gebe
 1. almira

  almira Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  724
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Peygamberimizin tevazu öğütleri

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında almira tarafından paylaşıldı.

  peygamberlerin insanlara verdiği öğütler meleklerin başındaki halkanın adı meleklerin başındaki halka halkanın adı nedir peygamberimizin insanlara verdiği öğütler Peygambembirimizin mütevazı olmamız konusunda birçok öğütleri vardır. Bunlardan bazıları şöyle:


  Ebû Said el-Hudri rivayet ediyor. Peygamberimiz şöyle buyurdu:


  "Allah için bir derece mütevazı olan kimseyi Allah bir derece yüseltir. Sonunda onu Firdevs Cennetinin en yüksek yerine çıkarır. Allah'a karşı bir derece kibir gösteren kimseyi Allah alçaltır. Sonunda onu Cehennemin en alçak tabakasına indirir."


  • • •


  Hz. Ömer minberde şöyle hitap ediyordu: "Ey insanlar! Mütevazı olunuz. Çünkü ben Peygamberimizin şöyle buyurduğunu işittim: "Allah için mütevazı olanı Allah yükseltir."


  • • •


  Ebû Hüreyre'nin rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurdu:


  "Müslüman kardeşine karşı mütevazı olan kimseyi Allah yüceltir. Müslüman kardeşine karşı üstünlük taslayan kimseyi de Allah alçaltır."
  Abdullah bin Mes'ud'un rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurdu:


  "Kim büyüklenir, övünürse Allah onu alçaltır. Kim de Allah korkusundan dolayı mütevazı olursa Allah da onu yüceltir."


  • • •


  Rekbu'l-Mısrî'nin rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurdu:


  "Vakarını, ağırbaşlılığını koruyarak tevazu eden, şerefini düşürmeden alçakgönüllü olan, günaha girmeden kazancını doğru yolda harcayan, düşkünlere ve yoksullara merhamet eden, ilim ve hikmet sahipleri ile kaynaşan kimseye ne mutlu!


  "Kazancı temiz olan, içi dışı pak olan, insanlara şerrini bulaştırmayan, bildiklerini yaşayan, malının fazlasını Allah yolunda sarfeden, verdiği sözü tutan kimseye ne mutlu!"


  • • •


  Abdullah bin Abbas'ın rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurdu:


  "Her insanın başında bir tarafı meleğin elinde bulunan bir halka vardır. İnsan tevazu gösterince meleğe, 'Halkayı kaldır' denir. Büyüklük tasladığında ise 'Halkasını bırak' denir."


  • • •


  Hz. Huzeyfe anlatıyor:


  Peygamberimizle birlikte bir cenazede bulunduk. Buyurdular ki:


  "Size Allah'ın kullarının en şerli olanını bildireyim mi? Kaba ve kibirli olan...


  "Size Allah'ın kullarının en hayırlı olanını bildireyim mi? Zayıf ve alçakgönüllü, eski iki gömleği olan, kendisine önem verilmeyen kimsedir. Eğer herhangi bir şey için Allah'a yemin etse, Allah onu kendisine ihsan eder."


  Iyaz bin Himar'ın rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:


  "Allah bana mütevazı olmanızı bildirdi. Sakın kimse kimseye karşı övünmesin, kimse kimseye zulmetmesin."


  Harise bin Vehb'in rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:


  "Size Cennetlik olanları haber vereyim mi? Zayıf ve mütevazı kimsedir. O Allah'a yemin ederse Allah ona ihsan eder. Size Cehennemlik olanları da haber vereyim mi? İnsanlara eziyet eden, kaba davranan ve kibirli olan kimsedir."


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.424
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Peygamberimizin tevazu öğütleri

  emeğine sağlık
   
Peygamberimizin tevazu öğütleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Peygamberler

  Peygamberler

  Ibni Sirin'e göre; büyük peygamberleri rüyada görmek, izzet ve serefe, nebileri görmek zafere, din kuvvetine delalet eder. Kirmani'ye göre; bir nebiyi ferah ve sevinç içinde olarak görmek, zafere isarettir. Bir peygamberi gazapli, yüzü asik, kaslari çatak bir halde görmek, sonunda ferah ve sevince dönüsmegi beklenen siddet ve illete, bir nebiden bir sey aldigini veya bir söz isittigim görmek,...
 2. Peygamberimiz

  Peygamberimiz

  Bakınız; Muhammed Aleyhisselam
 3. Namaz tevazu ve duadır

  Namaz tevazu ve duadır

  “Namaz tevâzudur, yalvarmadır, günahtan pişmanlıktır ve ellerini kaldırıp “Allah’ım!” diye yakarmadır. Kim böyle yapmazsa namazı eksiktir.” ( Tirmizi, Salat, 166) Namaz duâdır. Namaz kılan bütün organlarıyla Allah’a duâ ederken âzâları âdetâ dil kesilir. Kul, bütün âzâlarının katıldığı bir lisan ile gönülden duâ edince duâsına icâbet edilmesi bir vaad-i ilâhîdir. Nitekim Allah Teâlâ “...
 4. Hz. Peygamber Efendimizin Aile İçi İlişkiler ile ilgili öğütleri tavsiyeleri

  Hz. Peygamber Efendimizin Aile İçi İlişkiler ile ilgili öğütleri tavsiyeleri

  Yaşamı boyunca tüm İslam alemine ve dünya insanlarına örnek olmuş Hazreti Muhammed ( S.A.V) efendimizin Aile içi ilişkiler ile ilgili öğütleri ve tavsiyelerini aşağıdan bulabilirsiniz. Peygamber efendimizin aile içi ilişkiler ile ilgili öğütleri “En olgun imana sahip mümin huyu en güzel ve ailesine karşı en nazik, lütufkar olanıdır (Nesai, Tirmizi ve Hakim’in de yaklaşık anlamda rivayetleri...

Sayfayı Paylaş