Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Piranhalarda Beslenme

  Konu, 'Akvaryum' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  piranaların fare yemesi Piranhalar hususunda bilinen en büyük yanlış kayıtsız olarak her şeye saldırdıkları yedikleri ve kana susamış birer canlılar olduklarıdır.Bu kesinlikle doğru bir tanımlama değildir, asla zevk için öldürmezler bu yüzden piranha akvaryumlarında başka balıklarında yüzdüklerini görmek sizleri şaşırtmasın.

  Özellikle amazon için hayati önem taşıyan görevleri vardır bunlardan en önemlisi leşleri hızlı bir şekilde tüketerek etrafa yayılacak hastalık mikrop v.b şeylerin önüne geçmiş olurlar.Beslenme açısından sınır tanımadıkları ve ayırım yapmadıkları tek zaman kuraklık zamanıdır.Sağlam olsun olmasın yiyebilecekleri her şeye hatta kendi türlerine bile saldırıp bu zorlu dönemi atlatmaya çalışırlar.Onu haricindeki dönemlerde büyük ve sağlıklı balıklara pek rağbet etmezler genelde kendilerine daha iyi fırsatlar ararlar.

  Burada bir paranaaade Serrasalmus cinsi piranhalar için açalım, bunlar yapı itibarı ile sürü halinde dolaşmayı pek sevmeyen balıklardır. Serrasalmus spilopleura, Serrasalmus maculatus ve serrasalmus geryiler ise çok büyük olmayan sürüler oluşturdukları bilinmektedir.Bunları istisna olarak niteleyebiliriz ailenin çoğunluğunu oluşturan türler ise genelde asalak bir beslenme tarzını seçerler özellikle büyük balıkların protein yönünden zengin olan kuyruk ve yüzgeçleri ile beslenirler ama uygun fırsatları da yakaladıkları takdirde değerlendirirler.Tabi bu tür ülkemizde çok az insanda bulunan balıklardır.Genelde tanklarında tek olarak beslemektedirler

  Yukarıda ki bölümde anlattığım genel olarak beslenme karakterleri ve doğal ortamlarında ki beslenme şekli idi şimdi ise akvaryum ortamında nasıl sağlıklı besleyebiliriz ona gelelim.

  [​IMG]

  Akvaryum Ortamında Beslenme

  a-Genel olarak Diyetleri


  Bu konuda canlı yem her zaman bir tartışma konusu olsa da bunun bu balıklar için bir gereksinim olduğu unutulmamalıdır.Balıkların doğallıklarını sergilemeleri açsısından canlı yeme ihtiyaç duyarlar.Bu daha çok kişileri bağlayan bir şeydir tabi verip vermemek sizin kararınıza kalmıştır.

  Genel olarak diyetlerinde tavuk eti,hindi eti,dana yüreği her zaman bulunur alabalık ve sazanlarda parçalara ayrılarak menüye dahil edilebilir.Parçalayak yedikleri için kıyma verilmesi uygun bir tercih değildir.Çok sık olmamak kaydı ile karides ile beslenebilirler.

  Deniz ürünleri ile beslemek pek uygun değildir balıkları yağlandırmadan tutun tuzdan ileri gelen hazımsızlık sorunlarına kadar bir dizi olumsuzluk ile karşılaşabilirsiniz.Ancak haşlanmış ve iyi temizlenmiş yıkanmış karidesler sık olmamak kaydı ile verilebilir balıkların renkleri için iyidir protein değeri açısından zengindir.

  Kuş, fare, kedi gibi besinleri vermek zaten hiç uygun olmayan bir davranış şekli olmakla birlikte gerekte yoktur.Ayrıca hamster ve fare gibi canlıların her zaman için virüs ve bakteri taşıyabileceklerini de unutmamak lazım.

  Hasta ve ölü balıkları da vermekte potansiyel tehlikedir tankın durumu gayet steril balıklarda sağlıklı olabilir ve buna bünyeleri de gereği mukavemet edebilirler. Ama riske girmeye gerek yoktur.Özellikle ölüm sebebini tam bilmediğiniz canlıları akvaryumcudan alıp yada arkadaşınızın verin diye getirdiği durumlarda bu önerileri dikkate alınız.

  Pek çok piranha sever özellikle kolay ve ucuz olduğu için Japon balığını yem olarak tercih edre ama bu sağlıklı bir tercih değildir çünkü bu balıklarda “Thamianase” enzimi balıkların B vitamini :):):):)bolizmasını bozmaktadır.

  Not: Ayrıca özellikle cansız yemler dışındaki yemlere karıştırılarak yada akvaryum suyuna enjekte ederek vitamin B compleksi verilmesi arada faydalı olacaktır.

  [​IMG]

  Yavruluktan Erişkinliğe


  Piranha üretimi kolay olmadığı için lespistes,moli vb canlılar gibi tanklarımıza çok ufakken ziyaret etme olasılıkları çok zayıftır.Genelde pet shoplardan 2-3-4 cm den itibaren bulunurlar.Bundan daha ufak boyları ise özellikle doğduktan hemen sonra artemia ve yumurta sarısı 1 cm civarında ise tubifex gibi besinler ile besleyebiliriz.

  Tavuk,dana yüreği,uygun boylarda halka halinde alabalık,sazan,karides ve piranhaların boyuna göre canlı yemler(İsteye bağlı)

  Özellikle yavru piranhaları iyi beslemek gerekmektedir, bu hem ileride alacakları renkleri açısından hem de bu boylarda hızlı bir gelişim gösterdikleri için gereklidir.Özellikle 10 cm den sonra günlük beslenme periyodlarının yerini 1 günlük 2 günlük aralar şeklinde düzenlemek yerinde olacaktır.Bu ayrıca sindirim sistemleri içinde oldukça faydalı olacaktır.Doğada da her zaman yiyecek bulamadıkları göz önüne alınmalıdır.Özellikle 15 cm ve sonrası için beslenme aralığını 3-4-5 günlük aralıklar şeklinde yapmak mümkün olabilmektedir.Ayrıca Dorsum bölgelerinde (sırt yüzgecinin önünde) depolanan yağ stokları ilede uzun süreler aç kaldıkları opefe.com da yapılmış deneyler neticesinde ispatlanmıştır(3-4 ay)
  Buraya kadar piranhaların doğada nasıl beslendiklerini özellikle bize ilgilendiren kısmı olan akvaryum ortamında hangi besinler ile nasıl beslendiklerini anlatmaya çalıştım.Son olarak tavsiyelerim sürekli yem çeşitliliği yapmanız ve mümkün olduğunca habitatlarına uygun tarzda beslenme şeklini seçmeniz olacaktır.

   
Piranhalarda Beslenme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Piranhalar

  Piranhalar

  Piranhanın yemlenmesine tanık olan biri, bu anı ömrü boyunca unutmayacaktır. O an yaşanan duygular, insanda korku uyandıran çağrışımlar yaratıyor. Dracula ve beyaz köpekbalığı hariç, başka hiçbir yaratık bu kadar kötü bir üne sahip değil. Güney Amerika'da yaşayan bu yırtıcı balığın sadece adı bile insanların tüylerini diken diken etmeye yetiyor. Piranhalar hakkında kendilerine ulaşan ilk...
 2. İşte Dev Piranha !

  İşte Dev Piranha !

  Yakalanan Devasa Piranha Arkadaşlar afrikada yakalanan dev piranha. Muhteşem bir şey. Bir tanesi bu kadar büyükse, sürü halinde düşünün bunları.
 3. Piranha Akvaryumu ve Dekor

  Piranha Akvaryumu ve Dekor

  akvaryum kaya dekor akvaryum kaya dekoru piranha bakımı piranha kumu pirana çeşitleri Piranhalar geniş tanklardan hoşlanırlar en az 50 cm lik bir genişlik olmalıdır ama ideal olarak yükseklik ve genişlik 60-60 şeklinde olursa ilerisi içinde balıklarınız rahat eder.Uygun olabilecek bazı ölçüler 100-50-50, 120-60-60, 160-60-60 tabi 70 cm lik bir genişlik yada yükseklik daha iyi olur ama daha da...
 4. Tüm Piranhalar Ve Bilgiler(Resimli)

  Tüm Piranhalar Ve Bilgiler(Resimli)

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 5. Dengeli beslenme

  Dengeli beslenme

  Dengeli beslenme Sağlıklı olmanın sırrı, yediklerimizin çeşitleri kadar miktarlarına da dikkat etmekten ve vücudumuz için gerekli olan besin öğelerini doğru tüketebilmekten geçiyor. Sağlıklı büyüme ve gelişme için 40’dan fazla besin öğesine ihtiyacımız var. Bu besin öğelerini 6 ana grupta toplayabiliriz. · Karbonhidratlar : Ekmek, makarna, pirinç, tahıl ürünleri ve kurubaklagillerde yüksek...

Sayfayı Paylaş