Etiketler:
 1. almira

  almira Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  624
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Peygamberimizin tevazu öğütleri

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında almira tarafından paylaşıldı.

  peygamberlerin insanlara verdiği öğütler meleklerin başındaki halkanın adı meleklerin başındaki halka halkanın adı nedir peygamberimizin insanlara verdiği öğütler Peygambembirimizin mütevazı olmamız konusunda birçok öğütleri vardır. Bunlardan bazıları şöyle:


  Ebû Said el-Hudri rivayet ediyor. Peygamberimiz şöyle buyurdu:


  "Allah için bir derece mütevazı olan kimseyi Allah bir derece yüseltir. Sonunda onu Firdevs Cennetinin en yüksek yerine çıkarır. Allah'a karşı bir derece kibir gösteren kimseyi Allah alçaltır. Sonunda onu Cehennemin en alçak tabakasına indirir."

  • • •


  Hz. Ömer minberde şöyle hitap ediyordu: "Ey insanlar! Mütevazı olunuz. Çünkü ben Peygamberimizin şöyle buyurduğunu işittim: "Allah için mütevazı olanı Allah yükseltir."


  • • •


  Ebû Hüreyre'nin rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurdu:


  "Müslüman kardeşine karşı mütevazı olan kimseyi Allah yüceltir. Müslüman kardeşine karşı üstünlük taslayan kimseyi de Allah alçaltır."
  Abdullah bin Mes'ud'un rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurdu:


  "Kim büyüklenir, övünürse Allah onu alçaltır. Kim de Allah korkusundan dolayı mütevazı olursa Allah da onu yüceltir."


  • • •


  Rekbu'l-Mısrî'nin rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurdu:


  "Vakarını, ağırbaşlılığını koruyarak tevazu eden, şerefini düşürmeden alçakgönüllü olan, günaha girmeden kazancını doğru yolda harcayan, düşkünlere ve yoksullara merhamet eden, ilim ve hikmet sahipleri ile kaynaşan kimseye ne mutlu!


  "Kazancı temiz olan, içi dışı pak olan, insanlara şerrini bulaştırmayan, bildiklerini yaşayan, malının fazlasını Allah yolunda sarfeden, verdiği sözü tutan kimseye ne mutlu!"


  • • •


  Abdullah bin Abbas'ın rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurdu:


  "Her insanın başında bir tarafı meleğin elinde bulunan bir halka vardır. İnsan tevazu gösterince meleğe, 'Halkayı kaldır' denir. Büyüklük tasladığında ise 'Halkasını bırak' denir."


  • • •


  Hz. Huzeyfe anlatıyor:


  Peygamberimizle birlikte bir cenazede bulunduk. Buyurdular ki:


  "Size Allah'ın kullarının en şerli olanını bildireyim mi? Kaba ve kibirli olan...


  "Size Allah'ın kullarının en hayırlı olanını bildireyim mi? Zayıf ve alçakgönüllü, eski iki gömleği olan, kendisine önem verilmeyen kimsedir. Eğer herhangi bir şey için Allah'a yemin etse, Allah onu kendisine ihsan eder."


  Iyaz bin Himar'ın rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:


  "Allah bana mütevazı olmanızı bildirdi. Sakın kimse kimseye karşı övünmesin, kimse kimseye zulmetmesin."


  Harise bin Vehb'in rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:


  "Size Cennetlik olanları haber vereyim mi? Zayıf ve mütevazı kimsedir. O Allah'a yemin ederse Allah ona ihsan eder. Size Cehennemlik olanları da haber vereyim mi? İnsanlara eziyet eden, kaba davranan ve kibirli olan kimsedir."


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Peygamberimizin tevazu öğütleri
  emeğine sağlık
   
Peygamberimizin tevazu öğütleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adalet Ve Tevazu

  Adalet Ve Tevazu

  Emevi halifelerinin büyüğü Ömer b. Abdülaziz Hazretleri, devlet başkanlığı sırasında kul hakkı ve sosyal adalet hususunda çok titiz davranırdı. Gece çalışmalarında ayrı işlere tahsis ettiği iki kandili vardı. Bunlardan birini kendi özel işleriyle ilgili notları yazarken kullanır, öbürünü ise devlet ve millet işleriyle ilgili yazışmalarda kullanırdı. Halife, birden fazla gömleği olmayan,...
 2. adalet ve tevazu

  adalet ve tevazu

  ADALET VE TEVAZU Emevi halifelerinin büyüğü Ömer b. Abdülaziz Hazretleri, devlet başkanlığı sırasında kul hakkı ve sosyal adalet hususunda çok titiz davranırdı. Gece çalışmalarında ayrı işlere tahsis ettiği iki kandili vardı. Bunlardan birini kendi özel işleriyle ilgili notları yazarken kullanır, öbürünü ise devlet ve millet işleriyle ilgili yazışmalarda kullanırdı. Halife, birden fazla...
 3. Yücelmenin biricik yolu tevazu

  Yücelmenin biricik yolu tevazu

  Rabbi'nin rızasını kazanmak, O'na tertemiz dönmek isteyen müminlerin en belirgin özelliği alçakgönüllülük. Yok iken var edilmiş olduğunu, Her yönüyle Allah'a ait ve muhtaç olduğunu, O'nun yardımı yetişmezse hiç bir hayra ulaşamayacağını, Mülkün ve hükümranlığın gerçek sahibinin O olduğunu bilmek... İç ve dış aleminde Hayatı buna göre, böyle yaşamak... Olgun başaklar gibi eğik ama...
 4. Hz. Peygamber Efendimizin Aile İçi İlişkiler ile ilgili öğütleri tavsiyeleri

  Hz. Peygamber Efendimizin Aile İçi İlişkiler ile ilgili öğütleri tavsiyeleri

  Yaşamı boyunca tüm İslam alemine ve dünya insanlarına örnek olmuş Hazreti Muhammed ( S.A.V) efendimizin Aile içi ilişkiler ile ilgili öğütleri ve tavsiyelerini aşağıdan bulabilirsiniz. Peygamber efendimizin aile içi ilişkiler ile ilgili öğütleri “En olgun imana sahip mümin huyu en güzel ve ailesine karşı en nazik, lütufkar olanıdır (Nesai, Tirmizi ve Hakim’in de yaklaşık anlamda rivayetleri...

Sayfayı Paylaş