Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Primin yarısını devlet ödedi, 100 bin çiftçi sigorta yaptırdı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Devlet destekli tarım sigortası sayesinde iki yılda 350 bin poliçe satıldı. Tarım Bakanlığı, sigorta prim desteği olarak toplam 81.7 milyon YTL ödedi. TARSİM Genel Müdürü Bülent Bora, 2007 yılında çiftçinin 32 milyon YTL prim ödediğini, 51.1 milyon YTL ise hasar aldığını söyledi.
  HAZİRAN’
  da ikinci yılını dolduracak olan ve primin yarısını devlet ödediği için tarımda reform diye adlandırılan devlet destekli tarım sigortası sayesinde, bugüne kadar 100 bin çiftçi sigorta yaptırdı, toplam 5.3 milyon dekarlık tarım arazisi de sigortalandı. Sigortanın uygulamaya geçtiği 1 Haziran 2006’dan buyana üretilen 163.4 milyon YTL primin, 81.7 milyon YTL’si de Tarım Bakanlığı tarafından, Tarım Sigortaları Havuzu’na (TARSİM) aktarıldı. Havuzdan da çiftçilere 51.1 milyon YTL hasar ödendi.

  TARIM SİGORTASI BENİMSENDİ: TARSİM Genel Müdürü Bülent Bora, devlet destekli sigortanın başladığı 2006 yılında 12 bin 330 adet poliçe satıldığını, bu sayının 2007 yılında 219 bine çıktığını, 2008’in 15 Nisan tarihine kadar olan sürede de 118 bin poliçe yapıldığını belirterek, toplam 350 bin poliçeye ulaşıldığını söyledi. Bora, "Bu da tarım sigortasının çiftçiler tarafından benimsendiğini gösteriyor. Biz 2008 yılı için 300 bin poliçeyi hedeflemiştik, ama bunu geçeceğiz" dedi.

  DEVLET KATKISI YÜZDE 50: Bülent Bora, 2007’de 3.5 milyon dekar açık alan, 1.500 sera, 55 bin süt sığırı, 35 adet tavuk çiftliği ve 6 adet de balık çiftliğinin sigortalandığını, karşılığında da 1.5 milyar YTL teminat verildiğini ifade ederek, 2008’in üç buçuk aylık döneminde ise 1.8 milyon açık alan, bin 50 sera, 22 bin süt sığırı, 28 tavuk, iki balık çiftliğinin toplam 1.2 milyar YTL değer üzerinden sigortalandığını açıkladı.

  81.7 MİLYON YTL’LİK DESTEK: Bülent Bora, devlet destekli tarım sigortasında devletin prime katkısının yüzde 50 olduğunu hatırlatarak, 2007 yılındaki toplam 64 milyon YTL’lik prim üretiminin 32 milyon YTL’sinin devlet desteğinden geldiğini, aynı şekilde 2008’in ilk çeyreğinde de 95 milyon YTL’lik primin, 47.5 milyon YTL’sinin devlet destek katkısı olduğunu vurguladı. Bora, "2006 yılını da katarsak şu ana kadar Tarım Bakanlığı bütçesinden sigorta prim desteği olarak toplam 81.7 milyon YTL aktarılmıştır. Bakanlık, her ay kesilen poliçelerin primini havuza nakit ödüyor. Bu bizim için çok önemli. Çünkü çiftçi payına düşen yüzde 50 kısmı hasattan sonra bize iletiyor" diye konuştu.

  TOPLANAN PRİMLE HASAR ÖDENDİ: Ödenen hasarlara da değinen Bülent Bora, bu konuda şu açıklamaları yaptı: "2007 yılında gerçekleşen toplam hasar 51.1 milyon YTL olup, 44.4 milyon YTL’sini bitkisel ürün, 4.7 milyon YTL’sini süt sığırları, geri kalanını sera hasarları oluşturmaktadır. Bu rakamın tamamı TARSİM’de toplanan primlerden ödenmiştir. Bu da şu anlama geliyor: Çiftçi 32 milyon prim ödemiş, karşılığında da 51.1 milyon YTL hasar almış. Demek ki, sistem ilk yılında kendini ispat etmiş."

  Sel de üç yıl içinde sigortalanacak

  BÜLENT BORA Bora, devlet destekli tarım sigortasının; bitkisel ürünler için dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, don, taşıt çarpması ve heyelan gibi riskleri, çiftlik hayvanları için ise her türlü ölümü karşıladığını belirterek, şunları söyledi: "Kuraklık ve sel şu anda teminat kapsamında yer almıyor. Teminat kapsamına alınabilmesi için gerekli altyapı çalışmaları sürdürülmekte. Bunun için, veri toplama ve risk haritası oluşturma çalışmaları ile hasar tespit standartlarının belirlenmesi gibi detaylı bir hazırlık süreci gerekiyor. Bu hazırlık sürecinin yaklaşık 3 yılı bulacağını tahmin ediyoruz."

  SİGORTA DANIŞMA KÖŞESİ

  SORU: Bireysel emeklilik sisteminden 3,5 veya 10 yıl sonra çıkıp, biriken paranın çekilmesi durumunda kaybım olacak mı? Ceyhun EKİZ

  CEVAP: Emeklilik sisteminden 10 yıl dolmadan çıkış yapılması halinde birikimleriniz üzerinden yüzde 15, 10 yıl dolmuş ancak 56 yaş dolmadan çıkış yapıldıysa yüzde 10 stopaj kesilir. Emeklilik hakkı kazanıldıktan sonra çıkış yapılırsa birikiminizin yüzde 75’i üzerinden yüzde 5 stopaj kesintisi dışında bir başka bir kesinti yapılmaz.

  Hürriyet


   
Primin yarısını devlet ödedi, 100 bin çiftçi sigorta yaptırdı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bu elbiseye 4 bin ytl ödedi

  Bu elbiseye 4 bin ytl ödedi

  NİL KARAİBRAHİMGİL, GEÇTİĞİMİZ HAFTA SEVENLERİNİN KARŞISINA RUMELİ HİSARI’NDA ÇIKTI. SAHNE PERFORMANSI HER ZAMANKİ GİBİ MÜTHİŞ OLAN SANATÇI, SIRA DIŞI KOSTÜM SEÇİMLERİNDEN O GECE DE VAZGEÇMEDİ. İlk bölümde mini etek ve siyah bluz giyen Nil, konserin ikinci yarısında ise beyaz çiçeklerle süslü, etek kısmı fileli siyah bir elbisenin içindeydi... Onun kıyafete büyük paralar harcamayı...
 2. İşveren daha az sigorta primi ödemek için kazancımı ...

  İşveren daha az sigorta primi ödemek için kazancımı ...

  işveren ne kadar sigorta primi öder en düşük sigorta ödemesi İşveren daha az sigorta primi ödemek için kazancımı düşük gösteriyordu. Yeni yasada bunu engelleyici düzenlemeler var mı? Bu Kanunla ücretlerin bankalar vasıtasıyla ödenmesi öngörülerek, Kuruma da bankalardan bilgi ve belge isteme hakkı getirilmiştir. Bu durumda, işverenlerin çalıştırdıkları işçilerin prime esas kazançlarını...
 3. 100 bin memur alınacak

  100 bin memur alınacak

  Bu yıl yaklaşık 100 bin sözleşmeli ve kadrolu memur alınacak... Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Haziran'da yapılan kamu personeli seçme sınavıyla bu yıl içinde sözleşmeli ve kadrolu memur olmak üzere yaklaşık 100 bin personelin alınacağını söyledi. Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası'nda konuşan Başesgioğlu, "Merkezi bütçe olarak 20 bin civarında bir memur kadrosu alınacak. Bunun dışında...
 4. Genel Sağlık Sigortası Primi Formu

  Genel Sağlık Sigortası Primi Formu

  Genel Sağlık Sigortası Primi Formu Merhaba arkadaşlar sizlerden Genel Sağlık Sigortası Primi Formu rica ediyorum bana yardımlarınızı bekliyorum.
 5. Genel Sağlık Sigortası Primi Bordrosu

  Genel Sağlık Sigortası Primi Bordrosu

  Genel Sağlık Sigortası Primi Bordrosu hakkında bilgi rica ediyorum sizden. Ve şimdiden bilgiler için çok tşkler arkadaşlar.

Sayfayı Paylaş