1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Proteİn Senaaaİ

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  BİYOLOJİK ŞİFRE: Biyolojik şifre DNA’ da depolanmıştır. Genetik dil dört harflidir, yani DNA üzerinde dört çeşit nükleotid bulunur. Bunlar A,T,G,C ‘dir. Yeryüzünde 20 çeşit aminoasit vardır.
  DNA’ daki
  1 nükleotid 1 aminoasit şifresi olsa 41 = 4 çeşit aminoasit şifresi
  2 nükleotid 1 aminoasit şifresi olsa 42 = 16 çeşit aminoasit şifresi
  senaaalenirdi. 4 aminoasit açıkta kalır.
  Bunun için
  3 nükleotid 1 aminoasit şifresi verse 43 = 64 çeşit şifre oluşur.
  Bu harfler üçer, üçer şifre kelimeleri (genetik kod) oluşturur.

  4x4x4= 64 çeşit şifre bulunmaktadır. Bunlardan 61 çeşidi 20 çeşit aminoasit’i temsil ederken üç çeşiti protein senaaainde bitiş sinyalini veren şifrelerdir. KOD : DNA üzerinde üç nükleotidden oluşan birim( Şifre) 43 = 64 çeşit şifre oluşur.

  KODON : DNA’ daki şifreye göre m – RNA üzerinde 3 nükleotidden oluşan birimdir. Bu kodonlardan biri başlangıç;
  ( Start) kodonu ( AUG),
  üçü ise;
  Stop kodonudur. UAG,UGA,UAA, dir.
  43 = 64 çeşit kodon bulunur.
  Buna göre bir aminoasitin birden fazla şifresi vardır.

  Örneğin: Valin: 4, Metionin:1, Triptofan:1 gibi.

  START KODONU : AUG protein senaaaini başlatan kodondur.
  Metionin aminoasidini şifreler.

  STOP KODONU : Herhangi bir aminoasit senaaalemediği için karşılığı olmayan protein senaaaini durduran kodonlardır. UAG,UGA,UAA’ dir.

  ANTİKODON : T – RNA üzerinde senaaalenen üç nükleotidlik birimdir.
  3 stop kodonuna karşılık antikodon senaaalenmediğinden;
  64-3 = 61 antikodon bulunur.
  NOT : Her t – RNA bir çeşit aminoasit taşır. 20 çeşit aminoasit bulunduğuna göre 20 t – RNA yeterlidir.
  Bir aminoasit birden fazla t – RNA ile taşınabilir. Bir t- RNA bir aminoasit taşır. (Apoenzim- Koenzim) Örneğin: Serin aminoasitini 6 çeşit t – RNA taşır. T- RNA çeşidi antikodonlar daki nükleotid çeşidinden kaynaklanır.
  Ökaryot hücrelerde DNA çekirdekte bulunur. Protein senaaai ise sitoplazmada ilgili organellerde gerçekleşir. Bu yüzden kendisi çekirdekten çıkamayan DNA, ilgili şifrelerdeki bilgiyi m RNA ‘ya (Mesajcı RNA ‘ya ) aktarıp m - RNA ‘yı sitoplazmaya gönderir.
  m RNA ribozomla birleşip protein senaaaine hazır hale gelince, m - RNA üzerindeki kodonlara uygun antikodonlara sahip t - RNA’ lar (taşıyıcı RNA) sırayla aminoasit getirmeye başlar. Gelen aminoasitler, enzimler katalizörlüğünde birbirine bağlanarak protein senaaalenmiş olur.
  Genetik şifre kelimelerinin dili ortaktır.
  örneğin; mRNA üzerindeki AUG kodonuna karşılık bütün canlılarda metionin adlı aminoasit gelmektedir.bu durum suni mRNA yapılarak protein senaaainde kullanılması sonucu ispatlanmıştır.
  Bunun için önce suni mRNA olan UUUUU......... şeklinde Urasil nükleotid zinciri üretildi.
  Bu mRNA , içerisinde ribozomlar enzimler, tRNA ve çözünebilir proteinler bakteri özütü içerisine bırakıldı. Sonuçta Fenil Alanin adı verilen aminoasitlerden oluşan bir Polipeptit zincirinin senaaalendiği görüldü.
  Protein Senaaainin Şematik Açıklanması:

  Aktifleşmiş nükleotidlerden DNA’ daki bir gen bölgesi açılır. DNA’ nın iki ipliği birbirinden ayrılır.

  İki iplikten biri m – RNA senaaaini gerçekleştirir. Buna anlamlı iplik denir. Diğerine ise tamamlayıcı iplik denir.

  DNA’dan m- RNA senaaalenmesine Transkripsiyon adı verilir.

  mRNA çekirdekten çıkarak sitoplazmaya geçer.

  mRNA ribozomun küçük alt birimine tutunur.

  Büyük alt birim ribozomun küçük alt birimiyle birleşir. Ribozom aktifleşir.

  mRNA üzerindeki AUG kodonundan önceki kodonlar ihmal edilir.olay AUG kodonundan başlayacak şekilde ribozom mRNA üzerinde kayarak yerini alır.UAC antikodonuna sahip tRNA metionin aminoasitiyle birlikte gelir.AUG kodonuna bağlanır.

  Ribozom mRNA üzerinde biraz kayarak AUG kodonundan sonraki kodon üzerine gelir. Bu ikinci kodon üzerine gelen tRNA taşımaktan sorumlu olduğu aminoasiti getirir. Enzimler katalizörlüğünde 1. Aminoasitin karboksil grubu ile 2. Aminoasitin amin grubu arasında peptit bağı oluşur.

  Ribozom mRNA üzerinde kaymaya devam ederken kodonlara uygun antikodonları bulunan tRNA ‘lar taşımaktan sorumlu oldukları aminoasit çeşitlerini zincire bağlamaya devam ederler.görevini tamamlayan tRNA’lar ribozom ve mRNA üzerinden uzaklaşırlar.

  Protein senaaai mRNA üzerindeki durdurucu kodona gelinceye kadar devam eder. Durdurucu kodon UAG, UAA, UGA kodonlarından herhangi biri dir.

  Protein senaaai tamamlanınca, senaaalenen protein molekülü, Ribozomun küçük ve büyük alt birimleri mRNA ve tRNA birbirinden ayrılır.


   
Proteİn Senaaaİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. protein

  protein

  Günde 4 porsiyon Proteinler insan hücrelerinin yapıtaşı olan aminoasit dene maddelerden oluşur. Araştırmalar anne adayının gerekenden az protein almasının, tıpkı az kalori alması gibi düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuna neden olduğunu göstermiştir. Bu nedenle gebeler günde en az 60-75 gr. Protein almalıdır. Yüksek riskli gebeliklerde önerilen miktar, günde 100 gr’dır ve gebeliğin yüksek...
 2. Proteİn - Kromozomlar

  Proteİn - Kromozomlar

  KROMOZOMLAR ATP- Adenozin trifosfat denilen ve molekül olarak nükleotit yapılı canlıların doğrudan kullandığı enerji molekülü Aktif taşıma- Yarı geçirgen zar aracılığıyla ATP harcanarak gerçekleştirilen madde taşıması. Besin- Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri amacıyla kullandıkları maddelerdir. Beslenme- Canlıların canlılık olaylarını sürdürebilmeleri amacıyla gerekli maddeleri...
 3. DNA Senaaai (Replikasyonu)

  DNA Senaaai (Replikasyonu)

  Dikkatli ölçmeler sonucu elde edilen değerlerden aynı tip hücrelerde DNA'nın hem kimyasal özelliğinin hem de toplam miktarının, dölden döle sabit kaldığım biliyo:-)ruz. Demek ki DNA'nın hem niceliği ve hem de niteliği,aynı ana hücreden meydana gelen benzer hücrelerde aynı kalmak zorundadır. Bu nedenle hücre mitoz bölünmeye hazırlanırken DNA bütün uzunluğu boyunca, bütün kromozomlarda bir...
 4. Proteİn Sentezİ

  Proteİn Sentezİ

  BİYOLOJİK ŞİFRE: Biyolojik şifre DNA’ da depolanmıştır. Genetik dil dört harflidir, yani DNA üzerinde dört çeşit nükleotid bulunur. Bunlar A,T,G,C ‘dir. Yeryüzünde 20 çeşit aminoasit vardır. DNA’ daki 1 nükleotid 1 aminoasit şifresi olsa 41 = 4 çeşit aminoasit şifresi 2 nükleotid 1 aminoasit şifresi olsa 42 = 16 çeşit aminoasit şifresi senaaalenirdi. 4 aminoasit açıkta kalır. Bunun için...
 5. Protein nedir Protein anlamı

  Protein nedir Protein anlamı

  Protein ne demek Protein anlamı Protein hakkında bilgiler Söz konusu sağlıklı beslenme olduğunda, sık sık duyarız proteinli besinlerin adını. Peki nedir protein ve hangi besinlerde bulunur mu diyor sunuz? O halde buyrun Melek'ler. Proteinler, amino asitlerin zincir halinde birbirlerine bağlanmasından oluşan büyük organik bileşikler olup, amino asit yapıtaşlarından oluşan polimerlerdir....

Sayfayı Paylaş