1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Prostat Nedir ?

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  prostat ağırlığı prostat ağırlıkları kaç gram olmalıdır volümü kaç olmalıdır Prostat Nedir ?

  Prostat, üriner sistem'in son kısmına yakın bölümde mesane ve uretra (dış idrar kanalı) arasına yerleşmiş kestane şeklinde ve büyüklüğünde bir organdır.

  Normal bir prostat'ın ağırlığı 18 - 20 gram civarındadır. Büyümüş bir prostat'ta bu ağırlık 10 - 15 kata varan oranlarda artabilir.

  Prostat sadece erkeklerde bulunur, kadınlarda prostat ya da eşdeğeri bir organ yoktur. Vücudun normal işleyişinde üstlendiği görev cinsel fonksiyonla ilgilidir, sperm canlılığını ve hareketini artırıcı bazı salgılar üretmek dışında bir fonksiyonu yoktur.

  Prostat genelde 3 lob'dan oluşur: Yan loblar ve orta (median) lob. 40 yaşını aşan erkeklerde vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı olarak prostat içinde ADENOM adı verilen bir doku gelişmeye başlar ve ya sadece yan loblar ya da üç lob birden genişlemeye başlar. Bu duruma PROSTAT BÜYÜMESİ denir.

  Bu döneme kadar fazla bir önem taşımayan prostat, içinde büyüyen bu yeni dokunun idrar kanalını sıkıştırması sonucu sorun yaratmaya başlar.


  Alt üriner sistem - önden ve yandan görünüş
  Eksternal sfinkter = idrar tutmayı sağlayan adale grubu
  Prostat büyümesi


  40 yaşını aşmış erkeklerde vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı olarak prostatta ortaya çıkan hücresel farklılaşmalar prostat içerisinde adenom adı verilen bir dokunun gelişmesine yol açar. Prostat büyümesi ya da tıbbi terimi ile Benign Prostat Hiperplazisi (BPH), yani prostat'ın kanser olmayan büyümesi olarak isimlendirilen bu durum aslında hemen tüm erkeklerde meydana gelirse de erkeklerin ancak 1/3'ünde tedavi gerektirecek ölçüde tıkanıklığa yol açar. Bu büyüme 3 önemli sonuç doğurur:

  1- İdrar kanalının çevresinde gelişmekte olan adenom dokusu idrar kanalının sıkışmasına ve tıkanmaya başlamasına yol açar.

  2- Prostat bir bütün halinde genişlemeye ve büyümeye başlar.

  3- Gerçek prostat dokusu adenom tarafından dışarı doğru itildikçe incelir ve adenom'un çevresini saran bir kabuk haline dönüşür, prostat kapsülü adını alır.

  İdrar kanalının adenom tarafından sıkıştırılarak tıkanması ile hastada:
  Sık idrara çıkmak
  Zor idrar yapmak
  İdrara başlarken bir süre beklemek
  Geceleri idrar hissi ile uyanmak
  Mesanenin tam boşalmadığını hissetmek
  İdrar'ı kesik kesik boşaltmak
  Tuvaletten çıktıktan çok kısa bir süre sonra tekrar idrar hissi duymak
  Ani idrar sıkışmaları hissetmek, bazen idrarı tutamamak
  gibi belirtiler ortaya çıkar ve bu belirtilerin şiddeti giderek artar. Belirtiler yıllar içinde yavaş yavaş geliştiğinden, ciddi tıkanıklığı olan hastalar bile bazen bu durumu normal olarak kabul edebilirler, yani duruma adapte olurlar.

  İdrar kanalındaki tıkanıklığın derecesini ölçmek mümkündür. Uroflowmetry (idrar akım hızı ölçümü) adı verilen testle çok kolay bir şekilde tıkanıklığın derecesi belirlenebilir. Tedaviye gerek olup olmadığını, ya da yapılacak tedavinin cinsini saptamak için bu testin yapılması şarttır.


  Adenom dokusunun büyüme sırasında yarattığı basınçla
  gerçek prostat dokusu ve dış idrar kanalını sıkıştırması

   
Prostat Nedir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Prostat büyümesinde belirtilmesi gereken şikayetler nelerdir?

  Prostat büyümesinde belirtilmesi gereken şikayetler nelerdir?

  Prostat büyümesi için doktora başvurulduğunda özellikle belirtilmesi gereken şikayetler nelerdir? Öncelikli olarak idrarla ilgili size en çok rahatsızlık veren şikayetinizi ifade ettikten sonra yukarıdaki belirtilerden hangilerinin sizde bulunduğunu lutfen aktarınız. Bunun yanı sıra: - gün içerisinde kaç defa idrara çıktığınızı - idrar yaparken yanma sızlama olup olmadığını -...
 2. Prostat Hastaliri

  Prostat Hastaliri

  PROSTAT HASTALIKLARIPROSTAT Prostat nedir? Prostat, erkeklerde idrar torbası ile idrar kanalı arasında yerleşen bir salgı bezidir. Anatomik yapısı, vücuttaki yerleşim yeri ve fonksiyonları için lütfen anatomi bölümünü Kadınlarda prostat var mı? Kadınlarda prostat bezi yoktur. Fonksiyonları incelendiğinde de görüleceği gibi daha çok erkek üreme fonksiyonları için gerekli bir organdır. Prostat...
 3. Prostat

  Prostat

  PROSTAT Dış görünüşü ile tabanından idrar torbasına yapışık bir kestaneye benze­yen prostat, dar bir geçitle birbirlerine bağlanan iki eşit parçadan oluşur. Prostat bezinin tamamı 30 ila 50 kadar boru ve torba biçiminde ayrı ayrı keseciklerden ve meni torbasının çevre­sinde son bulan iki büyük, onbeş kadar da küçük damardan oluşmaktadır. Bu damarlar idrar borusunun oluklarıdır, idrar...
 4. Prostat enfeksiyonu iltihabı nedir

  Prostat enfeksiyonu iltihabı nedir

  Prostat enfeksiyonu iltihabı PROSTATİT Prostatit terimi, birkaç ayrı sendromdur.Bunlar : 1- Akut bakteriyel prostatit, 2- Kronik bakteriyel prostatit, 3- Nonbakteriyel prostatit 3-a)Enflamasyonlu Nonbakteriyel prostatit 3-b)Enflamasyonsuz Nonbakteriyel prostatit 4- Asemptomatik prostat enflamasyonu AKUT PROSTATİT Akut prostatit prostat bezimim enfeksiyonudur. Hastalarda yüksek ateş, titreme,...
 5. Prostat Büyümesi

  Prostat Büyümesi

  Prostat büyüdüğünde, idrar borusunu sıkmaya başlayabilir. Büyüme bazen borununkapanmasına neden olabilir. Kişi idrar yapabilmek için zorlanabilir. Zorlama idrar torbasının duvarlarının kalınlaşmasına ve genişlemesine neden olur. Buda sıkışma hareketlerinin kısıtlanmasına neden olur. Yaşanılan bu tıkanıklar kişinin idrarını yapamamasına neden olur. İdrara çıkma özellikle geceleri artar....

Sayfayı Paylaş