Potasyum eksikliği bakın nelere sebep oluyor !

Uzman SühaN

Administrator
Potasyum eksikliği bakın nelere sebep oluyor !
Potasyum nedir ? Potasyum, vücudunuzda birçok rolü olan temel bir mineraldir. Potasyum kas kasılmalarını düzenlemeye, sağlıklı sinir fonksiyonunu sürdürmeye ve sıvı dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Beslenmede yeterince potasyum alınmaması , uzun süreli ishal olma , sürekli kusma , böbrek ve böbrek üstü bezlerin yeterince çalışmaması , idrar sökücüler potasyum eksikliğine neden olabilir. Potasyum eksiliğinde belirtiler eksikliğin seviyesine bağlıdır.Bu mineral eksikliğinin zayıflığa ve halsizliğe neden olabileceğini belirtelim. Potasyum seviyeleriniz belli bir seviyenin altına düştüğünde, kas krampları, kaslarda seğirme , kabızlık ve aritmi gibi septomlarıda görebilirsiniz. Makalemizin devamında potasyum eksikliği ve fazlalığı , potasyum eksikliğinde görülen belirtiler tüm detayları ile ele alınacaktır. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
potasyum nedir.jpgAraştırmalar , potasyum eksikliğinin vücudunuzun insülin üretme kabiliyetini engellediğini, bu da yüksek kan şekeri seviyelerine yol açtığını göstermiştir. Kan şekeri yükseldikten sonra, kaçınılmaz olarak yorgunluk hissedebilirsiniz.Kabızlık gibi sindirim sorunları, yeterli miktarda potasyum almadığınızda ortaya çıkabilir. Potasyum eksikliği , tüm sindirim sürecini yavaşlatabilir.Potasyum kas kasılmasından sorumlu olduğundan, elektrolit eksikliği bu kasılmaların süresini uzatarak kramplara neden olur. Şiddetli bir potasyum eksikliğinin kalp çarpıntısına yol açabileceğini de vurgulayalım. Kalp hücrelerinizde yeterince potasyum yoksa, kalbiniz normal şekilde atmaz. Potasyum eksikliği olduğunu bilmenin tek kesin yolu kan testi. Potasyum değeri durumunuz hakkında net bilgi verecektir.Yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, teşhisinizi onaylamak için doktorunudan randevu alın.
Potasyum eksikliğinde ne yenmeli ?

Potasyum eksikliği tansiyon
yüksekliğinede neden olabilir. Potasyum yüksekliği ölüm ile sonuçlanır mı ? Potasyumun azıda çoğuda tehlikelidir. potasyum eksikliği genellikle taze meyve ve sebzelerde düşük olan bir diyet tüketiminden kaynaklanır. Yeşil yapraklı sebzeler, muz ve elma gibi meyveler, kepekli tahıllar, deniz ürünleri ve bazı bitkilerin hepsi potasyum bakımından zengin besinlerdir. Kusma, ishal veya aşırı terleme nedeniyle vücuttaki sıvıların kaybı, aynı zamanda potasyum eksikliğine neden olabilir. Bazı ilaçların kullanımıda bu mineralin vücuttan atılmasına neden olabilir. Hamilelikte potasyum eksikliği tehlikeli bir durumdur. Bu durumda gebeler , kabızlık , mide bulantısı ve karın krampları yaşayabilir. Gebelikte düşük potasyum seviyesi felce bile neden olabilir. Gebelere tavsiyemiz bast bir kan testi ile seviyelerini ölçmeleridir.
potasyum eksikliği tansiyon.jpg


Kanser hastalarında potasyum eksikliği potasyum içeren besinlerin tüketilmesi, şekerli gıdalardan kaçınılması ile giderilebilir. Potasyum vücutta sıvı, elektrolit ve pH seviyelerini korur. Sağlıklı potasyum kan seviyeleri 3.5 - 5.0 mEq / L arasındadır. Bu seviyelerde ciddi değişiklikler, böbrekler için güvenli olmayabilir. Potasyum, kalp de dahil olmak üzere kasların etkin çalışması için önemlidir. Düşük potasyum seviyeleri düzensiz kalp atışlarına neden olur ve aşırı durumlarda bile kalp durmasına neden olabilir. Kan basıncını kontrol etmek için kan dolaşımında yeterli miktarda potasyum bulunması gerekir. Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, kalbe akan kan basıncının yükseldiği tıbbi bir durumdur. Nefes darlığı, yorgunluk, kalp çarpıntısı ve baş dönmesi yüksek tansiyon ile ilişkili semptomlardan bazılarıdır.

Sürekli başınız mı ağrıyor ? Nedeni potasyum düşüklüğü olabilir. Potasyum eksikliği, bu kronik rahatsızlığa yatkın kişilerde tekrarlanan baş ağrısı veya migren oluşumunun nedenlerinden biridir. Diyetteki potasyum miktarının arttırılması biraz rahatlama sağlayabilir. Kan dolaşımındaki potasyum seviyeleri önemli ölçüde düştüğünde, hipokalemiye yol açar. Kas zayıflığı, yorgunluğa, krampa ve kalp çarpıntısına ek olarak, hipokaleminin baskın özelliklerinden biridir. Aşırı durumlarda, kas liflerinin parçalanması nedeniyle felce neden olabilir. Potasyum düzeyleri, kaslarınızı, sinirlerinizi ve kalbinizin iyi çalışmasını sağlamada çok önemlidir. Bir elektrolit olan potasyum, sindirim sağlığı ve kemik sağlığı için de önemlidir .potasyum eksikliğinde ne yemeli.jpg


Potasyum, kasların düzgün çalışmasını sağlamak, sıvıları düzenlemek, sinirlerin çalışmasına yardımcı olmak ve sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi geliştirmek için hayati bir rol oynar.Yaşlandıkça, hipokalemi olarak da bilinen bir potasyum eksikliği yaşamanız daha olasıdır. Araştırmalar , 65 yaş üstü kadınların özellikle düşük potasyum seviyesine karşı hassas olduğunu göstermektedir. Potasyum diğer elektrolitler ile birlikte çalışır. Vücudunuz kendi potasyumunu üretmez, bu nedenle yediğiniz yiyeceklerden ihtiyaç duyduğu her şeyi emmesi gerekir. Bu gerçeğe rağmen, çoğu potasyum eksikliğinin temel nedeni yetersiz beslenme değildir... Bazı böbrek hastalıkları , çok fazla idrara çıkma potasyum kaybına neden olabilir.
Diüretikler, potasyum kaybına neden olan idrarın artmasına neden olur. Diüretiklerin kullanımı, hipokaleminin en sık görülen tek nedenidir. Uzun süreli ishal olmak düşük potasyum seviyelerine yol açar. Bazen, kronik diyare neden olan bazı hastalıklar düşük potasyum seviyelerinin temel nedenidir. Bu hastalıklar Crohn hastalığı, çölyak hastalığı, ülseratif kolit ve irritabl barsak sendromunu içerir. Sürekli kusma, yetersiz beslenmeye ve potasyum alımının azalmasına neden olur. Bulimia ve anoreksi gibi yeme bozuklukları da vücudun emdiği potasyum miktarını azaltır ve hipokalemiye yol açar. Sıcak havalarda veya fiziksel aktivite sırasında aşırı terleme vücudun potasyum seviyesini düşürür.


Aşırı sodyum, düşük magnezyum seviyeleri ve folat eksikliği , düşük potasyum seviyelerine bağlıdır.Diüretikler ve müshillerin yanı sıra, diğer ilaçlar da vücudun potasyum emme ve kullanma yeteneğini olumsuz etkiler. İnsülin, bazı steroidler ve bazı antibiyotikler hipokalemi ile bağlantılıdır. Bazı ilaçlar genel olarak astım veya amfizem hastaları tarafından alındığında, potasyum eksikliğine de katkıda bulunur. Aşırı alkol kullanımı, düşük potasyum seviyesi riskinizi önemli ölçüde artırır. Alkol kan dolaşımınıza girdiğinden, vücudunuzdaki her organa taşınır. Alkol, elektrolitleri bozar. Bazı ameliyatlar, potasyumun vücudunuz tarafından emilimini azaltır. Safra kesesi alımı ve gastrik bypass, genellikle hipokalemiye yol açan iki ameliyat örneğidir.


Düşük potasyum seviyelerinden muzdarip diyabet hastaları genellikle yüksek kan şekeri seviyelerine sahiptir. Bu, vücudun insüline duyarlılığını azaltır. Potasyum eksikliği olan bir diyet saçınızın dökülmesine neden olabilir. Mide sorunları düşük potasyum seviylerinden kaynaklanabilir. Bulantı, kusma, şişkinlik ve kabızlık, potasyum eksikliğinin diğer yan etkilerinden bazılarıdır. Düşük potasyum seviyeleri, bir kişinin psikolojik sağlığını da etkileyebilir. Depresyon, duygudurum dalgalanmaları, sinirlilik, bipolar bozukluk olarak kendini gösterebilir. Potasyum eksikliği, cilt döküntüleri, cilt kuruluğu, kabarma, akne vb. Gibi cilt sorunlarına neden olabilir.Vücudunuzda bu mineral açığının olmamasını sağlamak için; günlük diyetinize bol miktarda potasyum bakımından zengin yiyecekler dahil edin.
 
Üst