1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Psikiyatrik ilaçlar-genel bilgi

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  sakinleştirici ilaç isimleri antidepresan ilaç isimleri insidon ne işe yarar sinir ilaçları sakinleştirici ilaçlar Psikofarmakoloji
  Eskiden sinir ilacı deyince kişiyi bol bol uyutmaktan başka bir etkisi olmayan, üstelik her kullananda bağımlılık yaratan birtakım ‘uyuşturucu’ maddeler anlaşılırdı. Gerçekten de 1950’lere kadar sinir hekimlerinin hastaları uyutmak ve sakinleştirmek dışında yapabileceği pek bir şey yoktu. Ancak son 50 yıl içinde insan psikolojisini değiştirmeye yönelik yöntemler büyük ilerleme gösterdi. Psikoterapi teknikleri gelişti ve çeşitlendi, elektroşok ve manyetik uyarım sayesinde beyne uyarı vererek ruhsal bozuklukları gidermek mümkün hale geldi. Özellikle 1980’lerden sonra sinir sistemi ilaçlarının yan etkileri çok aza indirildi, ihtiyacı olanlar bu ilaçları rahatlıkla kullanabilmeye başladı.

  Psikiyatride kullanılan sinir sistemi ilaçlarını şu gruplara ayırabiliriz:
  1-Antidepresan ilaçlar (öncelikle depresyonda kullanılan ilaçlar)
  2-Antipsikotik ilaçlar (öncelikle şizofrenide kullanılan ilaçlar)
  3-Kaygı giderici ilaçlar (huzursuzluk, sıkıntı gibi hallerde kullanılan ‘müsekkin’ ilaçlar)
  4-Mizaç dalgalanmalarını önleyen ilaçlar (lityum tuzu ve bazı sara ilaçları)

  ANTİDEPRESAN İLAÇLAR
  Depresyon çok sık görülen önemli bir hastalıktır. İsteksizlik, hayattan zevk almama, sinirlilik, uyku ve iştah bozukluğu gibi belirtileri vardır. Unutkanlık, yorgunluk, cinsel sorunlar, okul başarısında düşme, iş performansında azalma, aile içi geçimsizlik gibi durumların altından depresyonun çıktığına sıklıkla rastlarız. Teşhisi konamayan ağrılar, mide barsak bozuklukları ve çeşitli bedensel yakınmalar da depresyona bağlı olabilir. İntiharların sebebi genellikle depresyondur.
  Antidepresan ilaçlar, depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Depresyona girmiş her 100 hastadan 70-80’i başka hiçbir müdahaleye gerek kalmadan, sadece ilaç tedavisiyle düzelir. Kalan %20-30’luk grupta ise psikoterapi veya elektroşok türünden ekstra girişimlere ihtiyaç duyulur.
  Depresyonda beyinde serotonin, noradrenalin, dopamin maddeleri azalmıştır. Bunlar duygu ve düşünce hayatımızı düzenleyen maddelerdir. Antidepresanlar bu maddelerin miktarını arttırarak tesirlerini icra ederler. Antidepresan ilaçlar hakkında yanlış bilinen bazı noktaları burada önemle vurgulamak istiyoruz:
  1- Antidepresan ilaçlar beyinde suni bir mutluluk yaratmayıp tam tersine bozulmuş olan dengeyi yeniden sağlar. Antidepresanlar, depresyonu olmayan kişilerde fayda getirmez.
  2-Antidepresan ilaçların etkileri geç başlar (en erken 2-3 hafta sonra). Arada bir 1-2 hap içerek depresyondan kurtulmak mümkün değildir.
  3-Antidepresan ilaçlar, doktor söylemeden kesinlikle bırakılmamalıdır. Kişi haftalar içinde tamamen iyileşse bile, antidepresan ilaca en az 6 ay devam edilmelidir. Çünkü depresyonun düzeldikten sonra ilk 6 ay içinde tekrarlama riski yüksektir.
  4- ANTİDEPRESAN İLAÇLAR BAĞIMLILIK YAPMAZ.
  5- ANTİDEPRESAN İLAÇLAR UYUŞTURUCU DEĞİLDİR. Antidepresan ***if vermez, zaten yukarıda belirttiğimiz gibi etkisi en erken 2-3 haftada başlar. Bazı antidepresanların uyku ve sersemlik gibi yan etkilere yol açtığı doğrudur. Ancak son 10-15 yılın en mühim tıbbi gelişmelerinden biri, uyku ve sersemlik yapmayan antidepresan ilaç çeşitlerinin artmasıdır. Artık hemen hiçbir ciddi yan etki ortaya çıkmadan depresyon tedavisi genellikle mümkündür.
  Antidepresan ilaçlar depresyon dışındaki durumlarda da faydalıdır. Obsesif kompülsif bozuklukta (takıntı hastalığı) ilk tercih edilen ilaçlar, özellikle serotonin üzerinden etki gösteren antidepresanlardır. Ağrı tedavisinde elimizdeki en önemli silahlardan biri yine antidepresan ilaçlardır. Panik bozukluğunda, çocuklarda gece işemelerinde, kadınlarda adet öncesi gerginlik durumlarında, sigara isteğinin azaltılmasında, erkeklerde cinsel ilişki sırasında erken boşalmanın giderilmesinde ilk başvurulan ilaç bir antidepresandır.

  Seçici olmayan monoamin geri alım inhibitörleri:
  Tofranil
  Anafranil
  Laroxyl
  Tolvon
  Desyrel
  Ludiomil
  Serzone
  İnsidon,İnsomin

  Bu grup ilaçların büyük kısmi Trisiklik antidepresanlardan oluşur ve bazı yan etkileri vardır. 100 hastadan ortalama 7’sinde bu yan etki görünür. 1-2 hafta içinde bunların birçoğu ortadan kalkar. Bunlardan bazıları;
  Bulantı-kusma
  Ağız kuruluğu
  Görme bozukluğu
  Kabızlık
  Sık idrar yapma veya idrar yapma zorluğu
  Çarpıntı v.s


  Seçici serotonin geri alım inhibitörleri:
  Prozac,Depreks,Zedprex
  Lustral,Seralin, Serdep
  Faverin
  Seroxat
  Cipram
  Efexor
  Stablon
  Remeron

  Bu grup antidepresanların yan etkileri diğer gruba göre daha azdır, çoğu ilk 2 hafta içinde görülür. İlaç kesildikten sonra ortadan kalkar. Bunlardan bazıları:
  Bulantı,kusma
  Sıkıntı hali
  İshal
  Uyku hali
  Baş ağrısı
  Uykusuzluk
  Cinsel işlev bozukluğu vs

  ANTİPSİKOTİK İLAÇLAR
  Antipsikotik ilaçların başlıca kullanım alanı şizofrenidir. Şizofrenide temel bozukluk, beyinde dopamin fazlalığıdır. Antipsikotik ilaçlar dopaminin beyindeki etkisini azaltarak etki gösterir.
  Antipsikotikler bağımlılık yapmaz, uyuşturucu değildir. Bazıları uyku ve sersemliğe yol açabilir. Adale kasılmasına sebep olabilir. ‘Psikiyatrik tedavi gördü, hareketleri ve bakışları donuklaştı, robot gibi oldu’ denilen hastalar muhtemelen antipsikotik kullanmışlardır. Ancak antipsikotiklerin ciddi yan etkileri çok azdır, ortaya çıkan yan etkilerin de çoğu geçicidir.
  Antipsikotik ilaçlar sadece şizofrenide kullanılmaz. Depresyonda, kaygı yüksekliğinde, ağrılarda, bazı cinsel sorunlarda, kusmalarda, hıçkırığın giderilmesinde de işe yarar.

  Antipsikotik ilaçlar beyinde Dopamin ve Serotonin adı verilen maddelerin etkilerini değiştirerek görev yaparlar.
  Bu ilaçlar kullanım şekillerine, etki ve yan etki şekillerine göre sınıflandırılabilirler.

  Kullanım şekillerine gore baktığımızda kabaca 3 şekilde ayırabiliriz:
  Sadece ağızdan alınabilen antipsikotik ilaçlar;
  Mellerettes,melleril,Stilizan,Burunon,leponex,Dogm atil
  Nörofren,Risperdal,Zyprexa,Sülpir
  İğne formunda olanlar;
  Nörodol,Largactil,Clopixol,Fluanxol,Prolixine
  Depo formu olanlar;
  Clopixol , prolixine, Fluanxol gibi ilaçların 15 gün boyunca vucutta etkili olan depo şekilleri de vardır.

  Bu antipsikotik ilaçların etkileri gibi yan etkiler de uzun süre devam eder. Bu ilaçlar özellikle düzenli ilaç kullanımında sorunları olan hastalarda kullanılır. Etki şekillerine gore sınıflarken;Bu tablo göz önüne alınır. Bu ilaçların eş değer dozunun bir taraftan sakinleştirici etkisi artarken diğer taraftan antipsikotik etki denilen psikotik bozukluk veya şizofreniye etkili gücü azalmaktadır. Bu nedenle zaman zaman farklı gruplar içinden ilaçlar birlikte kullanılabilmektedir.

  Yan etkilerine gore de iki temel gruba ayrılırlar:
  1-Uyku verici, sersemlik, tansiyon düşmesi,idrar tutukluğu,cinsel problemler daha fazla yapanlar: Largactil,Melleril,Leponex,Zyprexa,Risperdal
  2-Hareket bozuklukları(yerinde duramama , katılık, maske yüz v.s.) daha fazla yapanlar: Nörodol,Prolixine,Clopixol,Fluanxol,Nörofren

  Şizofreni hastalarında temel olarak 3 nedenden dolayı antipsikotik ilaçlar kullanılır. Bu etkileri kısaca şöyle açıklayabiliriz:
  1-antipsikotik etki: Psikotik yaşantılar denilen ; Hayal görme , ses işitme, yanlış düşünceler, dikkatini toplamada güçlük , düşünce ve konuşmada bozukluklar, garip ve nedensiz davranışlar gibi çoğu zaman hastayı ve çevresini de rahatsız eden durumu düzeltmek amacıyla ilaç kullanılır.
  2-sakinleştirici etki; Uykusuzluk,gerginlik, taşkınlık, kaygı durumu, huzursuzluk, aşırı hareket ve kontrolsüz davranış durumunda bu etkisinden yararlanılır.
  3-hastalığı önleyici etki; Hastalığın alevli dönemlerinin tekrarlamasını, yatışların önlenmesini,nükslerin şiddetinin azaltılmasını,hastalığın oluşturduğu dikkat azalması,düşüncede yavaşlama, öğrenmede zorlukla belirgin olan bilişsel bozuklukları azaltmayı hedefler.

  Antipsikotik ilaçların yan etkileri de 3 grupta toplanabilir;
  A-Hareket Bozuklukları
  B-Metabolik ve Dolaşım sorunları
  C-Diğerleri
  Hareket bozuklukları ilk ilaç kullanımı ardından kısa zaman (saatler ve günler içinde) sonar ortaya çıkanlar ve geç dönemde ortaya çıkanlar diye ayrılabilir.
  Nöroleptik ilaç alımını takiben ilk günler içindeki yan etkiler;

  KASILMA,KATILIK,HUZURSUZLUK,HAREKETLERDE YAVAŞLAMA,
  YERİNDE DURAMAMA,KÜÇÜK ADIMLARLA YÜRÜME,TİTREME,
  MASKE (DONUK) YÜZ.

  Geç dönemde ortaya çıkan yan etkiler;
  İstemsiz kas hareketleri, Dilde ve ağızda oynamalar, Yerinde duramama, Yatamama
  Yılansı vücut hareketleri.
  Metabolik Yan etkiler: Ağız Kuruluğu, Salyada Artma(Leponex), Kabızlık, İshal,
  İştah artışı ve kilo alma, Baş Dönmesi, Terlemede artma, Beyaz kan hücrelerinde azalma(Leponex), Memelerden süt gelmesi(galaktore)

  Diğerleri başlığı altında toplanan yan etkiler ise;
  Çabuk Yorulma, Cinsel bozukluklar, Kilo alımı, Görme bozuklukları, Adet Düzensizliği,
  Nöbet geçirme, Nöroleptik Maliyn Sendrom, Çarpıntı, Deri döküntüleridir.

  Bunların içinde özellikle önem taşıyan durum sebepsiz (herhangi bir infeksiyon veya ateş yükselmesine neden olabilecek diğer tıbbi sorunlar) ateş yükselmesi ile giden nöroleptik maliyn sendromdur. Kısa sure içinde en yakın sağlık kuruluşuna başvuru gerektirir.

  Yan etkilerle karşı karşıya kalındığında yapılması gerekenler aşağıda özetlenmiştir;
  1.Telaşa kapılmayın
  2.Bu durumun geçici bir yan etki olduğunu düşünün ve hastanıza bilgi verin
  3.Mümkünse kendi doktorunuza veya tedavi gördüğünüz birimin nöbetçi doktoruna ulaşın
  4.Eğer uzakta iseniz,kullandığınız ilaçların listesi ile birlikte en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
  5.Uygun önlemlere rağmen ilaçların vücutta kalma sürelerine bağlı olarak bu etkilerin bir süre daha devam edeceğini bilin

  ANTİSİYOLİTİK (KAYGI GİDERİCİ) İLAÇLAR
  ‘Müsekkin’ veya ‘sakinleştirici’ olarak bilinen ilaçlar bu gruptandır. Etkileri çabuk başlar (damardan alınırsa birkaç dakika içinde, ağızdan alınırsa genellikle 30-60 dakika içinde). Bu ilaçlar kullanan kişide endişe ve huzursuzluğu azaltır, rahatlama hali meydana getirir. Çoğu yeşil reçete ile verilir. Çoğu uyku, sersemlik, yorgunluk ve unutkanlık yapar. İlaç alındıktan sonra kısa süre içinde başlayan ferahlatıcı etkileri sebebiyle, kaygı gidericilerin kötüye kullanılma tehlikesi vardır. Psikiyatride kullanılan ilaçlar arasında bağımlılık yapma ihtimali bulunan tek ilaç grubu ANTİDEPRESANLAR DEĞİL kaygı gidericilerdir. Bu yüzden kaygı giderici ilaçların satışı sıkı kontrol altındadır, hastalar doktor reçetesi olmadan bu ilaçları kesinlikle alamazlar. Doktoru da hastasının bağımlı olmasına müsaade etmeyeceğinden, sakinleştiricilerin bağımlılık tehlikesi korkulduğu kadar büyük değildir.
  Kaygı giderici ilaçlar aynı zamanda adale gevşeticidir. Sara nöbeti geçirmekte olan kişilere damardan verildiklerinde hayat kurtarırlar.
  XANAX
  DİAZEM
  RİVOTRİL
  TRANXİLENE
  LİDANİL
  BUSPON
  ATİVAN
  NERVİUM
  LİBRİUM
  LUMİNAL


  Deri döküntüleri
  Sersemlik hali
  Uyku artışı
  Kilo alma
  Sinirlilik gibi yan etkileri vardır.
  EN ÖNEMLİ YAN ETKİSİ uygunsuz ve doktor kontrolü olmadan alındığında oluşan bağımlılık ve kötüye kullanımdır. BU NEDENLE DİĞER TÜM İLAÇLAR GİBİ DOKTOR KONTROLÜNDE ALINMALIDIR.

  MİZAÇ DALGALANMALARINI ÖNLEYEN İLAÇLAR
  Bu ilaçlar özellikle manik depresif hastalıkta (iki uçlu mizaç bozukluğu veya bipolar bozukluk) kullanılır. Söz konusu amaçla en sık kullanılan ilaç lityum adında bir tuzdur. Ayrıca bazı sara ilaçlarının da mizaç dalgalanmalarını önlediği bilinmektedir. Genellikle uzun süre kullanılırlar.
  LİTHURİL
  TEGRETOL,KARBALEX,KARAZEPİN
  DEPAKİN,KONVULEX
  LAMİCTAL


  ANTİKOLİNERJİK VE YAN ETKİ AZALTICI İLAÇLAR
  Özellikle nöroleptiklerin oluşturduğu hareket bozukluklarının azaltılmasında ve giderilmesinde kullanılan ilaçlardır.

  AKİNETON
  BENADRYL
  DİDERAL
   
 2. babanne

  babanne Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  21
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  dünya
  Cevap: Psİkİyatrİk İlaÇlar-genel Bİlgİ
  1990 senesinden beri yani 18 senedir tedavi görüyorum ve konuyu açan arkadaşımın yazmış olduğu piyasada bulunan bir çok antidepresanı yıllardır kullandım

  ilk meleteres ve favarin ile başkladım
  meleteres yan etkisi en az olan bir ilaç ama favarin ilk kullanmaya başladığınız ve vücutta olması gereken seviyeye gelene kadar insanı eşekkten düşmüşe çeviren bir ilaç.ben yaklaşık 2 sene kullandım ilk 15 veya 21 gün berbat çtesi geçiyor zaten var olan bozuk ruh haliniz bu ilaçla dahada çekilmez oluyor ve bıraktıpınız da en fazla belki 1 ay kendini koruyor.
  risperdal ve seralin kullandığımda 1 ayda tam 8 kilo aldım ve bu ilaca aşışana kadar yine çok zorluk çektim.yaklaşık 3 ay kullandım
  uzun süre lustral seroxzat efexzor kullandım
  cipram kullandığımda kendimi tanıyamadım
  xanax uzun süre kullandım en iyilerden biri diyebilirim anlık sıkıntınıza kısa sürede etki eden ama bir o kadarda alışkanlık yapabilen bir ilaç xanax kullandığımda şirketimde koltukları birleştirip günlerce uyudum sanırım sorunum o dönem çözüldü çünki uyuyan adamın ne sorunu olacak
  en son 1 senedir prozac kullanıyorum günde 3 adet yani toplam 60 mg
  ve dr.ma göre bu ilacı ben ömür boyu kesintisiz kullanmak zorundayım
  çünki bana konulan teşhis inadı zor kırılan tekrarlayan depresyon genetik kökenli
  ay yazık bana ya
  kimse beni sevmiyor
   
 3. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38
  Cevap: Psİkİyatrİk İlaÇlar-genel Bİlgİ
  Ben 2 yıldır diazem kullanıyorum.. emeğine sağlık
   
 4. babanne

  babanne Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  21
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  dünya
  Cevap: Psİkİyatrİk İlaÇlar-genel Bİlgİ

  üzüldüm
  sorabilirmiyim hangi rahatsızlığa istinaden kullanıyorsunuz
  çünki tedavi eden değil anlık rahatlatan ve aslındada çok iyi referansı olan bir ilaç değil
   
 5. Vijdan

  Vijdan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.027
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Psİkİyatrİk İlaÇlar-genel Bİlgİ Bende uzun yıllar bu ilaçların bir kısmını kullandım..Eh işte ..öyle böyle yaşayıp gidiyoruz..

   
 6. HURHUR

  HURHUR Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  519
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  AFYON
  adminim öyle ağır ilaçlar kullandımki yıllardır walla isimlerini görünce mayışıyorum çok uyuşturuyorlar bunlar
   
 7. $ul€

  $ul€ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.847
  Beğenilen Mesajlar:
  407
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  iڪے†∂ηßﺙℓ
  Şizofreni hastalarında temel olarak 3 nedenden dolayı antipsikotik ilaçlar kullanılır. Bu etkileri kısaca şöyle açıklayabiliriz:
  1-antipsikotik etki: Psikotik yaşantılar denilen ; Hayal görme , ses işitme, yanlış düşünceler, dikkatini toplamada güçlük , düşünce ve konuşmada bozukluklar, garip ve nedensiz davranışlar gibi çoğu zaman hastayı ve çevresini de rahatsız eden durumu düzeltmek amacıyla ilaç kullanılır.
  2-sakinleştirici etki; Uykusuzluk,gerginlik, taşkınlık, kaygı durumu, huzursuzluk, aşırı hareket ve kontrolsüz davranış durumunda bu etkisinden yararlanılır.
  3-hastalığı önleyici etki; Hastalığın alevli dönemlerinin tekrarlamasını, yatışların önlenmesini,nükslerin şiddetinin azaltılmasını,hastalığın oluşturduğu dikkat azalması,düşüncede yavaşlama, öğrenmede zorlukla belirgin olan bilişsel bozuklukları azaltmayı hedefler.

  çok yakın bi tanıdığım bu gibi durumlardan dolayı şu ANTİPSİKOTİK İLAÇLARın nerdeyse hepsini kullandı...
  allah o günleri geri getirmesin...çok kötü anlardı hala aklıma geldiğinde hıçkıra hıçkıra ağlarım...
  umarım bütün hastalar tez vakitte iyileşir
   
 8. melek fidanı

  melek fidanı Forum Okuru

  piskolok
  deprosyon hastasıyo
  ım uzun sürediri depresyon ilaçalrı
  nı kulanıyorum ve bu yüzden bunlar
   
 9. mehtap bulut

  mehtap bulut Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  194
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  merhabalar eğer ağır psikolojik durumlar yok ise antidepresan özellik gösteren bitki çayları kullanılabilir
   
 10. mehtap bulut

  mehtap bulut Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  194
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  tekrar merhabalar bir sorunu küçük de olsa kafama aşırı derecede takan biriyim Psikiyatriye gittim söyledikleirni zaten ben de düşünüyorum fakat uygulayammıyorum ne yapmalıyım
   
 11. elisev

  elisev Hamiş Melek

  Kayıt:
  25 Kasım 2009
  Mesajlar:
  393
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  melişlermi hepineze allah şifa versin ..
   
 12. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  rüyalarım

  ben de buhapların bir çoğunu mecburen kullandım 17 yaş ama iç 71
   
 13. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  hayal

  ismim hayal buhaplardan ben de kullandım ismim gibi yaşantım oldu ama benim kiler hep hayal kırıklığı allah herkese şifa versin .hayalleri hep gerçek olsun ...
   
 14. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  antidepresan

  bilgileriniz için öncelikle tskkurlerimi sunuyorum

  bazı rahatsızlıklarım var kısaca yazmış oldugunuz yazıda okuduklarım bende bilhassi bulunmaktadır ama doktora gitmeme gibi bir alışkanlıgım mevcut hastanelere gidemiyorum bu ilaçları baaska turlu alamazmıyız acaba
   
 15. selim

  selim Forum Okuru

  günlük 3 tablet
  prozac atıyorum zararı nedir untkanlık yaparmı
   
Psikiyatrik ilaçlar-genel bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Genel Bilgiler

  Genel Bilgiler

  adana tekir yaylası satılık evler gülek yaylası satılık ev Sosyal Durum - Göç Olgusu - Konut Durumu - Göç Olgusu Eski bir tarihi geçmişi olan Adana yöresinde çeşitli uygarlıklar yaşamış ve iz bırakmışlardır. Araplar, Selçuklular, Ramazanoğulları ve Osmanlıların (Türkmen ve Yörük Aşiretleri) yöre kültürünün çeşitlenmesinde önemli katkıları olmuştur. Adana kültürü oluşan bu kültür mozaiği...
 2. Genel Bİlgi

  Genel Bİlgi

  GoncaKaranfil hayattan büyük beklentileri olan, hayalleriyle yaşayan, yılmadan var olmaya çalışan ancak hep hüsrana uğrayan insanların hikayesi… Gonca ve Karanfil, Kemal’in tutkulu aşkı çevresinde ilerleyen GoncaKaranfil mutlulukları, içimizi burkan hüzünleri, herkesin başına gelebilecek dramları, kendine çeken büyüsüyle bir mahalle masalıdır. Fakir yaşamları ama bir o kadar da büyük...
 3. Erzincan İli Genel Bilgiler

  Erzincan İli Genel Bilgiler

  Erzincan ilinin tüm genel bilgileri neleri meşhur genel yapısı ile gittiğinizde ne yapmadan dönmeyin hepsi bu konunun içinde arkadaşlar merak ettiğiniz Erzincan la ilgili herşeyi bulabilirsiniz:tik: GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 11.903 km² Nüfus: 299.251 (1990) İl Trafik No: 24 Doğu Anadolu Bölgesi'nde Fırat'ın yukarı kısmında yer alan Erzincan, Anadolu'nun en eski kültür...
 4. Denizli Genel Bilgiler

  Denizli Genel Bilgiler

  pamukkale denizlinin hangi ilçesinde Denizli ili hakkında tüm genel bilgileri merak ettikleriniz bilmek istediğiniz herşey:) Horozu ve pamukkale traventerlerinden başka bakalım Denizliyi hangi açılardan tanıyabiliriz arkadaşlar GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 11.868 km² Nüfus: 750.882 (1990) İl Trafik No: 20 Horozları ile ünlü Denizli zengin bir tarih ve kültüre sahiptir. Denizli,...
 5. Jianzi Hakkında Genel Bilgiler

  Jianzi Hakkında Genel Bilgiler

  badminton nasıl oynanır badminton resimleri jianzi Kızlar adını ilk defa duyduğum çok ilginç spor dallarından biri daha Jianzi Çinde oldukça çok oynanıyormuş...Topu ise oldukça ilginç... Şimdi jianzi hakkında bilgilere geçiyorum :tik: Jianzi (ya da Mekik) (Çince:毽子); kapalı veya açık alanlarda, tek tek, çift ya da takım hâlindeki erkek ya da kadınlarca oynanır. Oyuncular vücutlarının...

Sayfayı Paylaş