1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Play Off Sistemi Hakkında Bilmedikleriniz...

  Konu, 'Spor' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  play off sistemi nedir nasıl işleyecek nasıl uygulanır 2011 süper lig ile ilgili bilgiler burada melekler Türkiye Futbol Federasyonunun verdiği kararlar Süper Lig play off sistemine geçiyor melekler :) Şike soruşturmalarının ardından gündeme gelen ve kabul edilen play off sistemi ile ilgili bilgilerimiz şöyle;  < Konu Resmi..>  İlk play off sistemi Avustralya rugby turnuvasnda kullanılmış.Sisteme göre ligdeki en üst 4 takım, şampiyonluk için kendi aralarında yeniden maç yapıyorlar. İlk 2 takım sonraki 2 takıma göre daha avantajlı bir hale geliyor. Kazanan takım önceden belli olmasın, üst sıralarda kopma olmasın, şampiyonluk mücadelesi sonuna kadar devam etsin ve şike gibi sorunlarla karşılaşılmasın düşüncesiyle geliştirilmiş bir sistem play off.


  Play Off Sistemi Nedir?

  Peki Türkiye Süper Liginde play off sistemi nasıl olacak, nasıl uygulanacak?

  Spor Toto Süper Lig’de ilk 34 karşılaşma normal seyrinde yapılacak. Bir farkla, artık maçlar hafta içi de yapılacak. 34 haftanın 9 haftasında maçların hafta içi oynanması planlanıyor. Hafta içi hafta sonu futbol maçları gerçi play off ile ilgili değil, bu da alınmış ek bir karar.

  34 haftadan sonra ligdeki ilk 4 takım kendi aralarında maçlar yapacak ve şampiyonluk ve sıralama bu maçlara göre belirlenecek. İlk 2 takımın diğer 2 takıma göre bazı avantajları da olacak.

  İlk 4 takım aynen çeyrek finallere kalıyormuş gibi de düşünebiliriz bu sistemi.
  Play off Sisteminde Şampiyon Takım Nasıl Belli Olacak Playoff sisteminde ligdeki ilk 4 takım kendi aralarında maç yapıyor.

  Önce ligdeki 1. ve 2. takım kendi aralarında maç yapar. Kazanan takım direk final oynamaya hak kazanır.

  Sonra ligin 3. ve 4. takımı kendi aralarında maç yapar.
  1. ve 2. takımın kaybedeni ile, 3. ve 4. takımın kazananı maç yapar.
  Final maçı ise, 3 numaralı aşamanın kazananı ile 1 numaralı aşamanın kazananı arasında yapılır.

  Böylece görüldüğü üzere, birinci ve ikinci olarak Play off lara kara ligi bitiren takımların ekstra avantajı oluyor. Ancak 3. ya da 4. olarak ligi bitiren takımların bile şampiyon olma şansaları devam ediyor.


  Spor Toto Süper Lig’de Nasıl Uygulanacak


  Normal playoff sisteminden biraz farklı olarak Türkiye Spor Toto süper lig’e entegre edilmesi de muhtemel sistemin. Sistem aşağıdaki şekilde yürüyecek;

  Süper Lig 34 haftada bitecek, yani süper ligin normal süresi 34 hafta olacak. Bu sürede 9 hafta boyunca Çarşamba günleri de lig maçları da oynanacak. Lig bitiminde ilk 4 sırayı alan takımlar kendi aralarında play-off maçları oynayacak ve play off turnuvası sonucuna göre şampiyon tayin edilecek.

  Takımlar play-off’a normal sezonda topladıkları puanın yarısı ile başlayacak. Playoff’un ikincisi Şampiyonlar Ligi ön eleme, üçüncüsü ise UEFA Avrupa Ligi ön elemelerinde oynama hakkı kazanacak.


  Playoff gelişmemiş ülkelerin sistemi

  Digiturk'ün Kulüpler Birliği üyeleriyle yaptığı toplantıda gündeme getirdiği ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun hayata geçirmesi beklenen playoff sistemi Avrupa'da yalnızca takımlar arasında güç dengesinin uçurum olduğu küçük futbol ülkelerinde var.

  Lig şampiyonunu playoff sonucuyla belirleyen en kayda değer lig Belçika. Belçika'da ligin normal sezonunu ilk altı sırada bitiren takımlar bir "şampiyonluk playoff"u oynuyor. Takımlar normal sezonda aldıkları puanların yarısını playoff'a taşırken, buçuklu puanlar yukarı yuvarlanıyor.

  Playoff sonunda puan eşitliği yaşanması hâlinde ise yukarı yuvarlanan yarım puanlar geri alınıyor.

  İsrail'de oynanan playoff da Belçika'dakine benziyor. Orada da playoff ilk altı takımla ve normal sezondaki puanların yarısı taşınarak oynanıyor.

  Andorra, Güney Kıbrıs, San Marino...

  FIFA sıralamasında Avrupa'nın en gerisinde yer alan Andorra'da da playoff sistemi uygulanıyor.

  Sekiz takımlı ligde normal sezonu ilk dört sırada tamamlayan kulüpler, tüm puanlarını taşıdıkları playoffta birbirleriyle ikişer maç daha oynuyor. Normal sezonda son dörtte kalan diğer kulüpler de bir "düşme playoff"u oynuyor.

  Güney Kıbrıs'ta uygulanan playoff sisteminde de ilk dört takım tüm puanlarını playoff'a taşıyor ve Andorra'daki gibi altışar maç daha yapıyorlar.

  San Marino'da ligin normal sezonu iki grup hâlinde oynanıyor. Daha sonra ise eleme usulü bir playoff oynanıyor. Ligde grup birincileri bu playoffun ilk iki turunda oynamıyor. Bu playoffta iki yenilgi alan takım elenirken, sona kalan iki takım tek maç üzerinden final oynuyor. Kazanan şampiyon oluyor.

  Hollanda'da tepki almıştı

  Bunun dışında playoff, Hollanda ve Yunanistan gibi ülkelerde Avrupa Kupaları'na katılacak takımları belirlemek için kullanılıyor.

  Hollanda'da başlangıçta şampiyonun ardından Şampiyonlar Ligi'ne gidecek ikinci takımı belirlemek için kullanılan playoff, futbolseverlerden ve kulüplerden gelen yoğun tepkiler üzerine yalnızca UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak takımları belirlemek üzere kullanılmaya başlandı. Yunanistan'da ise playofflarda kullanılan katsayılandırma sisteminde ligden getirilen puanların çok az olması, playoff'a kalmayı garantileyen takımların ligi bırakarak kendilerine Şampiyonlar Ligi'ni getirecek playoff hazırlıklarına başlamasına neden olduğu için eleştiriliyor.

  Eğer bu statü kabul edilirse, yayıncı kuruluş daha fazla decoder satma imkanına kavuşacak.

  "Uygulanamaz" Denmişti

  Bu arada Spor Hukuk Enstitüsü Başkanı ve CAS üyesi Kısmet Erkiner, dün gece CNN Türk'e yaptığı açıklamada "Lig, 5 Ağustos'ta resmen başladı. Sadece ertelendiği söylendi. Bu yüzden kural değişikliği olamaz. Olursa mahkeme yolu ile iptal söz konusudur. Kısaca bu sezon play-off sistemi uygulanamaz" demişti.


   
Play Off Sistemi Hakkında Bilmedikleriniz... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. NBA Play-off Rekorları

  NBA Play-off Rekorları

  PLAYOFF PLAYOFF KARİYERİNDE EN FAZLA MAÇTA YER ALAN OYUNCU Normal sezonunda olduğu gibi Playoff’larda da üst sıralarda sürekli Kareem Abdul-Jabbar ismi yer almakta. 237 playoff maçında oynayan Kareem Abdul-Jabbar’ın bu kategoride ilk sıradaki yeri oldukça sağlam. Çünkü en yakın takipçisi Scottie Pippen 204’de kalmış durumda. Danny Ainge 193 ile 3., Magic Johnson’ın 190 maçla 4.sırada yer...
 2. play off sistemi nedir

  play off sistemi nedir

  ya genelde maçlar başlayacak diye duyuyorum bu kelimeyi play off sistemi nedir tam olarak bilgisi olan bana bilgi verebilir mi lütfen ?
 3. Google Play Hakkında Bilgi

  Google Play Hakkında Bilgi

  Google Play Hakkında Bilgi verin bana acil bilgi verirseniz çok sevinirim.
 4. Play off süper final fikstürü belli oldu mu?

  Play off süper final fikstürü belli oldu mu?

  play off süper final fikstürü belli oldu mu acaba arkadaşlar? ligin bitmesi ile başlayacak süper finalde hangi takımlar, hangi eşleşmeler ile oynayacak acaba çok merak ediyorum, yardımcı olun lütfen...
 5. Süper Final Fikstürü ( Play-off eşleşmeleri ) 2012

  Süper Final Fikstürü ( Play-off eşleşmeleri ) 2012

  süper final fikstürü eşleşmeleri, süper lig play off eşleşmeleri. Süper Lig'in normal sezonunun sona ermesi ile birlikte hayata geçirilen " Süper Final " , 4 büyük takımı karşı karşıya getiriyor. TFF yönetimi tarafından yapılan kuralar ile belirlenen eşleşmeleri sizler için inceledik, işte detaylar; Spor Toto Süper Lig şampiyonu ile Avrupa kupalarına katılacak takımları...

Sayfayı Paylaş