Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Peygamberimzin (S.A.V.) Misafir Sevgisi

  Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  peygamberimizi misafir eden sahabenin bulunduğu semt hz muhammed misafirlerine ikram
  PEYGAMBERİMİZİN MİSAFİR SEVGİSİ


  Peygamberimizin misafiri hiç eksik olmazdı. Uzaktan yakından pekçok misafiri gelirdi. Bazı devlet ve kabilelerden özel ve resmi heyetler gelir, günlerce kalırlardı. Peygamberimiz bu misafirlerle bizzat ilgilenir, ağırlar, hizmetlerini görürdü.

  Habeşistan'dan gelen heyete bizzat Peygamberimiz hizmet etti.

  Sahabîler, "Siz bırakın, yâ Resulallah, hizmeti biz görürüz" dediler.

  Peygamberimiz, "Onlar daha önce bizim arkadaşlarımıza ikram etmişlerdir. Şimdi ben de bu hizmetlerinin karşılığını vermekten zevk duyuyorum" buyurdu.

  Taif'ten gelen Sakif heyetini, mescitte misafir etti, ağırladı. Yine hizmetlerini kendisi gördü. Daha sonra onlar hep beraber Müslüman olarak yurtlarına döndüler.

  Peygamberimizin kendi evi misafiri kabule müsait olmadığı zamanlar, Ensardan Remle ile Ümmü Şerik'in evi misafirhane vazifesini görüyordu. Bu kadınlar iyiliksever, cömert kimselerdi. Bazen gelen misafirler o kadar çok olurdu ki, hizmetlerini rahatça görmek için böyle misafir evlerine taksim edilirdi.

  Peygamberimiz misafir konusunda din ayırımı yapmazdı. Herkese aynı yakınlık ve iyiliği yapar, aynı nezaket ve anlayışı gösterirdi.

  Ebû Basra Peygamberimizin bu tarafını şöyle anlatır: "Ben Müslüman değildim. Resulullaha misafir oldum. Geceleyin kalktım, bütün keçileri sağdım, sütlerini içtim. Böylece Resulullahı ve ailesini aç bıraktım. Fakat Resul-i Ekrem bana hiçbir şey demedi."
  Yine Ebû Hüreyre'nin anlattığına göre, bir gün Peygamberimize bir müşrik misafir oldu. Peygamberimiz süt ikram etti, içti. Bir daha ikram etti, onu da içti. Resulullahın bu ikramı karşısında duygulanan bu müşrik sabahleyin Müslüman oldu.

  Fakat Peygamberimizin devamlı misafirleri, mescidin yan tarafında ikamet eden, evi barkı, çoluk çocuğu olmayan fakir Sahabîlerin oluşturduğu Suffe Ashabı idi. Peygamberimiz onları kendi aile fertleri gibi görürdü. Onların eğitim ve öğretimlerini üzerine aldığı gibi, geçimlerini de kendisi karşılardı.

  Peygamberimizin ancak dört kişinin taşıyabileceği büyüklükte bir kazanı vardı. Öğle vakti olunca bu kazan getirilir, yemek yapılır, Suffe Ashabı onun etrafına dizilir, Peygamberimizle birlikte ondan yerlerdi. Bazen o kadar kalabalık olurdu ki, Peygamberimiz oturmaya yer bulamaz, çömelirdi.

  Peygamberimiz bazen Suffe Ashabını kendi evinde de ağırlardı. Bunların sayıları, yüzle dört yüz arasında değişirdi.

  Bir gün Suffede bulunan Sahabîleri Hz. Âişe'nin evine götürdü. Hz. Âişe validemize evde ne varsa getirmesini söyledi. Yemek yenildikten sonra, varsa bir miktar daha getirmesini söyledi. Hurma ve süt geldi. Onları da yediler. Böylece Peygamberimiz onları bizzat evinde kendisi ağırladı.

  Bazen Peygamberimize çok sayıda misafir gelirdi. Peygamberimiz evde ne var, ne yoksa misafirlere ikram eder, kendileri ve ev halkı geceyi aç olarak geçirirlerdi. Peygamberimiz geceleri uyanır, misafirlerin bir ihtiyacının bulunup bulunmadığını sorardı. Onları yolcu edinceye kadar her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırdı.

  Bir gün Peygamberimize bir misafir geldi. Yorgun ve çok fakir olduğunu söyledi.

  Peygamberimiz hanımlarının birisinin evine haber gönderdi. Hanımı;

  "Yâ Resulallah, seni Hak Peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, evde sudan başka bir şey yoktur" dedi.
  Sonra başka bir hanımına gönderdi, ondan da aynı cevabı aldı. Neticede anlaşıldı ki, Peygamberimizin hanımlarının hiçbirisinin evinde yiyecek yoktur.

  Sonra Peygamberimiz Sahabîlere;

  "Kim bu adamı bu akşam misafir ederse Allah ona rahmet etsin" buyurdu.

  Bunun üzerine Ensardan bir zat kalktı. Kendisinin misafir edebileceğini söyledi ve aldı, evine götürdü. Hanımına:

  "Evde yiyecek bir şey var mı?" diye sordu.

  "Çocukların yiyeceğinden başka bir şey yoktur" cevabım aldı.

  Hanımına, "Çocukları bir şeyle oyala. Yemek isteyecek olurlarsa uyut, misafirimiz yemek yiyeceği zaman kalk, lâmbayı söndür. Tâ ki kendisiyle birlikte yemek yediğimizi göstermiş olalım."

  Sofraya oturdular. Misafir yemeğini yedi. Kendileri de yer gibi yaptılar, fakat aç olarak gecelediler.

  Ev sahibi sabah olunca Peygamberimizin huzuruna geldi. Peygamberimiz kendisine şu müjdeyi verdi:

  "Sizin yaptığınız bu güzel işten dolayı Allah her ikinizden de razı oldu."

  Dilimizde misafirperverlik kelimesi vardır. Misafiri sevmek, ağırlamak, yedirip içirmek, ihtiyaç ve istirahatını temin etmek hem sünnet, hem de millî bir gelenek halinde içimizde yaşamaktadır. Bunun kaynağı ise Peygamberimizin tavsiye ve teşvikleridir.

  Misafiri sevmek, onu ağırlamak imanın bir görüntüsü ve alâmetidir. Bir insanda iman ne kadar güçlü ise misafire olan yakınlığı da o nisbette artar.

  Ebû Hüreyre'nin rivayetine göre Peygamberimiz şöyle buyurdular:

  "Allah'a ve âhiret gününe iman eden misafirine ikram etsin.

  "Allah'a ve âhiret gününe iman eden akrabasını görüp gözetsin.

  "Allah'a ve âhiret gününe iman eden ya hayır söylesin yahut sussun."

  alıntı


   
 2. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Peygamberimzin (S.A.V.) Misafir Sevgisi
  emeğine sağlık canım çok güzel paylaşım olmuş teşekkürler:)
   
Peygamberimzin (S.A.V.) Misafir Sevgisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. anne sevgisi

  anne sevgisi

  Sakin, ilik ve gunesli bir gunde bir melek cennetten kacti, yasli dunyamiza indi ve tarlalarda, ormanlarda, sehirlerde ve kucucuk koylerde dolasmaya basladi. Gunes batar batmaz kanatlarini acti ve “Ziyaretim sona erdi, artik isik dunyasina donmem gerek. Fakat, buradan bir aniyla donmek istiyorum.” dedi. Guzel bir cicek bahcesine bakti ve “Bu cicekler kadar guzelini, bunlar kadar hos...
 2. Allah sevgisi ...

  Allah sevgisi ...

  allah sevgisi ile ilgili yazılar allah sevgisi ile ilgili hikayeler ALLAH SEVGİSİ Herkes, kendi varlığını, bunun olgunlaşmasını ve hiç yok olmadan devam etmesini ister. Kendini ve Rabbini bilen, varlığının devam etmesinin kendi elinde olmadığını, ancak Allahü teâlânın dilemesiyle var olduğunu bilir. Varlıkların hepsi Allahü teâlânın kudretiyle vardır. Hiç kimse, kendi kendini yaratıp,...
 3. Anne Sevgisi....

  Anne Sevgisi....

  anne sevgisi ile ilgili videolar anne konulu kısa hikayeler sevgisi ile ilgili kısa hikayeler sevgi Anne Sevgisi..... Küçük kız, kendini bildiği günden beri annesinden büyük bir şefkat görmüş ve ondan duyduğu sözlerle, pamuk prensesten daha güzel olduğuna inanmıştı. Ona göre; nur yüzlü ve badem gözlüydü. Bir tanecik yavrusuydu her zaman. Ama ilkokula başlayınca işler değişti. Arkadaşları...
 4. Sevgisiz Nikler

  Sevgisiz Nikler

  nikler msn nikleri, sevgisiz nikler, çarpıcı, en güzel, yeni, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, En duygusuz modunuzdasınız.Her şekilde yansıtmak istiyorsunuz.Buyrun size en sevgisiz nikler :D:D yaLanLar yaLanLar Sanki ßir céZa.. martıLarın d0ymak ßiLmez ÇıqLıkLarı. İçimde Durmak ßiLmeyen açLık : Sén ÇıqLıkLarı yok Olan yürekTe asK beklediM Kaybolan gönülé umuT bekledİm...
 5. misafir

  misafir

  misafir ile ilgili deyimler ve anlamları çok acil lütfen bulun..

Sayfayı Paylaş