1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.136
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Pilonoidal Sinus (sinus Pilonoidalis)

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Sakral sinüs olarak da adlandırılan pilonoidal sinüs, kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir ve küçük bir çukur veya geniş bir açıklık şeklinde gözlenebilir.
  Pilonoidal sinüslerin çoğunluğu doğuştan itibaren vardır ve zararsız küçük bir çukur şeklinde farkedilmeden durabilir. Bu çukurluklar bazılarında fazla miktarda kıl içerebilir. Pilonoidal sinüsler aynı zamanda derin bir kanala dönüşebilirler, bu durumda bu kanal içerisinde kıl olan bir sinüs meydana gelebilir. Kanal şeklindeki sinüsler mikropla enfekte olabilir ve akıntı oluşabilir. Çok nadir olarak bu kanal ilerleyerek omuriliğe ulaşabilir.

  Ergenlik döneminde pilonoidal çukur veya kanalcıklar enfekte olarak kist şeklinde bir yapı meydana getirebilirler buna pilonoidal kist veya sakral kist adı verilir. İşte böyle durumlarda o bölgede tekrar tekrar enfeksiyon gelişmesini engellemek için cerrahi olarak ya o bölge tamamen çıkarılır ya da kist boşaltılır.

  Nedenleri

  - Doğuştan pilonoidal sinüs olması

  - ciltte doğuştan kanal şeklinde sinüs bulunması

  Evde Yapabilecekleriniz

  O bölgeyi düzenli olarak temizleyip banyo yaparak, pilonoidal sinüsün temiz tutun ve ölü dokuları temizleyin. Koyu veya açık olsun her hangi bir akıntı meydana geliyorsa hekiminize müracaat edin.

  Belirtiler

  Bu bögede şişlik, kızarıklık, akıntı veya hassasiyet hissederseniz hekiminize müracaat edin.

  Bebeklik ve çocukluk döneminde yapılan düzenli hekim muayeneleri sırasında nadiren bu durum saptanmaktadır ve genelde belirti vermayeceğinden gözden kaçmaktadır.

  İlerlemiş hastalarda bacaklarda hareket sırasında meydana gelen ağrılar, idrarını tutamama gibi ciddi şikayetler meydana gelebilir.

  Tedavi

  Hafif bir ağrı ve akıntı olan durumlarda kuvvetli antibiyotik ve antiinflamatuvar ilaçlar denenebilir, ancak kist oluşan durumlarda cerrahi tedavi gerekmektedir.


   
Pilonoidal Sinus (sinus Pilonoidalis) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sinus ve Sinüzit Tedavisi

  Sinus ve Sinüzit Tedavisi

  Sinus ve Sinüzit Tedavisi -------------------------------------------------------------------------------- Hazırlayan: Türk KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Vakfı SİNÜS - AĞRl, BASINÇ, AKINTI Yardım edin sinüslerim beni öldürüyor! Bunu daha önce hiç söylediniz mi?. Eğer cevabınız hayır ise siz çok şanslısınız demektir. Çünkü her yıl milyonlarca lira sinüs problemleri için harcanmaktadır...
 2. Pilonoidal Sinus (sinus Pilonoidalis) Yeni doğan bebeklerde sakral çukurluk tedavisi

  Pilonoidal Sinus (sinus Pilonoidalis) Yeni doğan bebeklerde sakral çukurluk tedavisi

  PILONOIDAL SINUS (SINUS PILONOIDALIS) Sakral sinüs olarak da adlandırılan pilonoidal sinüs, kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir ve küçük bir çukur veya geniş bir açıklık şeklinde gözlenebilir. Pilonoidal sinüslerin çoğunluğu doğuştan itibaren vardır ve zararsız küçük bir çukur şeklinde farkedilmeden durabilir. Bu çukurluklar bazılarında fazla miktarda kıl içerebilir. Pilonoidal sinüsler...
 3. Pilonidal sinus neden oluşur?

  Pilonidal sinus neden oluşur?

  Pilonidal sinus, anusun 3-5 cm kadar üstünde, sakrokoksigeal bölgenin intergluteal katlantısı içinde küçük bir açıklık olarak ortaya çıkar. Dermise(derinin alt tabakası) penetre olan kıl nedeniyle geliştiği düşünülmektedir. Deriye rüptür ile birlikte enfeksiyon, kronisite ve rekürrens görülür. Genç erişkin yaşta (15-35) daha sık görülmesiyle birlikte tüm yaşlarda görülebilir. Erkeklerde...

Sayfayı Paylaş