ramazanda dikkatli beslenmek lazım

melegim

melegim

Yeni Üye
Üye
ramazanda dikkatli beslenmek lazım
Ramazan boyunca dikkat etmeniz gereken öğünlerin başında sahur geliyor. Birçok kişi uykusunun en tatlı yerinde kalkmak istemediği için sahur yapmadan gün boyunca oruç tutmaya çalışıyor. Ya da geceden bir şeyler yiyip öyle yatıyor. Oysa sahur çok önemli. Mutlaka sahura kalkmak ve bir şeyler yemek gerekiyor.

Hazmı kolay besinleri tecih edin
Sahurda hazmı kolay besinleri tercih edin. Kahvaltı sahur için en ideal seçimdir. Bir tost, yağsız tepsi böreği, yoğurt, komposto yenebilir. Ayrıca mutlaka 1 veya 2 porsiyon meyve tüketilmelidir. İftardan önce oruç hafif bir besinle (örneğin 1 zeytin, ya da 1 hurma) bozulmalıdır. Bunun ardından ılık bir çorba içmek yararlıdır. Çorba çok sıcak, ya da soğuk olmamalıdır. Yediğiniz besinleri iyi çiğnemeyi de ihmal etmeyin. Bir lokmayı en az 25 kere çiğnemeyi alışkanlık haline getirin.

Pidenin hazmı zor
Ramazan’ın en hoş yanlarından biri lezzetli Ramazan pidesidir. Ama unutmayın ki, pide hazmı en zor besinlerin başında gelir. Bu yüzden iradenizi kullanarak, pide yerine kepek ekmeği tercih edin. Bağırsak tembelliğini önlemek için yeterli miktarda posalı, ya da lifli besin almanız gerekir. Bu nedenle taze sebze ve meyve tüketimini artırın. Şekersiz kuru meyve kompostosu da bu bakımdan yararlıdır.

İftardan sonra yürüyüş yapın
İftar sonrası kısa bir yürüyüş çok yararlı olacaktır. İftardan 1 – 2 saat sonra meyve veya tatlı yiyebilirsiniz. Eğer kilo sorununuz yoksa kuruyemiş de alabilirsiniz.
 
Üst