1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Plazma TV nedir?

  Konu, 'Mp3 Çalar Tv Aksesuar' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Elektrik verildiğinde ışık yanan gaz dolu hücrelerden oluşan bir çeşit panel televizyon olan plazma TV, renkte ve kontrastta herhangi bir kayıp olmaksızın çok geniş açılardan izlemeye imkan veriyor.
  Plazma, birbirine eşit sayıda bağımsız elektron ve pozitif iyonlardan oluşan elektriksel anlamda Nötr, yüksek iyonize edilmiş gaz karışımının farklı bir hale dönüştüğünde kendisine verilen isimdir. Neon-xenon gazı enjekte edilmiş, sıkıştırılmış iki panelden (cam) oluşmaktadır.
  Plazma teknolojisinde her pikselde içleri neon-xenon gazı ile dolu düşük basınçlı kapalı cam bölmecikleri vardır. Bu ufak plazma bölmelerinin ardında kırmızı, mavi ve yeşilden oluşan renkli fosforlar bulunur. Cihaza elektrik verildiğinde bu bölmelerin içindeki neon-xenon gazı, maddenin üç halinden farklı olan plazma haline dönüşür ve görünmeyen UV ışını yayar. Bu ışın kırmızı, mavi ve yeşil fosfor tabakasına çarparak görünür.
  Plazma TV’ler, ışığı doğrudan ekran hücrelerinden veyapiksellerinden yaymaları sayesinde, herhangi bir keskinlik veya detay kaybı yaşamadan hareketli objeleri görüntüleyebilirler. Ayrıca renkte ve kontrastta ciddi herhangi bir kayıp olmaksızın çok geniş açılardan izlenebilirler.
  Plazma TV’ler, LCD’lere göre daha fazla güç kullanmazlar. Plazma TV’ler, bir pikselin aydınlanması için tek bir plazma hücresinin ateşlenmesine ihtiyaç duyar. Plazma piksellerinde karanlık, onlara giden gücün kesilmesi ile temin edildiğinden, plazma TV’ler nispeten daha az enerjiyle karanlık görüntüleri oluştururlar.
  Plazmalarda yarı ömür denilen bir terim kullanılmaktadır. Yarı ömür, plazmanın parlaklığının, bu süre içerisinde, kapasitesinden yaklaşık yüzde 50’sini kaybedeceğini belirtmektedir. Bu nedenle, yaklaşık olarak 60.000 saatlik bir ömür sunan plazma TV’lerin günde dört saat açık kalması durumunda yarı ömrü 18-20 yıla kadar olmaktadır. Plazma ekranlar, gerçekte kullandığımız görüntü ayarlarına bağlı olarak daha uzun süreli kullanılabilirler. Örneğin, kontrastı düşük tutarak plazma ekranın ömrünü potansiyel olarak uzatmak mümkün.
  Plazma televizyonlardaki gaz yeniden doldurulamayacağı gibi sızması da mümkün değildir. Plazma ekrandaki her bir piksel içindeki gaz, güvenli bir şekilde kapatılmıştır. Bir pikselin bozulması durumunda yeniden gaz doldurarak tamir etmek mümkün değildir. Diğer bir deyimle, plazma ekranındaki bir veya birden çok sayıda piksel kararırsa, tüm plazma panelin değiştirilmesi gerekir.
  Rakım yükseldikçe düşen hava basıncı, plazma TV'lerin ömürlerini azaltabilir. Çoğu plazma, deniz kenarı veya buna yakın yerlerde kullanılabilecek şekilde dizayn edilmektedir. Plazma televizyondaki pikseller, neon-xenon gazlarıyla dolu camdan yuvacıklarından oluştuğundan, normalden ince hava, bu yuvacıkların içindeki gazlarda artan basınça neden olur. Deniz suyu seviyesinden daha yükseğe çıkıldıkça, plazma TV'nin, dışarıdaki hava basıncındaki değişikliği telafi edebilmek için daha çok çalışması gerekir. Bunun sonucunda da televizyon daha çok ısınacaktır ve soğutma fanları (eğer varsa) daha çok çalışmak zorunda kalacaktır. Bu da kullanıcının bir titreşim sesi duymasına sebep olabilir. Eğer yaşadığınız yer, deniz seviyesinden çok yüksekse, plazma televizyonunuzu almadan bu durumun bir sorun olup olmayacağını araştırmalısınız. Bazı plazmalar, 5 bin feet (1524 metre) yüksekliğe kadar sorunsuz çalışabilecek şekilde üretilmiştir.
   
Plazma TV nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. LCD TV nedir?

  LCD TV nedir?

  İki panel arasındaki sıvı kristalden oluşan LCD ekran, arka kısmındaki beyaz floresan ışığın ön tabaka sayesinde kırılmasıyla titremeyen görüntü sağlar. LCD paneller, iki kat polarize cam arasında yer alan yüzbinlerce likit kristal hücreden oluşur. Camların iç kısmında elektronlar vardır, dışında ise iki kat olmak üzere polarizatör bulunmaktadır ve camın üstünde yansıtıcı ya da kaynak aydınlık...
 2. LG 42PC1RR plazma TV

  LG 42PC1RR plazma TV

  plazma ayakları plazma tv ayakları LG 42PC1RR plazma TV, zaman makinesi gibi çalışan büyük ekran televizyonlar ailesine katılan son ürünlerden biri. DVR (dijital video kayıt) kayıt özelliğine sahip olan ürünün, zaman makinesi sınıfında değerlendirilmesinin sebebi hem analog hem de dijital yayınları, tümleşik 80 GB sabit diskine yazarak istenen zamanda seyir imkanı tanıması. 20 saat HD veya...
 3. Türk işi plazma Tv:)

  Türk işi plazma Tv:)

  Türk işi plazma Tv:deli: buda arkadan görünüşü
 4. Tv Üniteleri ve Plazma Sehpaları

  Tv Üniteleri ve Plazma Sehpaları

  tv üniteleri plazma sehpaları plazma sehpa modelleri sehpası sehpaları modelleri Melişler gerçekten çok güzel modeller buyurun :)
 5. 2016'dan Gelen Plazma Tv Ünitesi Şıklığı

  2016'dan Gelen Plazma Tv Ünitesi Şıklığı

  Yaşam üniteleri her zaman salonlarımızı ve oturma odası dekorasyonlarımızı özelleştiren görünümler arasında kendini göstermektedir. Farklı bir görünüm arayışı içinde olanlar için harika bir tercih olacak olan yaşam üniteleri değişiklik arayışlarında acil tercih olabilmektedir. Hem şık hem kullanışlı hem de gösterişliliği ile depolama alan zenginliğini de içinde barındıran fonksiyonel...

Sayfayı Paylaş