1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Program ve İçerik Bilgisi

  Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ GENEL YETERLİKLERİ
  E-) PROGRAM VE İÇERİK BİLGİSİ

  Öğretmen, Türk Millî Eğitim Sisteminin dayandığı temel değer ve ilkeler ile özel alan öğretim programının yaklaşım, amaç, hedef, ilke ve tekniklerini bilir ve uygular.

  F1.Türk Millî Eğitiminin Amaçları ve İlkeleri

  Öğretmen, Türk Millî Eğitim sisteminin dayandığı temel değer ve ilkeler ile amaçlarının neler olduğunu bilmeli ve bunları eğitim-öğretim faaliyetlerine yansıtabilmelidir.
  Performans göstergeleri
  F1.1. TürkMillî Eğitim sisteminin dayandığı temel değer ve ilkeleri bilir

  F.1.2 Eğitim programlarının hazırlanıp uygulanmasında ve her türlü eğitim faaliyetlerinde Atatürk inkılâp ve ilkelerini ve Anayasada ifadesini bulmuş olan Atatürk milliyetçiliğini temel olarak alır.

  F1.3. Eğitim-öğretim faliyetlerinin Türk Mîlli Eğitiminin amaç ve ilkeleri doğrultusunda yürütülmesinin gereği ve önemine inanır.


  F1.4.Türk Millî Eğitiminin amaç ve ilkelerini plân ve uygulamalarına yansıtır.  F1.5.Öğretme – öğrenme sürecini, Türk Millî Eğitiminin amaç ve ilkeleri doğrultusunda yürütür.


  F2. Özel Alan Öğretim Programı Bilgisi ve Uygulama Becerisi

  Öğretmen, özel alan öğretim programının ilkeleri, yaklaşımı, amaçları ve içeriğiyle tutarlı somut bilgi ve anlayış sahibi olduğunu, özel alanda gerekli olan öğrenme yollarını öğrenciye kazandırmak üzere öğretme-öğrenme ortamını,yöntem ve tekniklerini, ders araç-gereç ve materyallerini güvenli ve etkili bir şekilde düzenleyip kullanabilmelidir. Ayrıca, özel alan bilgisinin sınıf ve kademelere göre dağılımını dikkate alarak öğretme-öğrenme sürecini düzenleyebilmelidir.


  F2.1.Özel alan öğretim programının amaç, ilke ve yaklaşımını plânına yansıtır.  F2.2.Özel alan öğretim programının ilke ve yaklaşımlarını uygular .  F2.3.Özel alanda gerekli olan öğrenme yollarını öğrencilere kazandırır.


  F2.4. İçeriği konuların özelliklerine göre aşamalı bir şekilde sıralar.  F2.5.Özel alan bilgisinin sınıf ve kademelere göre dağılımını dikkate alarak öğretim sürecini düzenler ve uygular.  F2.6.Özel alan öğretim programının gerektirdiği farklı bilgi ve becerileri kazanma yolunda çaba harcar.


  F3. Özel Alan Öğretim Programını İzleme-Değerlendirme ve Geliştirme

  Öğretmen, özel alan öğretim programında yapılan değişiklikleri izleyebilmeli, programların geliştirilmesi sürecine uygulamada yaşadığı sorunlar ışığında öneriler getirebilmeli, özel alan öğretim programı kapsamında ele alınan konuları önem, öğrenci gelişimine katkı, öğrenci ihtiyaçlarına ve gelişim düzeylerine uygunluk açısından değerlendirebilmeli ve bu konularda kendini sorumlu hissedebilmelidir. Özel alan öğretim programının uygulanmasını kolaylaştıracak uygun öğretim materyallerini seçebilmeli ve kullanabilmelidir.

  Performans göstergeleri
  F3.1. Özel alan öğretim programındaki değişimleri izler.


  F3.2.Özel alan öğretim programının geliştirilmesi sürecine, belirlediği ihtiyaç ve önerilerle katkıda bulunur.


  F3.3.Öğrenilenlerin özel alan programı içindeki önemini belirler ve açıklar.


  F3.4.Özel alan programı kapsamında öğrenilenlerin diğer programlarla bağlantısını kurar.


  F3.5.Özel alan programı kapsamında öğrenilenlerin öğrencilerin öğrenmelerine ve gelişimlerine olan katkısını açıklar.


  F3.6.Özel alan programı kapsamında öğrenilenleri öğrenci ihtiyaçlarına uygunluğu bakımından gerekçelendirir.


  F3.7.Özel alan programı kapsamında öğrencilerin öğrenmekte güçlük çektikleri konuları belirler.


  F3.8. Özel alan programı kapsamında hazırlanan öğretim materyallerini (ders kitabı, çalışma kitabı ve öğretmen kılavuzu, ansiklopedi, dergi v.b.) içerik düzenleme ilkeleri bakımından değerlendirir.


  F3.9. Özel alan programı kapsamında hazırlanan öğretim materyallerinde (ders kitabı, çalışma kitabı ve öğretmen kılavuzu, ansiklopedi, dergi v.b.) yer alan içeriği alandaki gelişmeler ve yenilikler doğrultusunda değerlendirir.


  F3.10.Özel alan programı kapsamında hazırlanan öğretim materyallerinde (ders kitabı, çalışma kitabı ve öğretmen kılavuzu, ansiklopedi, dergi v.b.) yer alan içeriği bilimsel doğruluk bakımından değerlendirir.
   
Program ve İçerik Bilgisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğretmenlik mesleği bilgisi ve öğretmenlik hakkında bilgi

  Öğretmenlik mesleği bilgisi ve öğretmenlik hakkında bilgi

  TÜRKİYE'DE ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN TARİHÇESİ Ülkemiz yaklaşık bin yıldır Türkiye'dir. Türkiye'de öğretmenlik mesleğinin kökleri bin yıl öncesine giden uzun bir geçmişe dayanır. Bu nedenle Türkiye'de öğretmenlik mesleğine genel olarak bakarken konuyu Selçuklu Türkiyesi, Osmanlı Türkiyesi ve Cumhuriyet Türkiyesi olmak üzere üç ana dönemde ele almak gerekir: 1. Selçuklu Türkiyesinde...
 2. Photoshop'ta Araçlar-Menüler ve İçerikleri

  Photoshop'ta Araçlar-Menüler ve İçerikleri

  Photoshop Araç Kutusu (Toolbox) Photoshop'u kullanmak için öncelikle Asagıda resmini gördüğünüz "Araç Kutusu" nu iyice öğrenmeliyiz. Araç Kutusuna ulaşmak için programın arayüzündeki Ana Menüsünden, Window>Show Tool ile Toolbox'ı açalım (Kapatmak için ise Window>Hide Tool yolunu seçiyoruz). Araç Kutusu, yandaki resminde görünen araçlarından başka araçları da içerir. Gizli...
 3. Eva Green biyografi ve bilgisi var mı

  Eva Green biyografi ve bilgisi var mı

  Kızlar selam Eva Green kimdir biography si var mı Fransız aktris ve besteci diye biliyorum ama daha fazla bilgi istiyorum. Teşekkür ediyorum.
 4. İç giyim ve bijuteri bilgisi olanlar

  İç giyim ve bijuteri bilgisi olanlar

  Merhabalar arkadaşlar; Iç giyim bijuteri dükkanı acicaz ama eminönuu yesildirek te o kadar çok ic giyimci mevcutki uygun fiyatta nerden alacağımızi sasirdik (nbb ,M I gibi markalarıda bulundurucaz ) sonuçta maddi durum u iyi olan var orta olan var insanlar mağdur olmasın diye her bütçeye uygun bulundurmaya calisicaz önerileriniz nelerdir mesela bilen ilgilenen arkadaşlar iç giym haricinde...
 5. DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

  DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

  arkadaslar merhaba kuranı kerimde bir ayet bitirin konuşmadan önce ne söylaenmeli

Sayfayı Paylaş