Psoriazis (Sedef hastalığı)

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Psoriazis (Sedef hastalığı)
psoriozis sedef hastalığı
Psoriazis epidermisin asiri proliferasyonu ile karakterize kronik "papuloskuamoz" hastaliktir. Vakalarin cogunun kendine has bir klinik gorunumu vardir fakat bircok atipik tablo görülebilir.

Plaklar oluşturulur
Bu lezyonlarin ortak noktasi ortası gümüşi bir pullanma gösteren küçük eritemli papuller seklindeki uniter lezyonlaridir. Bu papuller, plaklar olusturacak sekilde birlesirler.

Gümüşi pullanmalar parakeratotik stratum korneum icinde notrofiller icerir. Notrofiller Zumbuch'un akut pustuler psoriazisinde deride pustul, hatta "pu gölcükleri" olusturacak kadar yogun olabilir.

Tırnaklar etkilenebilir
Psoriazis vulgaris' in pullanan plaklari diz ve dirsekler gibi travma ve surtunmeye acik bolgelerde daha sıktır fakat saçlı deriyi veya diğer bölgeleri de tutabilirler. El, ayak ve tırnaklar etkilenebilir.

Bu hastalarin hayati tehdit edici ya da von Zumbusch formundaki gibi tum vucutta pustuller, ates, elektrolit bozukluklari ve periferik notropeniyle seyreden eritroderma oluşturmayan kronik ve oldukca stabil bir psoriazis formu vardir. Tedavi edilmeyen ağır hastalarda hipoalbuminemi, elektrolit kaybı ve sepsisten olum oluşabilir.

Inverse psoriazis' te plaklar baslica intertriginoz bolgeleri tutarlar. Hallopeau'nun acrodermatitis continua' sında psoriazis el ve ayaklara sinirlidir. Gebelikte alevlenen psoriazis yanlislikla "kaçınılması gereken bir terim olan" "impetigo herpetiformis" seklinde isimlendirilir.

Streptokok enfeksiyonlarindan sonra hastalikta alevlenme olabilir. Bir bolgeye uygulanan travma burada lezyon olusumuna sebep olabilir (Koebner isareti). Gümüşi pulların kazınmasi toplu iğne ucu seklinde kanama noktalarinin belirmesine yol açabilir (Auspitz isareti). Andrew'nun pustuler bakterid' i avuç içi ve ayak tabanlarina lokalize pustuler bir dermatit seklidir.

Bu lezyonun pustuler psoriazis ile tartismali bir iliskisi bulunur ve sistemik antibiyotik tedavisine cevap verisiyle ayirdedilir.

Pataloji
Tam olarak gelismis psoriazis plaklarının histopatolojik ozellikleri ayırdettiricidir. Ancak erken formlar ve kısmen tedavi edilen vakalarin taninmasi zor olabilir.

Tam gelişmiş plaklarda yuzeydeki pullanma diffuz olarak parakeratotiktir ve fokal notrofil kumelenmeleri (Munro apseleri) ihtiva eder.

Bu pullanmanin altindaki epidermis granuler tabakasini kaybeder ve rete ridgelerdeki uzamayla hiperplaziye uğrar. Rete ridgeler genellikle oldukca uniform sekil ve büyüklük gösterirler.

Stratum spinozumun ust tabakalari ve stratum granulozumdaki keratinositler arasinda notrofillerin birikimiyle intraepidermal pustuller (Kogoj'un spongiotik pustulu) olusur.

Genel olarak keratinositler RNA iceriginin artisi nedeniyle oldukca bazofilik sitoplazmali gorunurler. Mitozlar coktur ve bazal tabakanin uzerine dogru da cikarlar.

Çekirdekler buyuk, çekirdekcikler belirgindir fakat gercek anlamda nukleer atipi bulunmaz. Papiller dermis ozellikle dermal papilla uclarinda odemlidir.

Kan damarlari genis ve kivrintilidir, duvarlari incelmistir ve cok kucuk segmentler halinde epidermis bazal membranina temas ederler.

Bu damarlar etrafinda ve papiller dermiste az miktarda notrofil bulunabilir. Eozinofiller ve plazma hücreleri yoktur veya çok nadirdir. Genellikle yuzeyel vaskuler pleksus cevresinde orta derecede yoğun bir lenfsitik infiltrat bulunur.

Merhabalar,

35 yaşındayım.Püstüler sedef (avuç içi ve ayaklardaki su toplayan küçük püstüller) teşhisi koyulan rahatsızlığı yaklaşık 10 ay geçirdim.Hastalık hafiften şiddetliye doğru seyir etti.Tedavisi için antibiyotikli kremler,kortizon iğneleri,antibiyotik hapları,kortizonlu kremler,özel ilaç karışımları vb... kullandım.Geçici iyileşmeler olduysa da hiçbirisi işe yaramadı.Günde yarım paket sigara içiyordum bıraktım,hastalık kendi kendine iyileşti.Vücut sigara içindeki zehirleri almayınca, kan akciğerlerde ve böbreklerde temizlenince hastalık iyileşti.Tedavisi sadece sigarayı bırakmak.Sigara kullanıyorsanız hemen bırakın.Yoksa bu hastalıktan kurtulamazsınız.Doktorlara,aktarlara,yan etkisi olan ilaçlara para kaptırmamak ve bir an önce iyileşmeniz için bu şart.Bol oksijeni olan bir yerde tatil yapmak süreci hızlandırır.Belki faydası olur diye yaşadıklarımı paylaşmak istedim herkese geçmiş olsun.Merak ettiğiniz birşeyler varsa mail atabilirsiniz.hakanus@yahoo.com.

İyi günler.

Geri