1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Pratik mi Teori mi?

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Amerikan düşünce tarzı, her durumdan bir genelleme çıkarmak üzerine kurulmuştur. Yani teorinin pratiğe değil, pratiğin teoriye uygulanmasını amaçlayan bir düşünce tarzıdır bu. 74 yaşındayken ABD Savunma Bakanlığı görevinden Irak Fiyaskosu''nun sorumlusu olarak istifa eden Donald Rumsfeld, Amerikan düşünce tarzını en iyi yansıtan deneyimli ve birikimli bir isim. Geçmişinde iki kez savunma bakanı olmak, Beyaz Saray baş danışmanlığı yapmak, büyükelçilik gibi kamu görevleri ve Searle & Co, General Instrument Corporation and Gilead Sciences gibi dev şirketlerde yöneticilikler var.
  Rumsfeld her görevinden edindiği deneyimleri "Rumsfeld Kuralları" (Rumsfeld Rules) adıyla 1980''de kitaplaştırmış. Hafta içinde bunlardan 3 - 4 tanesine Sabah''taki köşemde değinmiştim. Ama bunlar hem yöneticileri hem de yönetilenleri yakından ilgilendirdiği için çok kısa geçmelerine gönlüm razı olmadı. "İşte İnsan" için bunlardan bazılarını aktarmayı gerekli gördüm. Önce Rumsfeld''in alıntıladığı bazı özdeyişleri sıralayalım:

  - İkna, iki keskin yüzü akıl ve duygudan oluşan bir kılıçtır ve derin saplanılmalıdır.
  - Dinleme sanatı, aklı kullanma hakkının hem en ayrılmaz hem de en zarif öğesidir.
  - Birinci paragrafı yazmanız 30 dakikadan fazla zaman almışsa, başka bir konuyu seçmelisiniz.
  - Bütün insani sorunların açık, seçik ve yanlış birer çözümü vardır.
  - Bir sorunu çözemiyorsanız o sorunu büyütün.
  - Birinci sınıf entelektüel bir beynin testi, aynı anda birbirine zıt iki görüşü barındırabilmesi ve aynı zamanda çalışabilmesidir. Bunlar da Rumsfeld''in özel sektör yöneticisi olarak belirlediği bazı kurallar:
  - Şirketin orta yönetim kadrosunun büyümesini gözden kaçırmayın. Bu kademede bir boşalma olduğu zaman hemen doldurmayıp, altı sekiz ay bekleyin. Bazılarının gereksiz olduğunu görebilirsiniz.
  - Yatırım kararlarında uzun ve kısa vadeli hesapların çatışması olumludur. Ama kısa vade olmadan uzun vade olamayacağını hiç unutmayın.
  - Büyük şirketin yönetim karmaşıklığının, performansı maskelemesine izin vermeyin.
  - Rakiplerle veya düşmanlarla karşı karşıya gelip de ayakta kalmış bir plan yoktur.

  Rumsfeld''in diğer kurallarından bazıları da şöyle:
  - Politikanın ilk kuralı, aday listesinde bulunmadan seçim kazanamayacağını vurgular. İkinci kural, "Aday olsan da kaybedebilirsin" der. Üçüncü kural ise "Seçimde başa baş gidiyorsan yenileceksin demektir" şeklindedir.
  - Kazanan ne en akıllı, ne en usta, ne de en fazla kendinden emin olan kişidir. Kazanan sabah 5''te yatağından kalkma iradesine sahip olandır.
  - Yerel bir lehçeyle biri size "Ben politikadan hiç anlamam" diyorsa, cüzdanınıza sahip olmalısınız.
  - Basın için asla "Yazılamaz" diye bir şey yoktur.
  - Senatör Dirksen''in de söylediği gibi, petrol kılıçtan daha güçlüdür.
  - Kamu parası, özel parayı kovar.
  - Bir konuda kuşkunuz varsa doğru olanı yapmalısınız.

  Görüldüğü gibi, adı şimdi Irak Fiyaskosu ile birlikte anılsa da, Donald Rumsfeld, sığ, dünya görüşü olmayan cahil bir kişi değil. Ama yenilginin yükü de çok ağır neticede. Bakalım Başkan Bush, Rumsfeld''siz neler yapabilecek?

   
Pratik mi Teori mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. beklemek mi beklenmek mi?

  beklemek mi beklenmek mi?

  valla beklemekten nefret ederim sabrım olmaz bu konuda ama beklennildiğinide bilmek oda ayrı bi keyif verir canım insana :D:D:D
 2. Mide

  Mide

  Ömre, rızık ve geçime; boş mide hastalıklardan ırak olmaya, hayır ve rahata delalet eder.Rüyada mide görmek, rahat ve huzurlu bir şekilde uzun bir yaşam süreceksiniz demektir. Rüyada mide görmek, rahat ve huzurlu bir şekilde uzun bir yaşam süreceksiniz demektir. Sağlıkla ilgilidir.Rüyada mide görmek Ömür, rizk ve geçimle yorumlanir. Mideyi, kuvvetli, saglam ve iyi görmek hayirdir, uzun...
 3. kinci mi? affedici mi?

  kinci mi? affedici mi?

  kincimisiniz? affedicimi ? Simdi bazen duruma konuya gore degisebiliyor ama genelde nasilsiniz
 4. İnlet Mi, Outlet Mi ?

  İnlet Mi, Outlet Mi ?

  Nerden alışveriş yaparsınız ? İnletten mi yoksa outletten mi ? Kısaca sorum şu, indirimleri, sezon sonu indirimlerini ve kampanyaları takip eder misiniz ? Yoksa aman bana ne indirimden ben bir ürün çıktı mı hemmen alırım. Onu ilk alan ben olurum. Benden başkası giyince de bıkar bir daha da giymem mi dersiniz :D Söz sizde melekler?
 5. Nacizane mi? Naçizane mi?

  Nacizane mi? Naçizane mi?

  naçizane mi nacizane mi nacizane naçizane Kendim nacizane olarak kullanıyorum... Ama bir kaç yerde naçizane olarak okuyunca imla kurallarına baktım... Sonuç: naçizane zarf, eskimiş (na:çiza:ne) Farsça n¥ç³z¥ne 1 . Haddi olmayarak: "Bunun için sizlere naçizane bir tavsiyem olacak." 2 . Çok küçük, önemsiz bir şey olarak.

Sayfayı Paylaş