gebe
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  8.130
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  Ödül Puanları:
  0

  Plasenta

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Dokuz aylık macera sona erip bebeğiniz dünyaya merhaba dedikten hemen sonra doktorunuzun dikişlerden önce yapacağı bir işlem daha vardır:
  tüm hamilelik boyunca bebeğinizin pekçok gereksinimini karşılayan plasentayı çıkarmak. Halk arasında son ya da eş olarak da adlandırılan plasenta geçici bir organ olup hamilelik açısından hayati öneme sahiptir.
  Tüm hamilelik süresince fetus tüm gereksinimlerini annesi yardımıyla sağlayan bir parazit gibidir. Çok erken dönemlerde embryo çok küçük olduğundan gereksinimleri ve atık ürünleri de son derece azır ve bu gereksinimlerini rahim boşluğu salgıları yardımıyla giderebilir. Ancak bu durum çok çabuk değişkenlik gösterir. Embryo büyümeye devam edip dolaşım sistemi oluştuktan sonra besin maddesi ile gaz alışverişini sağlayacak daha etkili bir sisteme gerek duyar. Bebeğin dolaşımı ile annenin dolaşımı arasında bu alış verişi sağlayan sistem plasentadır.
  Madde alışverişi dışında plasentanın bir başka görevi daha vardır. Plasenta ana endokrin organlardan birisidir. Östrojen ve progesteron gibi steroid hormonlar ile bazı protein hormonların salgılanmasından sorumludur.
  Plasentanın gelişimi
  Plasentanın oluşumu gebeliğin çok erken dönemlerinde, embryo daha blastokist aşamasındayken başlar. Embryo rahim duvarı içine yerleştikten sonra (implantasyon) bazı hücreler ayrışarak bebeği oluştururken diğer hücreler plasentayı oluşturmak üzere farklılaşmaya başlar. Bu aşamada rahimin iç kısmını döşeyen ve endometrium adı verilen tabaka da farklılaşır. Bu tabaka artık desidua olarak adlandırılır. Endometriumun bu değişimi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisi ile olur.
  Plasenta gebeliğin yaklaşık 18 haftasına kadar büyümeye devam eder. Bu döneme kadar gebeliğin sürdürülmesi için gerekli hormonal destek yumurtalıklar tarafından salgılanır. Daha sonra ise bu görevi plasenta üstlenir.
  Genelde doğumda plasenta 20-22 santimetre çapında disk şeklinde bir yapıdır, 2-2.5 santimetre kalınlığında ve yaklaşık 500 gram ağırlığındadır.Bununla birlikte plasenta boyutları çok değişkenlik gösterebilir.
  Op.Dr. Mustafa Alihanoğlu

   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.703
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: Plasenta

  emegine saglik canim,paylasim icin tskler önemli bilgiler,
   
 3. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.382
  Beğenilen Mesajlar:
  394
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: Plasenta

  Paylaşım için teşekkürler
   
Plasenta konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Protestolar buraya plase

  Protestolar buraya plase

  Melekler mekanında protesto etmek istediğiniz herhangi bi şahısı veya konu içerisinde beğenmediğiniz size uygun oılmayan şeyleri burada protesto edebilirsiniz melekler:clap2:
 2. ABLATIO PLASENTA nedri neler yapılmalıdır

  ABLATIO PLASENTA nedri neler yapılmalıdır

  ABLATIO PLASENTA Ne Bilmeli ? Ablasyo plasenta için bilmeniz gereken ; Plasenta ( eş ) , anne rahminde gelişen bebek ile anneyi birleştiren dokudur. Bebeğe; oksijen ve yiyecek sağlar ve karbondioksit ile artık maddelerin atılımını gerçekleştirir. Normal olarak , bebeğin doğumuna kadar , anne rahminin bir yerine yerleşmiş şekildedir. Ablasyo plasenta ( abruptio plasenta = plasental ayrılma )...
 3. Plasenta nedir?Doğumda plasentanın doğması

  Plasenta nedir?Doğumda plasentanın doğması

  placenta nedir plasenta nedir Doğumun evrelerinden olan plasentanın doğumu ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri paylaşıyorum. Kordon kesildikten sonra ebenizin yapacağı ilk şey (bebeği kontrol ettikten sonra) plasentanın doğru ve hızlı bir şekilde doğmasını sağlamak olacaktır. Bebek doğduktan sonra devam eden rahim kasılmaları, rahmin büzülmesi ve geri çekilmesi, plasentanın yatağını...
 4. Plasenta previa

  Plasenta previa

  Herkese merhaba şu anda hamile olup plasenta previa yani plasentanın aşağıda olduğu durumu yaşayanlar var mı varsa paylaşalım lütfen...
 5. plasenta previa nedir ?

  plasenta previa nedir ?

  Plasenta previa nedir bilgi ricia ediyorum.

Sayfayı Paylaş