve ben Üç ağız, üç yürek, üç yeminli fişek... Adımız bela diye yazılmıştı dağlara taşlara Boynumuzda ağır vebal, koynumuzda çapraz tüfek. El tetikte kulak kirişte ve sırtımız toprağa emanet Baldıran acısıyla ovarak üşüyen ellerimizi Yıldız yorgan altında birbirimize sarılırdık Deniz çok uzaktaydı ve dokunuyordu yalnızlık. Gece...
 2. Hepsi Artık Üç Kişi

  Hepsi Artık Üç Kişi

  hepsi 3 kişilik şarkıları hepsi 3 kişilik resimleri üç şarkılar grup şarkıları şarkılar Hepsi Grubu’nun dağılacağı ve hatta dağıldığı haberler hemen hemen her gün manşetlerde yer alırken grup ilk “üç kişilik” konserine 1 Şubat’ta çıkıyor… Gülçin’in gruptan bir süreliğine affını istediği iddia edilirken diğer grup üyeleri konserlerini iptal etmemek için yollarına üç kişi devam etme kararı...
 3. Teoman - Üç Beş Kişi - AKOR

  Teoman - Üç Beş Kişi - AKOR

  A D her şey değişirken E A yalnız biz aynı kaldık F#m Bm küçücük üç beş kişi E A geçmişle oyalandık A D yollar bitmez gibiyken E A düşlere ulaşılmaz F#m Bm konuşmadan kaybetmeden E A yaşanmadan anlanmaz F#m Bm uzak herşey çok uzak C#m Bm tek sesin yakın bana F#m Bm yok her...
 4. Hz Eyyüp Peygamberin Kıssası

  Hz Eyyüp Peygamberin Kıssası

  Hz Eyyüp Peygamberin Kıssası hakkında yazı hikaye istiyorum sizden lütfen duyun sesimi kızlar
 5. Hz.Eyyüp Peygamberin Kıssası

  Hz.Eyyüp Peygamberin Kıssası

  Hz Eyyüp Kıssası Hz Eyyüp Peygamberin Kıssası Bu yazımızda Kur'an-ı Kerim'de adı geçen peygamberlerden Eyyüp Peygamberin sabrını anlatan kıssasını sizlerle paylaşıyoruz melekler :) Allah herkese Eyyüp Peygamber sabrı versin :) Geçmiş zamanların birinde bağlarıyla ünlü Suriye topraklarında Eyüp adında zengin ve iyi ahlaklı biri yaşardı. ‘Para insanı saptırır’ derler ya, onunkisi öyle...

Sayfayı Paylaş