1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  püf noktalrı< Uzun ömürlü tavalar

  Konu, 'Yemek Tarifleri' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  Tavaların, tencerelerin ve düdüklü tencerelerin kullanımı Yapışmaz yüzeyli tavaların uzun ömürlü olmasının sırrı onları usulüne uygun kullanmaktan geçer. Bunun için dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta var.
  • İlk kullanımdan önce sıcak su ile yıkayıp temizleyin.
  • İyice kuruladıktan sonra içine « çay kaşığı sıvı yağ koyup kağıt havlu ile silin.
  • Her zaman orta veya kısık ateşte kullanın. Ocak büyüklüğü ile tava büyüklüğünün uygun olmasına dikkat edin.
  • Yapışmaz yüzeyli tavalarda tahta mutfak gereçleri veya özel malzeme ile hazırlanmış gereçler kullanın. Asla l çatal kaşık kullanmayın.
  • Eğer içinde bir şey yaktıysanız tavaya su koyun ve birkaç saat bekletip yıkayın.
  • Temizlemek için yumuşak bez veya sünger, sıcak su ve sıvı bulaşık deterjanı kullanın.
  • Tavanızı iyice soğumadan temizlemek için suya sokmayın.
  • İçinde asla kızartma yapmayın.
  Tencere dibin kara dedirtmeyin
  • Haydi yemeği yaktınız, bir de dibi tutan tencereden olmayın. Onu günlerce ıslatmak yerine, hemen içine su doldurup ateşe koyuverin. Su kaynadıktan sonra rahatça temizlendiğini göreceksiniz.
  • Süt tencere diplerine yerleşmeye bayılır! Çok az da kaynatsanız, kaynadığı tencerenin dibine, illede beyaz bir tabaka halinde yapışır. Buna engel olmak için, sütü koymadan önce tencereyi soğuk suyla şöyle bir çalkalayın.
  • Tencerelerinizin içinde anlamını bilemediğiniz beyaz lekeler mi oluşuyor? Fazla düşünmeyin, bu suyunuzun kireçli olduğunu gösterir. İçlerinde sirkeli su kaynatıp onları bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Elma sirkesi kullanırsanız çok daha iyi sonuç elde edersiniz.
  Basınçlı tencerelerin kullanımı
  • Düdüklü tencere diye adlandırdığımız basınçlı tencereler, yemeklerin pişirme süresini kısaltarak hayatımızı kolaylaştırırlar.
  • Basınçlı tencereye koyacağınız malzeme ve suyun miktarı tencerenin yarısını geçmemelidir.
  • Tencereye az da olsa mutlaka su koyun. Susuz pişirme tencerenin çatlamasına neden olabilir.
  • Pişirme süresini basınç düğmesini kapattıktan sonra tutun.
  • Yemek piştikten sonra basıncı düşürmeden tencerenin kapağını açmaya çalışmayın. Bu süreyi kısaltmak için tencerenizi su dolu bir kaba oturtun ya da akan musluk suyunun altına tutun.   
püf noktalrı< Uzun ömürlü tavalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uzun Ömürlü mumlar

  Uzun Ömürlü mumlar

  Mumlar, özellikle romantik yemeklerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Mumların ömrünü uzatmak için, kullanmadan 2 saat önce buzdolabının derin dondurucusuna koyup bekletin. Böylece, mumun eriyip masa örtüsüne damlamasını, ya da şamdanda çıkarılmayacak izler bırakmasını önlemiş olursunuz.
 2. uzun ömürlü mum için....

  uzun ömürlü mum için....

  Uzun ömürlü mumlar: Mumlar, özellikle romantik yemeklerin vazgeçilmez unsurudur. Mumların ömrünü uzatmak için, kullanmadan 2 saat önce buzdolabının derin dondurucusuna koyup bekletin. Böylece, mumun eriyip masa örtüsüne damlamasını, ya da şamdanda çıkarılmayacak izler bırakmasını önlemiş olursunuz.
 3. En Uzun Ömürlü Hayvan Hangisidir?

  En Uzun Ömürlü Hayvan Hangisidir?

  en uzun ömürlü hayvan en uzun yaşayan hayvan yaşayan hangisidir ömürlü hangisidir Bazı hayvanların akıl almaz ölçüde uzun süre yaşadıklarına dair nice söylentiler vardır.Bu söylentilerin çoğu abartılmıştır. Aynı konuda yanıltılara düşmemek için, aşağıda belirteceğimiz gerçekler bilimsel kayıtlardan alınmıştır. Memeli hayvanlar arasında fillerin çok uzun süre yaşadıklarına inanılır. 150,...
 4. İyimser kadınlar daha uzun ömürlü......

  İyimser kadınlar daha uzun ömürlü......

  Negatifliğe son, uzun ömre devam :) ABD'de yapılan bir araştırma, iyimser kadınların kalp hastalığına yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, iyimser kadınlar ayrıca daha uzun da yaşıyorlar. ABD'deki çalışma, daha önce Hollanda'da yapılan ve iyimserliğin erkeklerdeki kalp krizi riskini düşürdüğünü öne süren araştırmayı izliyor. Yaklaşık 100.000 kadın...
 5. Saç Boyanız Uzun Ömürlü Olsun

  Saç Boyanız Uzun Ömürlü Olsun

  Saçlarını boyayanlar bilirler saç boyaları bir süre sonra akıp cansız öat bir hal alıyor...Özellikle kızıl renk çok daha fazla akıyor...Saç boyanızın akmaması ilk günkü gibi parlak ve canlı görünmesi için öneriler bayanlar :tik: Saçları boyamaktan daha zoru, boyalı saçı sağlıklı ve bakımlı tutabilmektir. Saç deriniz kuruyor ve kaşınıyorsa, başınızı elma sirkesiyle yıkayın. Elma sirkesi...

Sayfayı Paylaş