Prematüre bebekler nasıl beslenmeli?

Uzman SühaN

Administrator
Prematüre bebekler nasıl beslenmeli?
prematüre bebek nasıl beslenir,prematüre bebeğe hangi besinler verilmeli,prematüre bebeğin beslenmesi,prematüre bebekler için besin ögeleri hakkında bilgiler


p.jpg
Prematüre bebeğin ilacı anne sütü

Tüm bebekler için önem taşıyan anne sütü, prematüre bebekler için hayat kurtarıcı niteliğinde. Anne sütü, hem bebeğin hem de annenin fiziksel ve ruhsal gelişimini etkiliyor. Anne sütü ile beslenen prematüre bebekler, yapılan araştırmalara göre çok daha hızlı gelişiyor, kilo alıyor, enfeksiyon riski azalıyor. Ayrıca bebek ve anne arasında, bu zorlu dönemde çok daha derin bağ kuruluyor. Bebeğini emziren annenin doğum sonrası depresyonu daha az oluyor ve sütü daha çok geliyor.

Prematüre bebekte ilk 2 yıla dikkat

Prematüre bebekler diğer yeni doğanlara göre çok daha ciddi takip gerektiriyor. Bu bebekler ne kadar erken doğarsa o kadar fazla sağlık problemi yaşıyor. Fakat sağlık problemleri uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde en aza indiriliyor. Ancak bebek, taburcu edildikten sonra bazı enfeksiyonlar, yetersiz beslenme ve bakım nedeniyle birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Prematüre bebeklerde ilk 2 yıla dikkat etmek çok önemli. Bu süreçte iyi beslenmek, temiz hava solumak, enfeksiyondan kaçınmak ciddi önem taşıyor. Özellikle kış ayları prematüre bebekler için büyük risk oluşturuyor.

Kuvözde de olsa bol bol anne kucağı

· Bebekle ilişki hastanede kaldığı günlerden başlayarak devam etmeli.

· Kuvözde kucağa alınamadığı zamanlarda başını ya da parmağını tutarak, göz teması yaparak ilişki kurarak başlanabilir.

· Uygun haftaya geldiğinde emzirme denemeleri yapmaya başlayabilirsiniz.

· Evde bebekle teması arttırmak için masaj yapılabilir. Masaj bebeği rahatlatır, kasların çalıştırmasını sağlar, ilişkinizi güçlendirir.

· Kucağınızda çıplak teninize temas edecek şekilde onu tutmak bebeğiniz rahatlatır.
 
Üst