1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  PKK’nın üstüne ’Yakupoğlu’yla yürüdüler

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  yakupoğlu kamuflaj yakupoğlu bot Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’a yönelik olarak başlattığı kara harekatına katılan 10 bin askerin soğuk hava koşullarıyla baş edebilmesini sağlayan botların üreticisi Yakupoğlu’nun cirosu 100 milyon dolara ulaştı. Yakupoğlu, TSK’ya yılda 1 milyon bot ve ayakkabı üretiyor.

  TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’a yönelik olarak başlattığı kara harekatına katılan 10 bin askerin kar ve soğuk hava koşullarıyla baş edebilmesini kolaylaştıran botları üreten Yakupoğlu’nun cirosu 100 milyon dolara ulaştı. Yıllık 4 milyon adetlik üretim kapasitesinin 1 milyon adedini Türk Silahlı Kuvvetleri’ne veren Yakupoğlu’nun Satış ve Pazarlama Direktörü Metin Tüfekçi, "Yaklaşık 10-15 yıldır üretim yaptığımız Türk Silahlı Kuvvetleri’nden kara harekatı öncesinde yeni ve acil siparişler almadık. Bu durum kurumun ne kadar programlı olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor" dedi. TSK’nın askerlerin karda kamufle olmasını sağlayan kamuflaj kıyafetleri için harcadığı yıllık bedel de 50 milyon YTL’ye ulaşıyor.

  ÇİN’DE FABRİKA: Türk Silahlı Kuvvetleri, her ürün grubunu olduğu gibi bot alımlarını da ihale yoluyla gerçekleştiriyor. Bu ihaleler sonucunda en fazla üretim yapan firma Yakupoğlu olurken, Yeşil Kundura, Dema, Özkan Kundura gibi firmalar da kuruma özel bot üretimi gerçekleştiriyor. Türk ordusunun yanısıra İngiliz, Amerikan ordularına da üretim yapan Yakupoğlu dünyada ordulara bot üretimi yapan ilk 3 firma arasında yer alıyor. İngiliz Ordusu’nun en büyük tedarikcisi olan şirket Çin’de kurduğu fabrikada da üretime en kısa zamanda başlamayı planlıyor. Yakupoğlu üretiminin yüzde 35’ini ihracatta kullanıyor.

  100 YTL’LİK BOT: TSK’ya 3 farklı tipte bot sattıklarına dikkat çeken Tüfekçi, kuruma verdikleri en kaliteli botların fiyatının 100 YTL civarında olduğuna dikkat çekerek, "Yaptığımız ayakkabıların numaraları 39’dan başlıyor. 47’ye kadar çıkıyor. Dünyada hiçbir ordunun ayakkabısı Türk ordusunun botlarındaki kaliteyi yakalayamıyor" dedi.

  3 FARKLI TiP VAR: Tüfekçi TSK’ya sattıkları farklı bot tiplerinin özelliklerini de şu şekilde anlattı: "Birinci tip botumuzu yüzde 100 su geçirmez özelliğe sahip aşırı soğuğa dayanıklı olanlar oluşturuyor. Askerlerin tüm askerlik dönemi boyunca kullandıkları bu botların içlerindeki özel astar da soğuk girişini engelliyor. Nefes alma özelliği ile ayağın terlemesini de engelleyn bu modelin asıl özelliği tabanında gizli. Kauçuk tabanı sayesinde bot kaymıyor. Ayrıca orta tabanı yumuşak, alt tabanı sert olduğu için ayakkabı hem daha hafif oluyor. Hem de yürümek kolaylaşıyor."

  İki parçadan oluşuyor ’kar botu’ kılıfı var

  Metin Tüfekçi, askerlerin harekatta kullandığı kar tipi botların da iki parçadan oluştuğunu belirterek şunları söyledi:

  Askerlerin, buz üzerinde ve aşırı soğuk hava şartlarında kullanması için kar tipi botları üretiyoruz.

  Siyah renki tek parça kauçuk malzemeden yapılan bu botların üzeri deri kaplı. İçerisinde de soğuğun etkisinin azalabilmesi için keçe yama kullanıyoruz.

  Bu botların üzerine bir de kar botu kılıfı kullanılıyor.

  Üzerindeki su geçirmez tekstil malzemesi ve geniş tabanı sayesinde, kılıf askerlerin kara batmasını veya buz zeminde kaymasını engelliyor.

  Birinci tip botlar bu havalara daha uygun

  AŞIRI soğuk hava koşulları için üretilmiş olan birinci tip botların, bu tip hava koşulları için çok daha uygun olduğuna dikkat çeken Metin Tüfekçi, "En iyisini komutanlar bilir. Onlar seçmişse doğru seçmiştir. Ancak, birinci tip botlar bizim verdiğimiz botlar arasında en kaliteli olanlar" dedi.

  Yeşil, orduya yılda 600 bin bot satıyor

  1970 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) üretim yapan Yeşil Kundura, kuruma yılda 600 bin adet bot üretiyor. Yazlık ve kışlık olmak üzere iki farklı tip üretim yapan Yeşil Kundura yazlık botun imalatında, kopmaya ve yırtılmaya karşı dayanıklı, esneklik kabiliyeti fazla olan krom dibağlı düz vidala deriler kullanıyor. Bu özelliklerdeki deri ile beraber özel bir kumaş ile üretim yapılıyor. Bu kumaşlar ise su iticilik ve hava geçirgenlik özellikleriyle öne çıkıyor. Yıkamadan sonra boyutu ve rengi değişmeyen, kuru ve yaş sürtünmelere karşı dirençli yapıya sahip botların tabanları da aşınmaya karşı dayanıklı. Botlar darbeleri kolay absorbe edebiliyor. Ayrıca, engebeli arazi şartlarında kaymayan özel kauçuk malzemeden imal ediliyor. Botların tabanları, bilgisayar ve robot destekli direkt kauçuk enjeksiyon sistemi ile enjekte ediliyor. Botların derilerinin dikişlerinde kullanılan dikiş iplikleri de su geçirmiyor.

  MÜSİAD: Harekattan sonra Irak’a ticaret daha da artar

  MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, sınır ötesi operasyona "tam destek" verdiklerini bildirdi. Bolat, ülke ekonomisinin bu harekattan etkilenmesini beklemediklerini belirterek, şöyle konuştu: "Bu harekat ülkemizin ve halkımızın güvenliğini sağlamaya yöneliktir ve kapsamı, amacı, sınırları bellidir. Türk ekonomisinin bu harekattan etkilenmesini beklemiyoruz. Türkiye güçlü ve büyük bir devlettir. Ekonomisi bu tür gelişmeleri kaldıracak güçtedir. Türk-Irak ticaretinin de harekatın tamamlanmasının ardından artarak devam edeceğine inanıyoruz. Hükümetimizin attığı diplomatik adımlarla haklılığımızı tüm dünyaya kabul ettirmesi de sevindirici bir gelişmedir. Dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu harekatı büyük bir başarıyla tamamlayacağına olan inancımız tamdır. Temennimiz en düşük kayıpla harekatın sona ermesi ve Mehmetçiklerimizin topraklarımıza geri dönmesidir. Teröre yönelik askeri tedbirlerin yanında sosyal ve ekonomik tedbirlerin de alınması gereklidir.

  Hürriyet
   
PKK’nın üstüne ’Yakupoğlu’yla yürüdüler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. üst kat

  üst kat

  Rüyada kendinizi bir binanin en üst katinda oturuyor görmek, mevki itibariyle çok üstün bir mevkie çikacaginiza veya o mevkide bulunan bir kimseden büyük bir yardim ve menfaat göreceginize, gerek para ve gerek mevkice simdi bulundugunuz durumdan kat kat yüksege çikacaginiza ve herkesin dikkatini üzerinize çekeceginize delalet eder.
 2. Göksel - Ay'da Yürüdüm

  Göksel - Ay'da Yürüdüm

  Hülyaya daldım gezdim dolandım Deli cesaretimle ne işlere karıştım Nehirleri aştım,dağları aştım Düşlerinin en güzeline AŞK'a bulaştım Ben Ay'da yürüdüm bulutlarda yüzdüm Bi anda yatağımdan yeryüzüne düştüm(x2) Dünyaya baktım şarkılar yazdım Olmaz diye bişey yok imkansıza inandım Bi makina yaptım zamana aktım Nuh'un gemisiyle diyar diyar dolaştım Ben Ay'da yürüdüm bulutlarda yüzdüm Bi anda...
 3. Ferudun Düzağaç _ yürüdüm

  Ferudun Düzağaç _ yürüdüm

  Yürüdüm adım adım Masallardan ışık aldım Güleç yüzüm mahçup kalbim Kıpkırmızı yürüdüm Yürüdüm aşık oldum Yürüdüm kaşif oldum Öğrenmekle geçmiyor hayat Ağırlaştım yürüdüm Yürüdüm babam öldü Yürüdüm kızım oldu Bazen bahar bazen kara kış Sızım oldu yürüdüm Yürüdüm evsiz kaldım Yürüdüm sensiz kaldım Hiç gitmez sanıyordum Sevgi gitti yürüdüm Yürüdüm alev aldım Yürüdüm kül olup kaldım Gül...
 4. Kadınlar şiddete karşı yürüdüler

  Kadınlar şiddete karşı yürüdüler

  Kadınlar dün kendilerine yönelik şiddeti çeşitli eylemlerle protesto etti. İstanbul'daki eyleme polis müdahale etti.. Ankara'da bazı sivil toplum örgütleri, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'' dolayısıyla kadına yönelik şiddeti protesto etti. Çeşitli sivil toplum örgütlerinden oluşan Ankara Kadın Platformu üyeleri Güvenpark'ta bir araya...
 5. Peker Açıkalın ayağa kalktı yürüdü!

  Peker Açıkalın ayağa kalktı yürüdü!

  peker açıkalının sağlık durumu, ayağa kalktı, yürüdü, iyileşti, komadan çıktı, konuştu, Geçtiğimiz günlerde kızının okulu önünde bir trafik polisi ile tartıştıktan sonra fenalaşıp günlerce yoğun bakımda yatan Peker Açıkalın nihayet ayağa kalktı ve yürüdü Melek'ler. İşte O Haber! Bir süredir yoğun bakımda tedavisi süren Peker Açıkalın'ın dün ayağa kalkıp yürüyebildiği belirtildi...

Sayfayı Paylaş