1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Porselen kronlar

  Konu, 'Diş Tedavisi' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  Dişlerdeki yıkımın fazla olduğunda dişin tamamının porselen kron ile kaplanmasıdır , porselen kronlar aaaa porselen veya destekli olabilir. aaaa porselen kronlar destekli porselenlere göre daha estetik ve doğal görünür. Proaaa:
  SABiT PROaaaLER
  Dişlerin ve çevre dokularin çeşitli nedenlerle madde kaybina uğradiği ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onlari onarmak ya da yerine konmasi için kullanilan, hazirlanmiş materyallere proaaa adi verilir.
  Proaaain Amacı ;
  Proaaade, hastanin kaybolan fonksiyonlari tekrar kazandirilmaya ayni zamanda bozulan konuşmasinin da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olmasi amaçlanmaktadir. Proaaa uygulamalariyla kaybedilen ağiz sağliği düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açidan da desteklenmesi sağlanir.
  Bu da fonksiyonel bozukluklarin yani sira, insanlarda kendine güven duygusunun azalmasina neden olur. Bu durumda olan hastalara yapilan çeşitli proaaalerle insanlarin yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanir.
  Yillar boyunca insanlarin yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazi nedenlerle diş gicirdatmalari sonucunda, dişler farkli oranlarda aşinirlar. Ayrica çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazi bölümlerinde kirilmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron adi verilen proaaaler ile dişlerin kaybolan yapilari, tekrar yerine konur. Bu kronlar porselen, akril ya da dişhekimliği için iözel olarak üretilmiş olan alaşimlari kullanilarak yapilir. Dişhekimliğinde son dönemdeki gelişmeler bu yapilarin son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir.
  KAPLAMA

  Dişlerin ağizda görünen kisimlarinin yerine yapilan ve hasta tarafindan çikarilamayan proaaalerdir. Kaplamalar;
  • çürük veya başka bir nedenle aşiri madde kaybi olan dişlerin restorasyonu;
  • Renkleşmiş ve rengi geri döndürülemeyen dişlerde;
  • şekil bozukluğu olan dişlerde yapilir.
  Dişler kaplama yapilacak şekilde şekillendirilir. Daha sonra ölçüsü alinip Laboratuarlarda hekiminizin verdiği kararlar doğrultusunda hazirlanir. Provalarin ardindan kaplamaniz yapiştirilarak işlem bitirilir.
  Uygulanan kaplamalarin bakimi tipki sağlikli dişlerin bakimi gibidir. iyi yapilmiş bir kaplama fonksiyon açisindan ve temizlenme açisindan sağlikli bir dişten farksiz olmalidir.
  KöPRüLER
  Köprü eksik dişlerin yerine proaaa yapabilmek için komşu diğer dişlerden destek alinarak yapilan proaaalerdir.
  Köprü yapilmadiği taktirde hastanin komşu dişleri ve diğer çenedeki karşit dişi, çekim boşluğuna doğru hareket eder. Bu nedenle bozulan diş kapanişi çürüklere ve diş kayiplarina yol açar.
  Kaplamada olduğu gibi diş hekiminiz tarafindan destek olarak alinacak dişler şekillendirilip ayni işlemler gerçekleştirilerek yapilir.
  Bakimi, rutin bakim işlemleri yani sira boşluğa konulan parçanin alt kisminin özel diş ipleri ile, diş hekiminizin göstereceği şekilde temizlenerek yapilir.
  Porselen, değerli kombinasyonlari özel cam maddeler ve özel plastiklerden hekiminizin seçimi doğrultusunda yapilir.
  SABiT PROaaa UYGULAMALARI
  Sabit proaaalerde klasik ve günümüze kadar uygulanan yöntemlerde, proaaa oluşturulurken altyapi olarak llerin dayanikliliğindan, üst yapi olarak da seramiğin estetiğinden faydalanilmiştir. Bu yöntem halen geçerli ve kullanilir olmakla birlikte artan estetik ihtiyaçlara cevap vermek için gelişen teknolojiyle birlikte çok değişik maddelerle doğal görünüşü birebir taklit edebilen sabit proaaa uygulamalari da artik klinik çözümlere eklenmiştir.
  STANDART L ALAŞIMLI UYGULAMALAR
  Bu proaaalerde altyapi olarak diş dokularina uyumlu, gerekli dayanikliliğa sahip ve sağliği idame ettirebilecek dişhekimliğine özel ller kullanilir.
  üst yapi olarak da dental seramik estetik görünümü sağlamak için kullanilir. Standart alaşimli sabit proaaaler tüm dişlere uygulanabilmektedirler. Artik klasikleşmiş yöntemler olarak da oldukça başarili sonuçlar vermektedirler.
  DEĞERLi L ALAŞIMLI UYGULAMALAR
  Bu proaaalerde altyapi maddesi olarak altin içeren değerli alaşimlari kullanilir. üst yapida estetik yine seramik uygulamalari ile sağlanir. Bu alaşimlar dişhekimliğine özel karişimlardir.
  Peki neden bu proaaaler tercih edilirler?
  • Altin dişhekimliğinde kullanilan maddeler içinde diş, diş eti ve çevre dokularla en iyi uyum gösteren maddedir. Dolayisiyla proaaa uygulanan bölgelerdeki dişeti problemlerini en aza indirir.
  * Sağlikli dişetleri
  • lin proaaalerdeki en önemli görevlerinden biri de dişleri sararak onlari sağlikli olarak korumaktir. Tabii olarak bunun yolulin kolaylikla hazirlanmiş dişin şeklini alabilmesinden geçer. Altin işlenebilirliği en üst seviyede llerden biridir.
  *Hazirlanmiş dişin morfolojisi ile mükemmel uyum
  • Estetik olarak seramik altinda yer alan lden de etkilenecektir. Altin rengi ve yapisi itibariyle çok daha estetik sonuçlar verecektir.
  *Estetik proaaaler
  LSiZ UYGULAMALAR
  Geçmişten bugüne insanların estetik talepleri sürekli artmıştır. Bu taleplerin içerisinde diş estetiği çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar lsiz estetik kuron köprü materyalleri geliştirmeye yöneltmiştir.
  Daha önce de bahsettiğimiz gibi l, proaaalerde seramiklerle sağlanamayan dayanikliliği vermek amaciyla kullanilmaktadir ve bu açidan da oldukça başarilidir. Ancak bu özelliğiyle beraber bazi estetik sorunlar yaratmaktadir. Bunlardan en önemlisi teknik olarak neon (florasan) efekt olarak adlandirilan sorundur. Neon ( florasan ) efekt
  Dişlerimizde ve tüm nesnelerde görünüm işik ile olmaktadir. işte )ller üzerlerinde yer alan seramiğin aksine işiği geçiremeyerek yansitmaktadirlar.
  Bu konuda yapilan araştirmalar sonucun artik kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi lsiz porselenler kullanarak dişin doğal yapisini birebir taklit edebilen ve işiği geçirebilen sabit proaaaler yapmak mümkün hale gelmiştir. Ayrica tamamen seramik, içermeyen bu dişler katman katman işlenerek dişin derinlemesine evcut tüm dokulari da renk ve tonlama olarak taklit edilebilmektedir.
  Neon ( florasan ) efekt
  Dişlerimizde ve tüm nesnelerde görünüm işik ile olmaktadir. işteler üzerlerinde yer alan seramiğin aksine işiği geçiremeyerek yansitmaktadirlar. Bu konuda yapilan araştirmalar sonucun artik kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi porselenler kullanarak dişin doğal yapisini birebir taklit edebilen ve işiği geçirebilen sabit proaaaler yapmak mümkün hale gelmiştir. Ayrica tamamen seramik,içermeyen bu dişler katman katman işlenerek dişin derinlemesine evcut tüm dokulari da renk ve tonlama olarak taklit edilebilmektedir.
  PRESS PORSELENLER
  Yukarıda verilen bilgiler ışığında özellikle tek diş kaplamalarında kullanılırlar. Doku ve renk uyumları doğal dişler gibidirler. Dayanıklılıkları oldukça üst seviyededir. Özellikle ön dişlerde sağladıkları mükemmel estetik ile fark yaratırlar.
  LAMİNATE PROaaaLER
  Bu tip porselenlerle ayrica estetiğimizin temel anahtari olan ön alti adet dişlerde sadece ön yüzeylere uygulanan proaaaler yapmakta mümkün hale gelmiştir.
  ZİRKONYUM ESASLI KURON & KÖPRÜ SİSTEMLERİ
  Bu sistemde yerine yapı malzemesi olarak zirkonyum kullanılır. Yapılan çalışmalar dişhekimliğinin temel gereksinimleri olan estetik, sağlamlık, doku uyumluluğu ve doğallık konularında bugüne kadar ulaşılan en yüksek performansın elde edildiğini göstermiştir.
  Tamamen manüpulatif becerinin bilgisayar destekli teknoloji ile birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir yöntemdir. Klinikte elde hazırlanmış diş preperasyonları laboratuarda özel yöntemlerde şekillendirilir ve özel bir cihaz yardımıyla lazer tarama sitem ile okunur. Bu bilgiler cihazın şekillendirme bölmesine aktarılıp kuron veya köprünü bilgisayar tarafında işlenilir.
  Böylece zirkonyum oksit alt yapı oluşmuş olur. Bu alt yapının üstü özel porselenler ile kaplanılır. Böylece ışığı geçiren (neon efektli), oldukça dayanıklı, estetik, doğal görünümlü kuron ve köprüler elde edilmiş olur. Sistemin en büyük avantajı ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla porselenleri artık köprülerde de kullanılabilir hale getirmesidir.
  Diş dolguları (kliniğimizde amalgam dolgu tercih edilmemektedir)   
Porselen kronlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Porselen dolgular

  Porselen dolgular

  Madde kaybı fazla,arka azı dişlerde uygulanır. Estetik, çiğneme basınçlarına dirençli, uzun vadede güvenilir dolgulardır.
 2. Porselen laminalar

  Porselen laminalar

  Tırnak kalınlıgında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılması tekniğidir.Bu yöntemde porselen kron uygulamasından farklı olarak sağlıklı dişler çok fazla prepare edilmiyor . Bunun yerine dişin sadece ön yüzden çok ince bir diş tabakası kaldırılıp, hazırlanan porselen lamina dişin ön yüzüne özel bonding teknikleriyle...
 3. Porselen çeydanlıklar

  Porselen çeydanlıklar

  Mutfağında çelikten sıkılan ,farklı bir tarz arayanlara porselen çaydanlık ve fincanlar...İsteyen vitrinede koyabilir:D
 4. Bernardo porselen

  Bernardo porselen

  yemek takımları yemek takımı bernardo porselen 2011 Bernardo yemek takımları ve kahve takımları genç kızların çeyizlerini ev hanımlarında mutfağını süslücek gibi gözüküyor işte 2011 Bernardo ürünleri sizlerle :D
 5. Porselen Makyaj .

  Porselen Makyaj .

  YouTube - Aylin porselen makyaj ..

Sayfayı Paylaş