1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Psoriatik Artrit nedir????

  Konu, 'Cilt Hastalıkları' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  psöriatik artrit tedavisi psöriatik artrit nedir psoriatik nedir soru sedimentasyon yüksekliği nedenleri Psöriyatik artrit nedir?

  Psöriyatik artrit, kronik bir cilt ve tırnak hastalığı olan sedef hastalığıyla (psöriyazis) birlikte görülen bir iltihabi artrit tipidir. Bu hastalığın beş tipi vardır:
  Öncelikle el ve ayak parmaklarındaki küçük eklemleri tutan artrit
  Kol ve bacaklardaki eklemleri tutan asimetrik artrit
  Romatoid artrite (iltihaplı romatizmaya) benzeyen simetrik poliartrit (çok sayıda eklemi tutan artrit)
  Nadir fakat ekleme son derece zarar veren ve şeklini bozan bir tip olan artritis mutilans
  Sakroiliyak (omurgayla kalça kemiğini birbirine bağlayan eklem) eklemin ve omurganın artriti (psöriyatik spondilit)

  Bu artrit tiplerinin her birinin hangi sıklıkta görüldüğünü belirlemek zordur. Aynı hastada zamanla artritin tipi değişebilir ve bazı hastalarda birden fazla tip bir arada görülebilir. Bazen artrite ek olarak gözde ya da bağların ve tendonların (kasın kemiğe tutunduğu yapı) kemiğe yapıştığı yerde, örneğin topukta, iltihaplanma vardır, ikinci durumda o bölgede ağrı ortaya çıkar. Nedeni
  Tam nedeni bilinmemektedir, fakat bağışıklık, genetik ve çevresel faktörlerin birlikte etki ettiklerinden şüphe edilmektedir. Psöriyatik artritli hastaların %40′a varan bir bölümünün ailelerinde psöriyazis ya da artrit öyküsü vardır.
  Sağlık üzerindeki etkisi
  Psöriyatik artrit ABD’de bulunan 3 milyon psöriyazis hastasının en az %10′unda görülmektedir.
  Kadınlarda ve erkeklerde eşit sıklıkta görülmekte ve genellikle 30-50 yaşları arasında başlamaktadır, fakat çocuklukta da başlayabilir.
  Psöriyatik artrit, hastaların %15′e kadar bir kısmında psöriyazis tanısı konulmadan önce başlayabilir.
  Tanı
  Kesin bir tanı konulmadan önce, psöriyazis için karakteristik olan cilt ve tırnak değişiklikleri gösterilmelidir. Bazı hastalarda sedimentasyon yüksekliği, hafif anemi ve kan ürik asit düzeyi yüksekliği bulunabilir. Gut olmadığı kanıtlanmalıdır.
  Tedavi
  Psöriyatik artritin tedavisi başlangıçta steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlardan ibarettir, fakat artrit bu ilaçlara yanıt vermezse metotreksat kullanılması gekebilir. Antimalariyal (sıtma tedavisinde kullanılan) bir ilaç olan hidroksiklorokin de etkili olabilir fakat bazı hastalarda bu ilaçla psöriyaziste alevlenme görülebilir. Sulfasalazin adlı ilaç bazı psöriyatik artrit hastalarında çok faydalı olmaktadır. Hastalığın ağır şekillerinde azatioprin kullanılabilir.
  Doğrudan eklemin için uygulanan kortikosteroid enjeksiyonları faydalı olabilir. Son zamanlarda siklosporin ile iyi sonuçlar alınmaktadır, fakat bu ilacın böbrek üzerinde yan etkileri olduğu için, diğer tedavilere cevap vermeyen ilerleyici hastalıkta kullanılmalıdır. Uygun egzersizler çok önemlidir. Eklem harabiyeti gelişen hastalarda cerrahinin yararı olabilir.


   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: Psoriatik Artrit nedir????
  emegine saglik canim
   
 3. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: Psoriatik Artrit nedir????
  ellerine sağlık köricim
   
Psoriatik Artrit nedir???? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Psorİatİk Artrİt nedir

  Psorİatİk Artrİt nedir

  PSORİATİK ARTRİT Psöriyatik artrit nedir? Psöriyatik artrit, kronik bir cilt ve tırnak hastalığı olan sedef hastalığıyla (psöriyazis) birlikte görülen bir iltihabi artrit tipidir. Bu hastalığın beş tipi vardır: Öncelikle el ve ayak parmaklarındaki küçük eklemleri tutan artrit Kol ve bacaklardaki eklemleri tutan asimetrik artrit Romatoid artrite (iltihaplı romatizmaya) benzeyen...
 2. Romatoİd Artrİt: Romatİzma

  Romatoİd Artrİt: Romatİzma

  Romatoid Artrit (Artrit = Eklem iltihabı) en yaygın romatizmal hastalıktır ve daha fazla kadınlarda olmak üzere nüfusun % 0,5 inde görülmektedir. Hastalığın sebebi henüz tam olarak açıklanamamıştır, ancak genetik faktörler ile oto imunite (= bünyenin kendi dokularına karşı çalışması) süreçleri ile bağlantılar mevcuttur. Tipik semptomlar arasında, geceleri ve gündüzleri el parmaklarında,...
 3. Romatoid Artrit Hastalığı Nedir?Tedavisi Nelerdir?

  Romatoid Artrit Hastalığı Nedir?Tedavisi Nelerdir?

  bu konu;eklem hastalıkları,romatoid nedir tedavisi nelerdir hakkında bilgiler vermektedir Romatoid artrit kronik bir eklem hastalıktır.Bütün organlarda bulunan bağdokusunun iltihaplanmasına bağlı olarak gelişen bu hastalıkta en açık belirtiler eklem düzeyindedir.Eklemleri simetrik bir şekilde tutar. Zamanla eklemlere kalıcı hasarlar verir ve sakatlıklara yol açabilir.Romatoid artrit en...
 4. romatoid artrit hastalığı hakkında bilgi

  romatoid artrit hastalığı hakkında bilgi

  Merhaba.Lütfen romatoid artrit hastalığı hakkında bilgi verirmisiniz, anneme sağlık ocağında ki dr bu teşhisten şüphelendiğini söylemiş.Nasıl bir hastalık bu ?
 5. Artrit nedenleri ve tedavisi

  Artrit nedenleri ve tedavisi

  Romatizmal artritin nasıl önlenebileceğini hiç kimse bilmemektedir. Osteartriti önlemek için eklemlerdeki ağırlığı en aza indirgemek için sağlıklı bir kiloyu korumak ve belkide tekrarlamalı eklem hareketlerinden kaçınmak önerilebilir. Artritin tedavisi yoktur. Tedavinin amacı ağrıyı ve iltihabı azaltmak ve işlev kaybını önlemektir. Standart tedavi iltihaba karşı steroid dışı...

Sayfayı Paylaş