1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Prostatit

  Konu, 'Erkek Sağlığı' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Prostatit; prostat iltihabına verilen genel isimdir. Akut Bakteriyel Prostatit
  Genellikle prostat absesi ile birlikte bulunur. Gram negatif adı verilen bakteri grubu tarafından meydana getirilirler. En sık neden olan bakteriler: E. coli, proteus ve klepsielladır. Bazen stafilokok ve enterokok gibi gram pozitif bakteriler de neden olabilir.
  Titremelerle yükselen ateş, idrar yollarına ait şikayetler, ve penis ile makat arasında ağrı ile kendini gösterir. İdrar yapamama, eklem ağrıları ve kas ağrısı da eşlik edebilir. Bazen absenin kendiliğinden boşalması sonucu penisin ucundan akıntı gelir.
  Tedavide genelde ikili antibiyotik enjeksiyonu tercih edilir. İdrar tutulumu varsa penisin hemen üzerinden enjektör ile idrar dışarı alınır. Abse varsa boşaltılır.
  Kronik Bakteriyel Prostatit
  Yine yukarıda adı geçen bakteriler neden olur. Prostat masajı ile alınan örnekte bakteri üretilebilir. Muayene sırasında ağrı meydana gelmez. Ateş gibi akut enfeksiyon bulguları yoktur.
  Tedavide esas; prostat sıvısına en fazla geçen antibiyotiklerle uzun süreli tedavi uygulamaktır (3 ay kadar). Tedavide trimetoprim-sulfametoksazol, sadece trimetoprim, indanil karbenisilin, doksisiklin ve eritromisin kullanılabilir.
  Kronik bakteriyel prostatit ile sıklıkla karışan durum, kronik abakteriyel prostatittir. Bu hastalıkta klamidya, mikoplazma, üreaplazma gibi mikroorganizmaların etken olduğu düşünülmektedir.
   
Prostatit konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Prostatit . . nedir

  Prostatit . . nedir

  Prostatit . . . . -------------------------------------------------------------------------------- İdrar yollarına ve genital bölgeye ait yakınmalarla doktora başvuran genç ve orta-yaşlı erkeklerin yaklaşık yüzde 25'ine Prostatit tanısı konur. Prostatit terimi aslında dört tip hastalığı kapsar: Akut bakteriyel prostatit Bu dört tipin en seyrek görüleni ama en kolaylıkla tanı konan ve etkin...
 2. 10 erkekten 4’ü prostatit

  10 erkekten 4’ü prostatit

  Prostatit, prostat bezinde enfeksiyon veya tahriş edici faktörlere bağlı olarak gelişen bir hastalık. Sık, zorlu, kanlı idrara çıkma, ağrı ve yanma gibi şikayetlere neden olan prostatit, erkeklerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Prof. Hattat, genital ve üriner problemlerle doktora giden her 10 erkeğin 4’ünde prostat iltihabı olduğunu söylüyor. Prostatit, prostat bezinde...
 3. Prostatit Testi

  Prostatit Testi

  prostatit prostatit testi Aşağıdaki belirtileri 1 den 5'ekadar notlandırın. Size minumum rahatsızlık veren durumlara 5 maksimum durumlara 5 puan verin. 1. Belinizde ağrı 2. Torbalarınız ve anüste ağrı 3. Alt karında ağrı 4. Rektal bölgede ağrı 5. Torbalarda ağrı 6. Peniste ağrı 7. İdrar yapma sırasında ağrı 8. İdrar yaptıktan sonra idrar torbanızın tam boşalmış olduğunu hissetmeme 9. Sık...

Sayfayı Paylaş