1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Prematürelerde anne sütü

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  dünyanın en büyük bebeği Sevgili meleklerim,anne sütünün değerini hepimiz öğrendik.Şimdide prematüre bebekler için anne sütü ne demekmiş öğrenelim.

  < Konu Resmi..>


  PREMATÜRELERDE ANNE SÜTÜ
  Prematüre doğum yapmış annelerin sütleri diğerlerinden farklı olup, prematüre bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere programlanmıştır.
  Doğumdan sonraki ilk birkaç haftada prematüre doğum yapmış annelerin sütlerindeki protein miktarı zamanında doğum yapmış annelerinkine göre daha yüksektir. Çünkü, zamanında doğan bir bebeğin protein ihtiyacı 1 gr/kg/gün iken prematürelerin protein ihtiyacı 2 gr/kg/gün civarındadır. Ayrıca anne sütünün protein kalitesi (kazein/whey oranı) düşük doğum ağırlıklı bebekler için uygun olarak tasarlanmıştır. Anne sütü %30 oranında kazein , %70 oranında whey proteini içerir. Bu oranlar prematüre beslenmesinde idealdir.
  İnsan sütündeki yağ, sütteki kalorinin %50’sini sağlamakta olup, özellikle düşük doğum ağırlıklı bebekler için en uygun yapıya sahiptir.

  İnsan sütündeki yağın sindirim ve emilimi, yağ asitlerinin çeşidi ve bu yağ asitlerinin trigliserid molekülü üzerindeki dağılımları mükemmeldir. Ayrıca safra tuzu ile uyarılmış lipaz enziminin varlığı anne sütünün erişilemez özelliklerinden biridir. Anne sütündeki yağ asitlerinin dağılımı özellikle prematüre bebekler için idealdir.
  Anne sütünün karbonhidrat bileşimi, laktoz ve oligosakkarit içermesi bakımından önem taşır. Prematüre bebekler anne sütündeki laktozun % 90’ından fazlasını barsaklarından emebilmektedirler. Özellikle anne sütünde oligosakkatitlerin bulunuşu prematüre bebekler için çok önemlidir. Oligosakkaritler bebeğin barsağını enfeksiyondan korumaktadır. Henüz immun sistemi yeterince gelişmemiş prematüreler için bu çok önemlidir. Ayrıca anne sütündeki diğer anti infektif maddeler prematürelerin enfeksiyondan korunması yönünde bir zırh oluştururlar.

  Anne sütü alan prematürelerde görme fonksiyonlarının daha iyi olduğu, ve bunda uzun zincirli yağ asitlerinin,karoten, taurin ve vitamin E’nin rol aldığı bilinmektedir. Bu maddelerin hepsi uygun dozda anne sütüne yerleştirilmişlerdir.
  Anne sütünde bu kadar önemli ayarlamaların yapıldığını öğrendikten sonra Kuran-ı Kerim’in şu ayetine kulak verelim.
  İnsanların yaratılışında ve dünyanın her tarafına yaydığı canlılarda sizin için deliller vardır. Tam bir Kuran mucizesi. İnsanların öğrendikçe daha çok iman edeceklerini ne kadar güzel anlatıyor.


   
Prematürelerde anne sütü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anne Sütü

  Anne Sütü

  Hamilelik süresince büyük bir özlem duyarak bebeğini dünyaya getiren annenin bebeğine verebileceği en güzel armağan anne sütüdür. Anne sütü ile beslenmek bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini en iyi şekilde sağlayacak, bebekle anneyi birbirine yakınlaştıracak ve dolayısıyla bebeğin annesinin göğsünde kendini güvende hissetmesini sağlayacak tek yoldur. Bunun yanı sıra bebeği anne sütü ile...
 2. anne sütü

  anne sütü

  Bebeğinizi anne sütünden mahrum etmeyin Anne sütü, sentetik olarak üretilemeyen ve bebeği ilk 6 ayda birçok hastalıktan koruyan maddeleri içermesi (biyolojik üstünlük) yanında anneyle bebek arasındaki eşsiz iletişime imkan veriyor. Son 40 yıldaki araştırmalar anne sütünün beyinsel gelişimden, kemik sağlığına; enfeksiyonların önlenmesinden, kan basıncına bir dizi konuda olumlu etkisi...
 3. Anne SÜtÜ

  Anne SÜtÜ

  Anne sütü, bebeklerin normal büyüme ve gelişmesini sağlayacak en ideal yapıdadır. Hiçbir yiyecek ve içecek anne sütünün yerini tutamaz. Doğum sonrası ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmelidir. Anne sütü verirken suya bile gerek yoktur. Kesinlikle şekerli su ve pirinç unu da verilmemelidir. Anne sütü mükemmel bir besindir ve bebeğin büyüme- gelişmesi için tek başına yeterlidir. Verilen her...
 4. Süt Anne :)))

  Süt Anne :)))

  Genç bir kadın, aylardır şantiyede olan kocasına aşağıdaki satırları yazar: ’Sevgilim, Biliyorsun, sen şantiyedeyken nur topu gibi bir bebeğimiz oldu. Sütüm yetmediği için, yavrumuzu besleyebilmek amacıyla bir sütanne tuttum. Yalnız, bu sütannenin zenci olmasından dolayı çocuğumuz, emdiği sütün etkisiyle zaman içinde zenciye dönüştü. Haberin olsun dedim. Bu konuda benim bir suçum...
 5. Süt Anne :)

  Süt Anne :)

  Genç bir kadın, aylardır şantiyede olan kocasına aşağıdaki satırları yazar: 'Sevgilim, Biliyorsun, sen şantiyedeyken nur topu gibi bir bebeğimiz oldu. Sütüm yetmediği için, yavrumuzu besleyebilmek amacıyla bir sütanne tuttum. Yalnız, bu sütannenin zenci olmasından dolayı çocuğumuz, emdiği sütün etkisiyle zaman içinde zenciye dönüştü. Haberin olsun dedim. Bu konuda benim bir suçum olduğunu...

Sayfayı Paylaş